Helsingissä epätoivoista saada kohtuuhintaisia

323234

Aika epätoivoista saada näköjään vuokra-asuntoja ja kun katsoo torissa ja muualla halutaan vuokrata niin ihmiset suunnilleen kertoo kaikki yksityiset asiat vuoka-asuntoa haettaessa! kuvan kera. Näkyy vain helsingin kohdassa.

Ei ole normaalia.

Jos opiskelijat vuokraa 600-800eur yksitöitä

ja muualla suomessa 100m2 omakotitalon kk kustannukset on reilusti alle tuon vaikka olisi lainaa niin hesassa on paljon paljon pielessä.

7

393

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Musta_tulevaisuus

      Tilanne on ollut Helsingin osalta sama siitä lähtien, kun kaupunki alkoi nopeasti kasvaa. Noin 200 vuotta siis. Esimerkiksi Krimin sodan aikoihin 1850-luvulla valitettiin lehdissä vuokrien hillitöntä nousua.

      Nykyisin jokaiseen uuteen asuntoon on tulija valmiina. Jos omat rahat eivät riitä, kaupunki kyllä maksaa niin kauan kuin saa vielä uutta velkaa.

    • NickNailer

      Käsitys kohtuuhinnasta on väärä. Rakentaminen maksaa omakustannushintaan Pääkaupunkiseudulla noin 3300 euroa per m2, siihen tulevat tontti ja mahdolliset autopaikat ja hinta on noin 4.000 euroa per m2 (siitä on 45 % veroa ja veronkaltaisia maksuja).

      Otetaan 50 m2 asunto. Sen hinnaksi saadaan 200.000 euroa. Jotta asunto tuottaisi jotain tulevien remonttien, kulumisen ja yhtiövastikkeiden kattamiseksi, tuoton pitäisi olla 8 % p.a. Lasketaan minimi olettaena, että vastikkeet ovat 0 €. 8 % = 16.000, eli vuokra olisi 1333 euroa kuussa.

      Jos rakentamisen verorasitteet poistettasiin kokonaan, niin vuokra olisi 733 euroa kuussa.

      Summa summarum: "hyvinvointivaltio" tuplaa vuokrasi, eikä Pääkaupunkiseudulla voi olla kohtuuhintaisia vuokria niin kauan, kun korkeita veroja peritään.

      • iloinenveronmaksaja

        Jos hyvinvointivaltion kuluja ei perittäsi kansalaisilta ja vuokrat saataisiin puoliintumaan, niin kaikista yhteiskunnan palveluista joutusi maksamaan moninverroin. Ei olisi ilmaista koulua, sairaanhoitoa, eläkkeitä ym. Mitä tässä voitettaisiin. Ei yhtään mitään.


      • NickNailer
        iloinenveronmaksaja kirjoitti:

        Jos hyvinvointivaltion kuluja ei perittäsi kansalaisilta ja vuokrat saataisiin puoliintumaan, niin kaikista yhteiskunnan palveluista joutusi maksamaan moninverroin. Ei olisi ilmaista koulua, sairaanhoitoa, eläkkeitä ym. Mitä tässä voitettaisiin. Ei yhtään mitään.

        Yhteiskunnan tuottaman palvelut ovat erittäin tehottomia. Olen itse ollut opiskelijana kaupungin hommissa. Saimme haukut liian nopeasta työnteosta ja määräyksen olla kulloinkin määrätyssä työpisteessä sekä aamulla että illalla. Suurin osa ajasta vietettiin ilman kaupungin tunnuksin varustettuja haalareita - kaupungin uimarannalla. Koska itse oli traktorikuski, sain erityisemääräyksen kuljetella porukan raknnalle niin, ettei se herätä huomiota. Olihan meillä hauskaa, mutta tämä tuskin hirveän paljon veronmaksajaa ihastuttaa.

        Ketju on muutenkin tämä:

        kalliita asuntoja => lisää vuokratukea => verot ylös => vielä kalliimpia asuntoja => vielä enemmän vuokratukea

        Tämä hullunkierto onnistuu vain suljetussa taloudessa. Suomen talous on vain osittain suljettu, jopten kierto päättyy romahdukseen.


    • easyeasymoney

      Mamujen valtion kustantama asuminen nostaa hintoja.

      • Ilmoitin.nettipoliisille

        Vihapuhetta!


      • kaljasieppojen_hyysäys

        Vielä enemmän maksaa kotimaisten sossunelättien paapominen. Joskus muinoin joku sosiaalialan ihminen lipsautti, että pitkäaikaistyöttömien lkm on likimain sama kuin alkoholiongelmaisten lkm. Ei hänkään tarkoittanut, että kaikki työttömät ovat alkkiksia, mutta ihan varmasti jotain korrelaatiota on.

        Näkeehän tämän missä tahansa lähiössä. Vähintään 1 lähiöräkälä löytyy joka alueelta ja siellä nämä "työnhakijat" painaa pitkää päivää (klo 10-24) odotellessaan, josko joku tulisi hakemaan töihin. Hyvin näkyy rahaa riittävän kaljaan ja mikä ettei, kun asunto piffataan veronmaksajien piikkiin. Alueelta, jolta kaikki pienituloiset, itsensä elättävät, eivät välttämättä kykene asuntoa hankkimaan.

        Mutta kaljasiepoille pitää kämpät tarjota... kun heille sieltä löytyy palvelut ja samanmielistä seuraa!

        Kaljasieppoja erityisesti pelottaa maahanmuuttajat. "Ne tulee ja vie meidän kaljarahat!"


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1739
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1216
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1112
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      933
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      632
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      629
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. 36
      484
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe