"- Mielestämme on nurinkurista, että varusmiehet pakotetaan kulkemaan lomapuvuissaan, vaikka turvallisuusuhat tunnistetaan. Kuitenkin esimerkiksi puolustusvoimien henkilöstöä kehotetaan olemaan käyttämättä virkapukua vapaa-ajalla, liiton puheenjohtaja Juuso Kurttila sanoo liiton tiedotteessa."
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201712142200603721_u0.shtml
Miksei keskustella siitä, mikä turvallisuusuhan aiheuttaa?
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201712142200603721_u0.shtml
Miksei keskustella siitä, mikä turvallisuusuhan aiheuttaa?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jos oman valinnan seurauksena joutuu vaaratilanteeseen, niin on luopunut vapaaehtoisesti valitusoikeudestaan!
Varusmiespalvelu ei ole miehille vapaaehtoinen, joten mitähän tarkoitat?
Äläkä tule selittämään mitään siviilipalveluksesta. Ei sinne kukaan järkevä mene, ei mitään mahdollisuutta saada työpaikkaa myöhemmin. Ja nyt ei eduskunta-, valtion tai kuntien työpaikkoja huomioida, sinnehän kaikki siviilimiehet menevät, ei oikeisiin töihin.
Etkö kestä omien valintojesi seurauksia?
Jos on valinnut armeijan, on myös hyväksynyt siitä seuraavat vaatimukset ja siksi ei pitäisi olla myöskään valitusoikeutta siitä aiheutuvista seuraamuksista.
Mitenkä nämä silkkipippelit ja pitsipillut pärjäävät oikeassa sodassa jos kerta haukku jo tekee haavan?
Ovatko he unohtaneet että armeijaan menemällä he ovat vannoutuneet tappamaan ihmisiä käskystä?
Suomen armeijan ohjeistuksessa ja opikirjoissa tuskin vannotetaan tappamaan ihmisiä, vaan Suomenmaahan tunkeutuvia vihollisia. Niin on aina tehty.
Suomi onkin pysynyt jo sata vuotta kokolailla vihollisisista vapaana maana!
Nyt saattaa olla jonkinlaisia ongelmia, kun Tarja Halonen vaihtoi rajojen ylittämistä hankaloittavat jalkaväkimiinat .... kissaan.
Olisi se nyt noloa jos omassa maassa sotaväki pelkäisi esiintyä.
Suomalaine taistelija ei pelkää !
Repiä kaikki arvomerkit ja joukko-osastotunnukset irti maastopuvusta niin menee "pienestä vihreästä miehestä" mikä on ok.