Jos oot päässy opiskelemaan jotakin sote alaa tän syksyn haussa kerro mihin kouluun ja mitä alaa pääsit opiskelemaan ja mikä oli alin pisteraja. Oon yrittäny hirveesti hakijatilastoista löytää noita valintakokeen pisterajoja mutta en oo löytäny nii olis kiva kuulla millä pisteillä ihmiset on kouluihin päässyt :)
Valitut syksyn haussa 2017
19
831
Vastaukset
- Heuglijk
Lamk, sosionomi monimuoto. Alin hyväksytty tais olla 58 pistettä ja oma pistemäärä 61. Kiinnostaisi itseäkin tietää, että oliko muissakin koulussa ja koulutuksissa kovempi taso edellisiin hakuihin verrattuna. Ei taida vielä olla tilastoja julkistettu.
- Soteli
Mulla kans Lapin amk monimuoto sosionomi - 66p.
Soteli kirjoitti:
Mulla kans Lapin amk monimuoto sosionomi - 66p.
Lamk= Lahden amk, sama ala kuitenkin ☺️
- 69pts
Savonia SH monimuoto. Alin hyväksytty 55/70, itse sain 69pts.
- moikkur
Oho sait siis lähes täydet pisteet! Kerro salaisuutesi😂
- Eikeksimitäännimeä
Diak Oulu, sosionomi monimuoto, omat pisteet 65/70, alin hyväksytty 53 pistettä.
- fkkfkfkfkf
Tamk sairaanhoitaja monimuotototeutus. Alimmat hyväksytyt pisteet 46,75, itsellä 54,75. Mielestäni taso ei ollut kovinkaan korkea..
- fkkfkf
Kerrottakoon vielä että keväällä ko linjalle vähimmäistpisteet on ollut n 58 ja viime syksynä 50. Eli omalla tuloksella en olisi päässyt keväällä, mutta viime syksynä kyllä.
- Justsilleenniin
Saimian sosionomi monimuotoon alin hyväksytty 57 ja Xamkiin 60.
Xamkiin noin kova taso?! Oon jotenkin ollut käsityksessä, että siellä olis ollu aika matalat pisterajat edellisissä hauissa.
- Justsilleenniin
Heuglijk kirjoitti:
Xamkiin noin kova taso?! Oon jotenkin ollut käsityksessä, että siellä olis ollu aika matalat pisterajat edellisissä hauissa.
Joo, tuo siis Xamkiin Kotkaan. Yllättävän korkea pisteraja, luulin kanssa että olis ollut matalampi.
- Kfigiigoho
Mistä tietää mikä on ollut korkein mahdollinen pistemäärä kun oli kirjallinen osuus, josta 20 pistettä/kysymys. Kaksi kysymystä oli. Ja sitten oli ryhmähaastattelu. Niin mikähän mahtaa olla täydet pisteet, eli paljonko tuosta ryhmähaastattelusta saa?
Todistuksista ei hakemassani koulutuksesta laskettu pisteitö ollenkaan. - innokasopiskelija
Hakujärjestys oli
1. Karelia, Joensuu: omat pisteet 66 alin hyväksytty 52/70
2. Kajaani: omat pisteet 50 alin hyväksytty 32/50
3. Savonia, Kuopio: omat pisteet 66 alin hyväksytty 55/70
4. Savonia, Iisalmi: omat pisteet 66 alin hyväksytty 39/70 - hippulontti
Tamk sosionomi monimuoto, pisteraja 58p ja itse sain 63.
- Taishuonoatill
Mitä te tulevat sosionomi opiskelijat vastasitte huonoiksi puoleksenne?
Vastasin:
1. Kuvittelevani aina olevani oikeassa ja omien ideoideni olevan parhaita. Lisäsin tekeväni töitä sen eteen, että muistaisin muilla voivan olevan ihan yhtä hyvät (jopa paremmat 😅) ajatukset ja ideat, kuin itselläni.
2. Saatan tietyistä tilanteista ja asioista kiivastua turhan helposti. Eli tarvitsisin hieman lisää kärsivällisyyttä.
- ohohoh
Xamkiin pääsin ja pisteillä 70/70. Alinta pisterajaa en tiedä.
- tammikuussaalkaa
Xamk sosionomi monimuoto Kotka oli mulla ykkösenä pääsin pisteillä 70/70 alin oli Kotkassa 60 .
Lahteen oli mulla toisena sosionomi monimuoto ja sinne yhteispisteeni oli 92 alin hyväksytty 78 ,
pääsykoepisteeni tulos oli se 70 alin hyväksytty sinne 59
Lahti ja päivätoteutus oli kolmantena ja siellä alimmat sisäänpäässeet olivat kokopisteillä 77 ja koepisteissä 52 . - TuplaJoulu
Hienoja pistemääriä! Kotkan pisteraja oli yllättävän korkea tällä kertaa. Tällä kertaa minuakin onnisti. :) Nähdään Kotkassa tammikuussa!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,1033485Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv1942216Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,02090Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k371822Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll91639- 951088
No onneks ei tartte sit olla
Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....5830Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä
Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu68820- 46795
Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.
Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti129763