Mitä koirani yrittää sanoa/onko sairaus?
N. 6kk pentu, oppinut pari kuukautta sitten sisäsiistiksi. Nyt kuitenkin alkanut ilman mitään varoitusta tekemään pissoja sisälle taas. Ei mene ovelle tai tule tuijottamaan/tökkimään. Esim. voi kesken leikin istahtaa kuselle. Myös ulos kun viemme (kerrostalo) sai ennen vietyä ulos pihasta tien toiselle puolelle penkalle tekemään tarpeet. Nyt usein tekee heti pissat kivetykselle kun vain pihalle pääsee. Ja tällöinkään siis ei mitään selkeää ulos pyyntöä ole ollut. Ymmärtäisikin jos olisi joutunut pidättämään esim. Välillä myös tuntuu, että koira juo jatkuvasti vettä ja läähättää satunnaisesti paljon, mutta ei kuitenkaan ole ollut juuri leikkimässä tällöin tai pihalla. Ollut pentuna yksi virtsatie tulehdus jo, mutta ei nyt tee lenkillä useita pissoja vaan yleensä yhdet tai kahdet. Mitä tehdä? Lääkärille? Muuten kyllä ihan pirteä ollut.
Ongelma virtsaamisen kanssa
5
292
Vastaukset 5
- Hädässäpienenkanssa
Niin ja vielä välillä tulee satunnaisesti yksittäisiä vinkaisuja, liekö liittyy tähän?
- VääräPaikka
Sehän on eläin. Eläin kusee ja paskoo minne sattuu. Vie metsään se. Elukat eivät kuulu kerrostaloon.
- kerttul
Jos pentu juo plajon, se myös pissaa paljon. Juominen voi jihtua myös liian korkeasta huonelämpötilasta.
Jos epäilet pissatulehdusta, kannattaa viedä näyte eläinlääkäriin. Tutkivat sen sielä. - popopuu
Its eepäilen virtsatietulehdusta.Kannattaaa soittaa ell ja kysyä sieltä.Läähätys usein merkki kivusta jos siihen ei kuumuus syynä.
- Hädässäpienenkanssa
Tänään käyty Evidensiassa. Virtsatulehdukseksi totesivat. Tätä itsekin epäilimme. Nyt lääkkeet saatu siihen ja paraneminen voi alkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1371413- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69906- 68713
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56703Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi224637- 37589
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33551- 39527
- 63513