Peliriippuvuus on varmasti vahvin riippuvuus

onyritettyeroon

ei vaan pääse irti! Tupakoinnin lopetuskin onnistui aika helposti, päihderiippuvuudesta ei ole mitään kokemusta, mutta en kyllä usko sen vetävän vertoja tälle paskalle. Kai näitä pelejä sitten tulee pelailtua hautaan asti, ellei Jumala sitten vapauta tästä riippuvuudesta, sitä rukoiltu kyllä on.

7

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Korv.toiminta

      Minä itse lopetin ensin pelaamisen, sitten siitä kuukauden päästä tupakoinnin. Se jälkimmäinen oli vaikeampi. Oletko kokeillut pelata ilman rahaa Veikkauksen sivuilla?

    • Hei.

      Peliriippuvuus on vaikea. Jotkut pääsevät siitä helpommin irti, joillekin se on niin vaikeata, ettei mitenkään meinaa onnistua. Silti, pelitön elämä on mahdollista. Siihen tarvitaan lujaa sitkeyttä ja sisua, mutta ulkopuolinen tuki auttaa. Suosittelen hakeutumista avun piiriin, ja pysymistä sen piirissä riittävän pitkään. Jos asut pääkaupunkiseudulla, voit mennä Tilttiin, jossa on vertaistukea ja ammattiapua. Jos asut kauempana, soita nimettömänä Peluuriin, arkisin klo 12 - 18, ilmaiset puhelut ja kysy mihin kannattaa mennä apua hakemaan siellä suunnalla. Siinä puhelussa voi keskustella asiasta muutenkin. Ensimmäinen puhelu ja ensimmäinen mukaan meno on jännittävintä, toisella kerralla on helpompaa. Kannattaa yrittää saada pelaaminen pois elämästä ja elämä haltuun ja normaaliksi ilman pelaamisen monenlaisia haittoja.

      Tsemppi toivotellen,
      Pirkko-pappi

    • ylipelihullu

      Tottakai peliriippuvuus on vahvin riippuvuus ja syy on siinä jos sitä vertaa tupakkaan ja päihteisiin, että niistä et voi voittaa, niistä voit vain hävitä joten lopettaminen on helppoa koska sitä äärimmäisen kiusoittavaa voiton mahdollisuutta ei ole olemassa.

      Pelurille taas se seuraava pelattu euro voi tuoda ison voiton ja se saa jatkamaan tässä pelikoukussa kiemurtamista. Peliriippuvuus on pahin riippuvuus.

      Itsekin tässä valvon ja odotan, että milloin tililleni tulee PAFilta jouluaattona voittamani 5000 euroa, jotta voin mennä takaisin pelaamaan ja voittamaan lisää, tilillä tällä hetkellä 8 euroa joten en voi pelata ennen kuin saan voitot tililleni.

      • sinne-menee-5000e

        älä hermoile, pääset kyllä mahdollisimman pian häviämään voittosi. Voitot kun kotiuttaa alkaa armoton kynintä.


      • halutonna

        Himot ne on hiirelläkin, syntiä ovat himot ja synnin palkka on kuolema!


    • 43434343

      Minulle oli kyllä aika helppo lopettaa pelaaminen kun laittoi kaikkialle estot.

      • Pelipelle

        Onko jotain sivustoa mihin voi yhdellä kerralla lähettää estopyynnön, mikä menee useampaan paikkaan?
        Vai pitääkö joka sivustolle erikseen laittaa s-postia että blokkaa jo etukäteen, ennenkun ehtii tiliä kyseiseen puljuun avaamaan?

        Noita pelisivustoja meinaan on aivan s**tanasti ja kokoajan tulee lisää....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      21
      5804
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      60
      1967
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      25
      1409
    4. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      230
      1215
    5. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      74
      1125
    6. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      53
      1077
    7. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      66
      1059
    8. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      143
      1036
    9. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      51
      1032
    10. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      58
      985
    Aihe