lonkat ja olkapäät kipeänä

Nytköjonämävaivattulevat

51-v perusterve nainen. Yhtenä aamuna tuli vasen nivunen niin kipeäksi tuosta edestä, että sattui jalan nostaminen esim. kenkää tai sukkaa laittaessa. Tätä kesti ehkä parisen viikkoa. Autoon oli vaikea nousta ja samoin kytkintä käyttää. Piti toisella kädellä auttaa jalan nostamisessa. Sen jälkeen alkoi toinenkin jalka oireilla. Nivuskipua ei siihen tullut mutta lonkka kipeytyi. Särkee koko ajan ja kävellessä sattuu kankkuihin. Olen ottanut viikon ajan Ketorinia 1 aamuin ja illoin, ei apua. Viimeisimpänä on tullut olkapäihin samantyyppistä kipua. Takki on hankala laittaa päälle ja käsiä on hankala viedä sivulle. Kipu alkaa tuntua viiemistään kun käsi on olkapään tassalla sivulla tai olkapään yläpuolella. Mitä tämä voisi olla? Lanneranka on kuvattu, ei mitään erityistä. Osteoporoosi on tutkittu, ei mitään erityistä siitäkään. Iskiasta väläyteltiin siinä vaiheessa kun vasta toinen lonkka oli kipeänä. Mutta ei kai iskias voi olkapäissä tuntua, vai voiko? N. vuosi sitten oikeaan solisluuhun tuli kummallinen satunnainen vaiva. Anatomiaa tuntematta tuntuu kuin solisluita olisi kaksi ohutta luuta, jotka menevät tavallaan solmuun keskenään ja vähän ajan kuluttua vapautuvat. Voisi kuvata samoin kuin että takin vuori jää vetoketjun väliin ja kohta irtoaa. Tuntuu häijyltä ja sattuu. Koskaan ei ole ollut tällaisia liikkumista rajoittavia vaivoja. Jos istun hetken, niin ylösnousu on yhtä tuskaa eikä pysty kävelemään. Hetken kuluttua pääsee hiljaa köpöttämään ja vähän ajan kuluttua voi kävellä jo vähän paremmin. Kyykkyyn meno sattuu ja nousu vielä enemmän. Yöllä herää aina kun vaihtaa asentoa. Mikä neuvoksi, ei jaksaisi tätä kovin kauaa.

11

5220

Äänestä

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hfghghgy

      Milloin lanneranka kuvattu, oliko magneetti vai normaali röntgen ? Kuvattiinko SI-nivel? Itselläni ollut samaa vaivaa, magneetissa löytyi spondyloosia (nikamasairaus/rappeuma) ja päätelevytulehdusta etc. Kangistun mikäli hetkenkin istun tai olen paikallani, vaikea suoristaa itseni ja köpöttelen ensiaskeleet. Olen samaa ikäluokkaa ja nivelrikko tietty ajankohtainen,
      Olkapää kannattaa kuvata myös, iän myötä tulee kaikenlaista kiertäjäkalvosin ongelmaa sekä nivelrikkoa tai tulehdusta. Onko traumaa tai ylirasitusta taustalla ?
      Lääkäriin/fysioterapeutille kannattaa mennä ennen kuin kroonistuu, Pilates auttaa hyvin lannerangan ongelmiin.

    • Vanhuusko

      Sattuipa niin että just mietin itse ääkärille menoa ja samantapasin oirein. Noin pari vuotta olen alkanu kangistua. Istumisen jälkeen nousu ja liikkeellelähtö kankeaa köpötellä pitää joku askel ensin. Lonkkiin koskee , nivusiin ja etureisiin. Myös särkee yllättäen kovemmin lonkkaluita. N kk on olkapäät ollu tosi kipeät. Joululoman lepo ei auttanut vaikka oletin. Nivelrikkoko lie ..mietin kai tässä täytyy lääkäriin kohta lähteä. Polvetkin välillä kipuilee. Toisaalta monet sanoo että vaihdevuodet teettää nivelkipuja. Keuhkosyöpä voi oireilla olkapäiden kivulla ..sitäkin mietin onko syöpä levinnyt ympäriinsä vai niinkö tässä vanhuus iski ja niveletkin kuivuu..?

    • KierreEhkä

      Jos olkapäät oireilee siksi että jännität niitä huomaamattasi näiden muiden kipujen takia? Itse jännitän ja kiristelen hampaita stressissä. Lonkan kivut voi vaikuttaa virheasentoa ja kun aristaa jo arkoja hartioita lihakset kipeytyy entisestään.

    • lonksuakka

      Eksälläni aikoinaan borrelioosi oireili nivelestä toiseen vaihtuvana kipuna. Suosittelisin poissulkuna tutkimaan borrelioosin. Hoitamattomana sen jälkiseuraukset ovat ikävät. Se on sukua kupalle, ja aiheuttaa samoin neurologisia oireita.

      Vaihdevuodet ovat hyvä kakkonen listalla. Itselläni on vasta pre-vaihe, mutta estrogeenin väheneminen on löystyttänyt niveliä sen verran, että käytän selkätukea. Ajoittain on kipuilleet polvet, lonkat ja päkiätkin, mutta ovat sitten aina rauhoittuneet itsestään.

    • ikätuokaikkea

      Veikkaisin vaihdevuosia. Itsellä ainakin toinen lonkka oli tosi kipeä ajoittain. Olkapäät ovat tämän ikäluokan naisten yleisin vaiva myös.

    • epäluulosairasko

      Lonkassa itselläni tuo sama ongelma oikealla puolella, että jalan toisen päälle vienti ja kaikki laajempiratainen liikuttelu sattuu, myös ajoittain jomotuskipua nivusessa. Ihan normiröntgenkuvassa todettu alkavaa nivelrikkoa ja "reunaterävöitymää". Ilman magneettikuvaahan sen todellista astetta ei tiedä. Myös olkapäät vaivaavat ja kiertäjäkalvosinongelmia ja bursiittia ehdotettu, muttei vielä tutkittu. Ja tosiaan myös reumakokeita tehtiin, jolloin tuloksena polymyosiittiin sopiva vasta-aine, mitä nyt en kuitenkaan usko itselläni ehkä olevan enkä ole vielä jatkotutkimuksiin päässyt, mutta joka googlettamalla asiaa selvittämällä siis aiheuttaa symmetristä lihasheikkoutta ja kipua juuri lonka- ja hartia-alueella. eli varmaan kannattaa pyytää tutkimaan onko nivelrikkoa lonkissa ja ehkä nuo em vasta-aineet esim katsoa.

    • Sairaanhoit

      Kuulostaa ihan selvältä nivelrikolta. Lääkäriin vaan ja tutkimuksiin. Harmi vaan ettei kovin hyviä hoitoja ole, ainoastaan oireenmukaista, eli siis särkylääkitystä ja sopivaa liikuntaa. Myöhemmässä vaiheessa sitten tekonivelleikkaukset.

      • Kummankohaluat

        Näin se menee. Ja jossain vaiheessa alat hereillä kesken unien, kun lonkkakipu hiipii tietousuuteen. Nivelrikko on kuin mielisairaus: kun kerran saat diagnoosin, sen kanssa menet hautaan.


    • Mulla on ollut ja on samantyyppistä oireilua. On puhuttu ns. hyppyreumasta joka vaihtaa paikkaa. Vaikka oireita on olluit pitkään, on jotenkin vaikea hyväksyä niitä ja pyrkii unohtamaan hyvässä vaiheessa että mitään onkaan. Se on vaikeaa kun elämäntilanteet muutenkin vaihtelee ja muuttuu. Luulee hyvässä vaiheessa itsestään liikoja, kunnes pettymys on suuri kun ei pystynytkään hyviltä vaikuttaviin suunnitelmiin ja taas mennään sen sairauden ehdoilla, ei niiden hienojen suunnitelmien.

      • Kummankohaluat2

        Niin se kulkee. Kaksisuuntainenmielialahäiriö ja nivelrikko ovat kuin siamilaiset kaksoset: harvoin toisistaan erotettavissa, mutta niiden kanssa pärjää, jos saa nukutuksi.
        Ei ehkä parhain metafora, mutten nyt paremminkaan osaa verrata


    • Sairaanhoit

      Ei nyt sentään. Nuo ovat kaksi täysin erillistä sairautta, eivät liity mitenkään toisiinsa. Nivelrikon kovat säryt ja liikuntarajoitteet voivat toki aiheuttaa masennusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      356
      1532
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1226
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      117
      1107
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      871
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      863
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      40
      488
    8. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      480
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      104
      477
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      433
    Aihe