Karkoittaako Nurmeksen saha työvoimansa epäasiallisella käyttäytymisellään? Se on sitä Itävallan tyyliä mitä nyt sahalla yritetään. Saattaa käydä että työvoima loppuu ja sahat kaatuu. Teekeskus valittaa. Työ ei kelpaa. Tämä on sitä nykyistä porvarimeinikiä, ja joittenkin mielestä oikein?
Työvoimapula
Honksunponksun
573114
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 57
Vanhimmat
Sahan johdon epäasiallisesta käyttäytymisestä olen kuullut työtekijöitä kohtaan.
Riistäjät kyykyttää, ja korjaa potin.
Sitä se teettää kun mennään rahan ehdoilla.
Ei maha tulla työvoimapulaa, se nyt on vain niin jotta on mahtanna loppuu kengät pöydällä makailu niin arvelisin, trukkiakaan ei ajeta enää jalat pöydällä taukotiloissa, luulen että piristävä tervehdyttävä suunta otettu, ei kai sielläkään pakko ole kenenkään olla jos ei kiinnosta vai.
Hommatkaa robotit niin saatte ohjelmoitua lippaan vedon joka kohtaamisella.
Höpö höpö, jos ei työ maistu niin uusia tulee. Aika hölmöä on luulla, että perinteinen sahanvasurihöpötys kantaa enää.
Olisi syytä ymmärtää, että työt loppuu, jos ei huvita.
Raja se on sinunkin suorituskyvyssä, paitsi jos joku aisti sinulta puuttuu. Hulluhan hiihtää niin tiukkaan että kuolee?
Karjalan-Konepojilta loppui sahalta työt ja toistakymmentä konetta jäi huilimaan. Sahalla nyt omat koneet ja ukot tekemässä hommat.
Raakapuun käsittelyn hoitaa uusi urakoitsija. Jatkokäsittelyssä on tehtaan omat koneet.
Lieksassa sanoivat sahalla että Virossa riittää työhaluisia.
Jos ammattiliitosta ei ole apua työvoimakeinottelusta, on paras jokaisen lähteä liitosta, mutta kun joku luulee olevansa porvari sahateollisuuden palkoilla, siitähän riita syntyy. Höljäkässä konemiehet luulivat olevansa jumalia. Paras kohokuori on kuulemma eläkkeellä?
Tarkoitat varmaan kuorma-auto ja "mateariilinsiirtokone kuskeja/ urakoitsijoita? Pyöräkuorma urakoitsijat oli ja on edelleen ok porukkaa.
No ne olikin mielestään Jumalasta seuraavia, varsinkin yksi , osasi lipoa pomoja joita on edelleenkin turhan paljon. Pahin pomon nuolija on eläkkeellä eikä ole ikävä kenelläkään.
Nurmeksessa on laiskoja työntekijöitä. Ulkomaalaiset ovat tottuneet ahkeriin työntekijöihin ja siksi potkut pitääkin tulla laiskoille. Toivottavasti irtisanotut laiskamadot saavat karenssia mahdollisimman pitkään.
Entä kun Kiinalaiset tarvitsevat työntekijöitä Nurmeksessa? Työtahti Kiinan malliin:)
Tottakai!
Karjalan-Konepojat sai fudut sahalta, tuli pakko pekkasta koko firmalle, siitähän työntekijät sai nauttia jo aikaisemmin, ..... että löytyi sitten taho joka saneli ehdot, joskus näinkin päin ;)
Mikähän erikoismies tänne kirjoittelee laiskoista. Ihmisiä , työmailla on hitaita ja nopeita ja semmoisia jotka eivät saa mitään aikaan on nuoliatyyppejä ja silmänpalvelioita,. Sanon vaan 45 vuoden kokemuksella, en ole ollut mikään erikoismies mutta töitä oli milloin niitä tarvitsi. Toisten mollaaja on työmaalla joka ei ole mieluisa kaveri työporukoihin. Ihmisen suorituskyky on rajallinen, eräille työläisten mollaaminen tuntuu olevan kunnia-asia vaikka itse on nolla?
Halpatyövoiman lobbaajat haukkuvat Suomalaisia ja kehuvat ulkomaalaisia.
Tokkopa se hyvien työläisten takia tuli Binderholzer Suomeen ja Pohjois-Karjalaan. Syynä liene ollut puuraaka-aine ja kasvumahdollisuus.
Nykyään työpaikoilla tehdään töitä silloin kun niitä on, eikä istuskella jatketuilla tauoilla. Se on näköjään ollut yllätys sahan entisille työntekijöille. Ahkerastihan yhtiö on hakenut Ylä-Karjalan sivuilla työhön halukkaita, työhaluttomat saavat jatkaa matkaa.
Moni duunari näyttää vielä elävän 60-lukua jolloin työpaikoilla oli porukkaa pilvin pimein ja oli aikaa tehdä kepposia ja käydä vaikka pituutta hyppäämässä kesken työpäivän. Ei onnistu enää tänä päivänä, vaan kyllä sinne töihin mennään tekemään töitä ja muut aktiviteetit hoidetaan sitten työpäivän jälkeen, ja tämä näyttää olevan joillekin hyvin vaikeaa ymmärtää. Mutta kengän kuva persauksissa on melko hyvä opettaja, ja ilmeisesti piti tulla Itävallasta asti opettajat ennen kuin alkaa mennä perille.
Niinpä, nyt uskon sahan kannattavan ja tekevän hyvän tuloksen kun terät on teroitettu ja roskat ja romut siivottu ulos tontilta ;)
Toisten mollaajat taitavat olla Kaupungin ahkeria seisoskelijoita, siellä yksi tekee ja kolme katsoo. Kyllä ne raskaat ryskätyöt on elettyä elämää, eikähän toisten moittijoista töihin olisikkaan. Perseennuolenta on moisten ammatti.
Ei ole tarvetta tehdä töitä,kun on tuota ylimääräistä rahaa kertynny elämän varrelta.Mukavaa nauttia elämästä voi nukkua pitkään,samoin valvoa.Liikkua siellä sun täällä.Ilman turhia kiireitä.Tämä on mukavaa elämää
Saitko rahat perintönä,vai renkien kyykyttämisellä ja pimeällä työvoimalla. Suomessa ei pelkällä rehellisellä työllä rikastu.
Tuo on täyttä pötypuhetta, työllä voi Suomessa vaurastua edelleen. Maksoin töissä olessani yli kaksimiljoonaa euroa palkkatuloveroja ja jäi siitä jotain vielä itsellekkin säästöön.
Ee tule Nurmekseen ikinä työvoimapula.
Ei tule työvoimapula,mutta voimakkaista työntekijöistä voi tulla pula,kun lihakset ei kasva älykännykkää räpläämällä.
On se, tämä on tätä nykyään.
Valvoja puutu asiaan!
Jeesuksella ei mitään tekemistä sahan kanssa.
Voihan se olla vaikka sahalla lautapoikana?
Karkottaako Nurmes sahansa työvoiman epäasiallisella käyttäytymisellä?
Siis Saha bubinko karkoittaa ............
Työvoimapula sahaa edestakaisin.
mittee työ valitatte..se aika on jo mennyt että mää sahalle töihin jos et muualle piäse, siis nyt sahallakin jopa joutuu tekemään töitä siitä ajasta kun on työvuoro...toista ol ennen pitkät tauot, saunatunti ja viimeinen kitutunti
Olihan se vielä yksi porsaanmäntävä reikä,jos et piässy sahalle,niin TVH eli tie vähä ja huiloo otti töihin ja anto ketjuvarsi lapiot,jotta ei piäse nojailemaan.
TVH:n kuorma auto kuskitkin olivat arvonsa tuntevia, eivät koskeneetkaan lapioon vaan se oli apumiesten tehtävä.
Sahalle on työpaikkoja auki, menkää töihin.
on on paikkoja hakevat nuorija töihin ite 40v yliikänen kuulema töihin perkele
Nyt on puun myyjän markkinat jos on palsta kuivalla maalla ja tien varressa, nimittäin kukapa se laskee koneet möyrimään roudattomille märille upottaville metsilleen, niin että nyt voi kysellä hintaa ;))
Kiinalaisia Nurmeksen katukuvassa 10 v. kuluttua ?
Kaikille Nurmeslaisille työttömille töitä pian bioteollisuus alueen tehtaissa .
Katu bioteollisuus alueelle moitteettomassa kunnossa, hiekoitettu ja kaikki, loistavaa.
Työntekijä on tekevinään ja työnantaja on maksavinaan niinkös se oli.
TV-ohjelmassa selvitettiin miksi Kiinalaiset ovat kiinnostuneita esimerkiksi Suomessa uusiin ideoihin ja varsinkin nyt näköjään tähän bioteollisuuteen. Ovat vain siksi mukana rahoittajana,koska silloin on helppo tutustua uuteen ideaan ja siirtää se toteutettavaksi Kiinassa.
Taaskin sahalle auki uusi työpaikka, menkää töihin.
Työssäolo velvoitetta täyttämään, kipin kapin sahalle töitä kysymään.
Saha se sahaa puuta mutta känkkäälässä ei vielä kuulu työn ääniä ? Onko siellä huopatossu tehdas?
Onneksi ei tarvii tehdä töitä tai täyttää,mitään työssäolo velvoitettaan.Mukavaa katsella,kun porukkaa vituttaa tehdä töitä,koska eivät tienaa sillä rahaa ja elävät muutenkin pihistellen ja valittavat,joka asiasta ei ole varaa siihen tai voi harrastaa mitään,kun kallista on ei ole aikaa ja rahaa yms paskaa onnettomat valittaa,valittaa ei voi muuta,kuin nauraa heille.Rahaa on helppo tehdä ilman töitä pitää olla fiksumpi,kuin yhteiskunta ja käyttää päätä ja laittaa viranomaiset sekaisin,koska eivät tiedä,että mitä tekee ja mistä raha tulee,koska käteisen jälki ei näy missään.
Hiekoittajille töitä Nurmeksessakin !
Teiden suolaus ja lanaus töitä myöskin on Nurmeksessa.
Kuntatekniikan mestarille näyttää olevan töitä nurmeksessa, eekun hakemuksia lykkeemään....
Myös karjanhoitajille löytyy töitä Nusessa.
Muullakin ois antaa töitä, mutta ei ole palkanmaksukykyä. Taidan olla samanlainen kuin muutkin Nurmeksen köyhät porvarin, eikun hakemaan työnhakulappuja TE keskusta varten, niin muuttuu maailma eskoseni.
Nurmeksessa 27 avointa työpaikkaa, eikun väsäämään hakemuksia, täyttyy ainakin työnhakuvelvoite.
Huonot työntekijät saavat joka paikasta monon kuvan persuun ja uudet tehokkammat tulevat sijalle.