Sairaalasta vielä.

Olen sitä mieltä, että täällä nykyistä sairaalaamme puolustavat eivät ole koskaan edes käyneet siellä.
Kuuden hengen huoneissa, joissa napurilta korjataan haisevia ulosteita ja joissa maataan kuin sillit suolassa, eikä ole edes TV:tä jota ajan kuluksi katselisi, ei ole inhimillinen paikka sairastaa. Vaikka itse sijatipaikka on on hyvä, niin se ei tarkoita sitä, että sisätilat olisivat hyvät ja nykyaikaiset. 1-2 huoneet takaisivat hyvät olosuhteet sairastaa.
5129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Vaikka noin olisikin ja uutta havitellaan niin onko siitäkään mitään takeita minkä kokoinen siitä tulee ja vallankin jos se rakennettaisiin tuolle piskuisenpienelle ja kapealle tontille?

On niin nopeat käänteet tuolla hankkeella että saapi olla tarkkana ettei söhelletä sitä *KokDem*-tyyliin pilalle jos sitä suunnitellaan !

Äänestä

Samaa mieltä aloittajan kanssa. Kyllä uusi tarvitaan ja pikaisesti ja minusta sen pitää olla keskustassa, ei missään hornan tuutissa Ahvenistolla!

Äänestä
  • Miksi ihmeessä sairaalan pitäisi olla keskustassa, tuskin potilaat nyt kaipaa sairastaessaan keskustan ravintolapalveluja tai pankkilaitoksia!

    Äänestä

Sairaalan voisi rakentaa moottoritien katteelle .Goodmannista pohjoiseen seuraavalle katuvälille moottoritien päälle ja yhdyskäytävä goodmaniin sairaalasta.

Äänestä
  • Jaa, onko jo vapaa rakennusmaa loppunut vai miksi tollaseen paikkaan pitäisi rakentaa?
    Jos nyt jotain rakennetaan niin luontevin paikka on juurikin nykyinen Ahveniston sairaalan oma tontti jossa Juvosen mukaan on rakennusoikeutta jäljellä runsaasti!

    Jos järkeä käytettäisiin niin näin menetellen näiden kahden laitoksen tilojen yhteiskäyttö säilyisi tietyin tilajärjestelyin ja muuta toimintaa olisi helppo järjestää vapautuviin vanhemman osan sairaalaosastoihin, esimerkiksi terveyskeskuksen siirto olisi luonteva vaihtoehto samoin vanhushoivapalvelut!

    Hämeenlinnassa on totuttu kouhkaamaan ja touhottaan järkijättöisesti niinkuin on jo nähty näissä hankkeissa niin varmasti tässäkin sairaalahankkeessa koohkataan taas tilat erilleen ja sitten ihmetellään!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Faktatkehiin kirjoitti:

Olen sitä mieltä, että täällä nykyistä sairaalaamme puolustavat eivät ole koskaan edes käyneet siellä.
Kuuden hengen huoneissa, joissa napurilta korjataan haisevia ulosteita ja joissa maataan kuin sillit suolassa, eikä ole edes TV:tä jota ajan kuluksi katselisi, ei ole inhimillinen paikka sairastaa. Vaikka itse sijatipaikka on on hyvä, niin se ei tarkoita sitä, että sisätilat olisivat hyvät ja nykyaikaiset. 1-2 huoneet takaisivat hyvät olosuhteet sairastaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu