Kotimaa 12.12.2017 10:30
Oikeus: Auton vieminen aseella uhaten ei ollut törkeä ryöstö
Hyvinkään käräjäoikeus on hylännyt syytteen törkeästä ryöstöstä jutussa, jossa onnettomuuspaikalle auttamaan pysähtyneen naisen auto vietiin aseella uhaten.
Alkoholin ja amfetamiinin vaikutuksen alaisena ollut 20-vuotias mies ajoi syyskuun alussa ojaan Riihimäellä tyttöystävä kyydissään. Naisautoilija pysähtyi paikalle auttamaan, jolloin mies osoitti naista starttipistoolilla ja vei tämän auton.
Vaikka oikeus ei halunnut vähätellä tilanteen pelottavuutta uhrin kannalta, se katsoi jääneen näyttämättä, että teko olisi ollut kokonaisuutena arvostellen törkeä. Oikeus tuomitsi miehen marraskuussa muun muassa perusmuotoisesta ryöstöstä seitsemän kuukauden vankeuteen.
Tuomioon vaikutti alentavasti syyskuussa annettu tuomio, jossa mies sai liki kolme vuotta vankeutta muun muassa törkeästä vapaudenriistosta ja ampuma-aserikoksesta.
STT
EIKÖ TÄMÄ OLE JO NAURETTAVAA ?
ASEELLAUHATEN
2
126
Vastaukset
- jurristi
Aloittajalta on jäänyt rikosoikeuden yleiset opit opiskelematta. Oikeus otti tuomiossa huomioon RL 7:6 §:n. Tuomarit tuomitsevat sen mukaan, mitä Eduskunta on säätänyt.
- törkyröstövaiei
Juu ja ei aloittaja ehkä tainnut lukea erityistäkään osaa. Törkyröstön tunnusmerkistöstä ei kokonaistörkeysarvostelu ilmeisesti täyttynyt. Tuomittiin sitten perusmuotoisesta ryöstöstä, ja otettiin kohtuullistavana huomioon aiempi tuomio juuri niin kuin eduskunta on säätänyt rikoslain 7 luvun 6 pykälään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841719Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721595Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2881363Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1701299- 57905
- 48881
- 66874
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66873Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40851Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838