If vahinkovakuutusyhtiö työnantajana kokemuksia?

DELLU

If vahinkovakuutusyhtiö hakee palveluneuvoja / vakuutusneuvoja -työtehtävään Espooseen. Onko kokemuksia kyseisestä työtehtävästä? Millainen palkka ja onko kellään omakohtaisia kokemuksia Ifillä työskentelystä? Minkälaisia etuja työhön kuuluu? Onko työ kuormittavaa? Ovatko asiakkaat minkälaisia?

9

9147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ensupsittele

      Hei, työskentelin kyseisrssä yrityksessä vuodrn verran ja siinä ajadsa pyöröovi kävi jatkuvasti eli vuoden aikana on rekrytty ainakin kaksi ellei kolmekin kertaa koska työ on erittäin kuormittavaa henkisesti ja avokonttorin melu haittaa työskentelyrauhaa.
      Työnantajaa ei kiinnosta työntekijöiden hyvinvointi vaik katsellaan niitä numeroita vaan paljonko tulee rahaa ka paljonko on ihmisiä töissä mutta ei osata keksiä ratkaisua siihen miksi ihmiset ovat poissa.

      En voi missään nimessä suositella tätä työpaikkaa kenellekkään joka haluaa pitää oman mielenterveytensä kasassa.
      Ja mitä työsuhde-etuihin tulee niin ruokala ja e-passi
      Toki joitain pieniä alennuksia ja vakuutuksista alennukset mutta kilpailevalta yritykseltä sai laajemman vakutuksen edullisemmin kuin hlö alennuksen kanssa ifiltä että siinä nähdään kuinka ”halvat” hinnat ifillä on.

      • Uupunut

        Jos oma terveys on kallis, niin älä missään nimessä mene tähän duuniin. Kuten mainittu, rekry pyörii jatkuvasti koska porukkaa lopettaa jatkuvalla syötöllä. Avokonttorin työolot ovat kestämättömät, järkyttävä meteli, mahdotonta keskittyä. Kaikkea tekemistä kytätään ja kaikki tekeminen aikataulutetaan työntekijälle, kohta varmaan vessatauotkin merkitään aikatauluun. Mitään mahdollisuuksia oman työn ohjaamiseen ei ole. Mistään ei myöskään saa olla eri mieltä koska se on ”muutosvastarintaa”. Ja tosiaan firmalla ei ole mitään kiinnostusta tehdä mitään työolojen suhteen, mukamas lupaillaan muutosta, mutta työntekijöiden esittämiin muutoksiin kuten väliseinät pöytien välissä, ei ryhdytä.

        Ruokalastakaan ei ole iloa kun et voi aikataulutuksen takia syömään muuta kuin pahimpaan ryysisaikaan ja meluun.


      • Uupuneena
        Uupunut kirjoitti:

        Jos oma terveys on kallis, niin älä missään nimessä mene tähän duuniin. Kuten mainittu, rekry pyörii jatkuvasti koska porukkaa lopettaa jatkuvalla syötöllä. Avokonttorin työolot ovat kestämättömät, järkyttävä meteli, mahdotonta keskittyä. Kaikkea tekemistä kytätään ja kaikki tekeminen aikataulutetaan työntekijälle, kohta varmaan vessatauotkin merkitään aikatauluun. Mitään mahdollisuuksia oman työn ohjaamiseen ei ole. Mistään ei myöskään saa olla eri mieltä koska se on ”muutosvastarintaa”. Ja tosiaan firmalla ei ole mitään kiinnostusta tehdä mitään työolojen suhteen, mukamas lupaillaan muutosta, mutta työntekijöiden esittämiin muutoksiin kuten väliseinät pöytien välissä, ei ryhdytä.

        Ruokalastakaan ei ole iloa kun et voi aikataulutuksen takia syömään muuta kuin pahimpaan ryysisaikaan ja meluun.

        Täällä toinen uupunut. Jo pitkään sairaslomalla. Työ on aina hirveä painajainen. Voit ottaa työn vastaan, mutta mikäli haluat elää onnellisesti ja terveesti, niin mieti kaksikertaa.


      • Vakuutusala

        Olin just haastattelussa. Onko oikeasti niin, ettei kannata mennä ko.firmaan töihin?


      • Lkliyhj
        Vakuutusala kirjoitti:

        Olin just haastattelussa. Onko oikeasti niin, ettei kannata mennä ko.firmaan töihin?

        Mä itken joka ilta, koska kyseinen paskatyö on melkeen vienyt mut hautaan


      • Hkiyghkk

        Kyseinen työ on kuin ansa. Sisään pääsee kuka vaan. Mutta ulos ei pääse helpolla. Tulee mieleen vankila. Ahdistus on nii kovaa luokkaa tässä hommassa, että pääbei kestä.


      • Loppuunajettu
        Vakuutusala kirjoitti:

        Olin just haastattelussa. Onko oikeasti niin, ettei kannata mennä ko.firmaan töihin?

        Ei todellakaan. Ei jatkuva rekrytointi johdu hurjasta kasvusta vaan jatkuvasta vaihtuvuudesta kun ihmiset lopettavat ennen kuin menee terveys lopullisesti. Mainostetaan kaunopuheisesti miten välitetään asiakkaista mutta henkilökunnalla ei ole väliä.


    • Anonyymi

      Ajattelin tänne kommentoida vähän päivittelyä tämän hetkisestä. Työpaikkana on erittäin mielyttävä. On uudet tilat ja upeat näkymät. Kuitenkin työssä seurataan aivan robootintarkkaan tekemistäsi. Kouluttautumattomat esihenkilöt johtavat tai siis johtavat harhaan. Olen seurannut vierestä kun esihenkilö piinaa, kiusaa ja syrjii silmätikkuaan. Toinen kun yrittää tehdä parhaansa ja ko. tyyppi kans on yksi parhaimpia. Siitä huolimatta se esimies vaan kiusaa sitä ja se on ihan kauheeta kun näkee kuinka viikko viikolta se saa jo kerran burn outtiin ajamansa ihmisen taas joka viikko hieman masentuneemmaksi ja semmonen positiivisuus joka ennen tarttui ei ole sillä enää. Kaikkea kellotetaan ja ei ikinä saa palkankorotuksia paitsi niitä joista liitot meille taistelee. Kokoajan lisätään vastuita mutta auta armias jos mokaan työnantaja ei salli virheitä vaan pää pantille ja uhkaavat varoituksilla. Työ on tehty todella vaikeaksi.

    • Anonyymi

      Omat kokemukset kun siellä jokunen vuosi sitten olin:

      Kaikki mitä teet on tilastoitu. Olet tilasto, et mitään muuta. Jos sinulla on hyvät tilastot ja tehot, olet ihan ok tyyppi. Jos tilastot mättää jossakin, et seuraavalla viikolla ole välttämättä enää hyvä tyyppi.

      Jos sinulla on mielipide, se on väärä jos se ei ole sama kuin mitä sinun halutaan sanovan. Työmäärääsi lisätään pala palalta lisää ja sinulle ei anneta aikaa hoitaa päivän aikana tulleita työtehtäviä. Ylikuormitusmittarit huutaa punaisella, Kaikki tekeminen, oleminen ja eläminen on jollakin tavalla kellotettu. Esihenkilöitä ei kiinnosta muu kuin se kuinka paljon sinusta saa tehoja irti. Ei sinun henkinen hyvinvointisi.

      En voi tänä päivänä suositella tätä yhtiötä työpaikkana kenellekään. Johtaminen on mahdottomien tavoitteiden vaatimista ja siihen liittyvää tilastokyttäämistä.

      Jos kerrot, että liikaa vaaditaan, heitetään kommentti heti vastapalloon, että pitäisikö sinun alkaa miettimään onko tämä sinulle sopiva työ. Onneksi mietinkin. Kuitenkin vuodesta toiseen saa kuulla, kuinka huonosti ihmiset työpaikassa voivat. Pitäisikö joskus kysyä esihenkilöiltä, onko tämä heille sopiva työ. Pitäisi, mutta tuskin kukaan kysyy, sillä silloin mielipide on väärä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3593
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2224
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1865
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1609
    5. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      15
      1565
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1558
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1407
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1277
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      80
      1263
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      88
      1222
    Aihe