Heippa kaikille! Arvoisat asiantuntijat olen hankkimassa uutta akkuporakonetta näin puolammatilaiskäyttöön ja Puusepänharrastetöihin. Budjetti olis sellanen ku 500€ onko minkälaisia nuo Makitan ja Hitachin koneet verratuna esim. Noihin Einhell, Roybin koneisiin joita mainostetaan hyvinä vaihtoehtoina näin Harrastekäyttöön, entäs Akunkesto? Mutta entäs jos mä ostankin Einhellin? niin tulenko sitten pettymään vähänajan päästä huonoon valintaan? Mikä merkki minun kannattaa ottaa, koska samalla reisulla olen suunitellut ostavani myös Yhdistelmäsahan, jonka vaihtoehdoksi mä ajattelisin merkkiä Einhell
Mikä on Hyvä Akkukone?
Pintakäsittelijäpuuseppä
5285
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kriteereitä: LiIon-akku, momenttia >50Nm, 18V, merkkivehje.
IKH myi tätä kahdella 1.5Ah akulla 99€:
https://www.ikh.fi/fi/pora-ruuvinvaannin-ds18djl-2-5ah-hi60010346
Se taisi loppua, nyt akkuna 2x2.5Ah.
Hyvä vääntävä peli!
Niin ja 13mm istukka!
Jos budjetti kestää niin hiiliharjaton moottori.
Ja uusien akkujen hintojakin kannattaa vertailla.
Taitaa kaikilla merkeillä olla mallistossaan jo muutama harjattomalla moottorilla oleva kone. Vaan millaisia käyttökokemuksia näistä akkukoneista on? Onko vääntö kelvollista, sitkeää vaiko kerrasta lopahtavaa? Onhan moottori täysin eri periaatteella toimiva, lieneekö ihan askelmoottori?
Ostin viimeksi Milwaukeen. Hyvä kone eikä ollut kallis. Valo on väärässä paikassa, mutta hyvä kun on olemassa. Akku puskee hyvin virtaa loppuun asti, eikä latausaika ole pitkä. Kyllä siihen koneeseen tartun AEGn sijaan, vaikka pitää vaihtaa pora ruuvariin ja päinvastoin. Isot hommat ovat tietysti kahden koneen hommia.