http://www.formula1news.it/dati/video.htm
sivulta löytyy mm.
- 60 luvun pahimmat onnettomuudet.
- 67 lorenzo bandini palaa monacossa hiileksi.
- 73 Roger Williamson palaa autoonsa ja kukaan ei auta, paitsi david purley.paloauton tuli, 30min.
- 77 Tom Pryce kuolee saadensa vaahtosammuttimen päähänsä.(ratavalvoja kuolee myös)
- 78 Ronnie Peterson kuolee monzassa italialaisten lääkärien amatöörimäisyyden takia.
ym ym...
sivulta löytyy mm.
- 60 luvun pahimmat onnettomuudet.
- 67 lorenzo bandini palaa monacossa hiileksi.
- 73 Roger Williamson palaa autoonsa ja kukaan ei auta, paitsi david purley.paloauton tuli, 30min.
- 77 Tom Pryce kuolee saadensa vaahtosammuttimen päähänsä.(ratavalvoja kuolee myös)
- 78 Ronnie Peterson kuolee monzassa italialaisten lääkärien amatöörimäisyyden takia.
ym ym...
Vastaukset 6
Vanhimmat
on varmasti kamalin kuolemaan/kuolemiin johtava onnettomuus F1-historiassa.
Videossahan näkyy, kuinka hänen autonsa osuu suoraan päin ratavalvojaa täydessä vauhdissa. Ratavalvoja kirjaimellisesti hajoaa palasiksi ilmalennon aikana. Lisäksi ratavalvojan kädessä ollut vaahtosammutin osuu Prycen päähän ja hän kuolee välittömästi.
Onnettominta koko onnettomuudessa on se, että kaksi ratavalvojaa juoksee periaatteessa turhaan radan yli.
Prycen tallitoverin auto syttyi palamaan ja hän pysäytti autonsa radan varteen. Valvojat lähtevät sammuttamaan tulipaloa, mutta tällä välin kuljettaja on jo saanut sammutettua liekit. Ensimmäinen ratavalvoja ehtii täpärästi ylittämään radan, mutta perässä juossut siis kuolee.
Onnettomien sattumien summa ja täysin turhat kuolemat.
Joo, olihan se karmea. mun mielestä ehkä surullisin on Roger Williamssonin kuolema. ainoastaan david purley yrittää sammuttaa autoa, ratavalvojien ihmetellessä vieressä.
Joo, oli aika komeita videoita. Tuo Prycen onnettomuus oli kyllä melko karmea. Ratavalvoja todellakin hajoaa palasiksi törmäyksen voimasta.
Oli surullista katsella tuota erästä videota, jossa kuski rientää auttamaan palavassa autossa olevaa kollegaansa.
Mitä ihmettä tapahtui tuossa Monacon videossa, jossa auto räjähtää? Kamala onnettomuus.
Bandinin onnettomuudesta ei kuulema ole kunnollista videota, joten tuo videokin on tehty useista kuvista,, niin olen kuullut.
Oliko häkkisen kolari 1995 vähemmän komea kun ei kuollutkaan...entä sennan...se tais olla sun mielestä tosi komee...olisko riipaiseva tai koskettava parempi kuin KOMEA?!!!!
vittuako sinä itket. valivalivali. juu ja onhan nuo järkyttäviä ja karmeita videoita mutta silti niissä on jotain kiehtovaa.