Meillä on taloyhtiössä ILMO-talotuuletin-järjestelmä. Talo on rakennettu 1990-luvun lopulla. Tämä ilmastointilaite sijaitsee keittiössä lieden päällä, jonka yhteydessä on liesikupu ja suodatin ja ohjauspaneeli.
Tämä kone toimii ilmanvaihtolaitteena, joka imee ilmaa myös keittiön lisäksi pesu-,sauna-, ja Wc-tiloista ja poistaa ilman myös ulos katolle ulottuvien poistoputkien kautta.
Kenen vastuulla on tämä poistoilmakoneen uusinta, taloyhtiön vai osakkaan ??
Isännöitsijä sanoi, että kone on liesituuletin ja se on osakkaan vastuulla.
KENEN VASTUULLA, ASUKKAAN VAI TALOYHTIÖN ?
TP1A
3
4936
Vastaukset
- Jope.m.m.m
Helvetin idioottimaista kysellä tuollaisia tällä osastolla, kun joku pihaparlamentin lähihoitaja mamma on vastaamassa joka on nipin napin läpäissyt perskoulun. Soita ja kysy kilpailevalta isännöintitoimistolta, oikeusaputoimistolta tai lakimieheltä
- Hentun
Hei! Meillä ainakin taloyhtiö maksoi,kannattaa kysellä isännöintitoimistolta paremmin.
- yhtiö.vastaa
Pelkkä liesituuletin olisi osakkaan vastuulla, mutta koska kyseessä on liesituulettimeen integroitu koneellisen poistoilmanvaihdon laitteisto, taloyhtiö vastaa siitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496459- 322312
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101333Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.821263- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke10838