Koulu kesken?

Prklkoulu

Voiko koulua jättää kesken oon 7-luokalla ja mulla on masennus en oo ollu koulussa noin 2 kuukauteen koska en enään halua enkä pysty menemään sinne mulla ei oo yhtäkään kaveria oon vaan kotona haluaisin mennä vaikka töihin tai jtn

8

93

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SuperMarioOdysseyPlayer

      Minulla on täsmälleen sama ongelma, paitsi, että olen 6-luokalla. Kyllä kai sen voi. Siihen tarvitaan kyllä (luulisin) koulusi rehtorin pomon (vastaava rehtori) suostumus. Tähän tarvitset siis vanhempiasi. Syy miksi tiedän tämän, on että minut siirrettiin homekoulusta homettomaan kouluun.
      Jäi sellainen olo, että tämä jäi vähän epäselväksi, mutta ei kai.

    • Oppivelvollisuus on Suomessa 16 ikävuoteen asti. Toinen vaihtoehto on kotikoulu tms.

    • KouluunMars

      Minkä taakseen jättää sen edestään löytää, tietää viisas sananlasku. Eli ei kukaan jätä peruskoulua koskaan kesken vaikka olisi kuinka vaikeeta ja jos olet lintsannut kaksi kuukautta jo, niin miten hemmetissä kukaan ei ole puuttunut siihen lintsaamiseen?! Se on vanhempiesi velvollisuus huolehtia siitä, että sinä menet kouluun!!! Pakoilemalla et myöskään saavuta koskaan mitään, että ota vaan härkää sarvista ja ala selvittää tuota sun ongelmaa ja vähän äkkiä!!! Alle 18- vuotiaana on ihan saatanan vaikeeta päästä vakituiseen työpaikkaan ja ilman peruskoulun päättötodistusta se on kaksin verroin vaikeampaa!!! Taitaa olla keksitty koko juttu. Ei taito tieltä kaada, eikä oppi ojaan kaada, sanoo seuraava sananlasku! Koko elämä on eräänlaista "koulua."

      • Prklkoulu

        Toi ota härkää sarvista kiinni olisi ihan hyvä kommentti mutta kun mulla on masennus niin mä en oikeen voi sille mitään toi on yks pahimpia asioita mitä masentuneelle voi sanoa


      • huono_tekosyy

        Se että sulla on masennus ei tarkoita ettet vois tehdä mitään


      • Prklkoulu
        huono_tekosyy kirjoitti:

        Se että sulla on masennus ei tarkoita ettet vois tehdä mitään

        Emmä sitä meinannu


    • JärjenÄäni183737

      Mihin aattelit mennä töihin ilman koulutusta? Nykyäänhän siivojaksikaan ei edes meinaa päästä pelkällä peruskoulun suorittamisella, tulet vain katumaan ja aikuisena iniset kuinka köyhiä kyykytetään. Oma on ratkaisusi.

    • MaantienRoosanäiti

      Kysymys 1.
      - Onko siinä nyt niin paha, mukana vaan olla, ja vaappua?

      Haluatko kuulla tositarinan?
      Siitä mukana, olemisesta, ja ykkösestä...?
      Niin siitä, juuri, niin suositusta kaikkien
      Kanssa, kaverien ja ryhmän keskuudessa
      hyväksyttynä, mukana olemisesta?

      Osallistumisesta, ja siitä
      työstä ja olemisesta sen työn
      tekemisestä, mukana pysymisestä
      tulevaisuudelle kuin vanhasta
      telkkari-sarjasta ja sen tekemisestä?

      - Tule vähän mukaan, mun kanssa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1074
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      814
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      596
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      585
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      521
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      502
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      476
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe