Ihmisen karvoitus?

Näin äskettäin televisiosta pätkän ihmisen karvoitusta ja sen poistamista käsittelevästä ohjelmasta. Se herätti mieleeni kysymyksen, miten tämän ikäluokan suomalaiset suhtautuvat omaansa ja vastakkaisen sukupuolen karvoitukseen.

Mitä sinä teet omalle karvoituksellesi?

Mitä tunteita sinussa herättää kumppanin ihokarvoitus?

17

1153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • plunger

      Jos karvoitus on ongelma, se katoaa jo tämän ikäluokan ihmisillä. Siis karvan kasvaminen hidastuu ja pysähtyy, päät kaljuuntuvat ja kehon karvapeite ohenee kun ei uutta kasva tilalle enää entiseen tahtiin.
      Kenen ongelma se on ollut ennen, niiden joilla karvaa on kasvanut ylen määrin. Luonnotonta se ei ole ollut. Apinaksi ihminen ei muutu vaikka olisi kuinka karvakas. Täysin karvaton vain ehkä yksi sadasta tuhannesta. Epänormaalia ei sekään.

      • Ei kyllä lopu parran kasvu vaik kuoliskin niin viel pukkaa.Mutta se ohjelma sai minutkin funtsiin,että missä hitossa on maalaisjärki???On muuten jännä homma on kyllä karvoja rinta täysi,mut päästä senkun hupenee,no sit kun on enää yksi karva jäljellä niin sitä ei enää kantsi kammata-voi antaa olla valtoimenaan.


      • plunger
        RamiKS kirjoitti:

        Ei kyllä lopu parran kasvu vaik kuoliskin niin viel pukkaa.Mutta se ohjelma sai minutkin funtsiin,että missä hitossa on maalaisjärki???On muuten jännä homma on kyllä karvoja rinta täysi,mut päästä senkun hupenee,no sit kun on enää yksi karva jäljellä niin sitä ei enää kantsi kammata-voi antaa olla valtoimenaan.

        niin, kirjoitin varomatta. Karvaa on kahdenlaista, ohutta ja paksua, noin 'karkeasti'.
        Paksu on partana ja siellä toisessa paikassa, ohut päässä ja iholla ympäriinsä. Se ohut kuluu ja uusiutuminen hidastuu ja loppuu, toisilla jo nuorena, toisilla vasta hyvän ikäisinä. Paksu vain jatkaa kasvua, valitettavasti siitä on miehelle työ jokapäiväinen.


    • pullukka

      Olen "erilainen nuori 50:n"... minulla ei ole oikeesti ollut koskaan karvoitusta ollenkaan..ei kainaloissa, jaloissa, käsissä yms (no siellä on hih)..ja päässä on... kaksi siskonanikin ovat myös samalla lailla ilman karvoitusta.

      En osaa sanoa mielipitdettä sen vuoksi karvoitukseen..

    • yks vaa

      Nykyinen ystäväni on siinä suhteessa apina-mies.
      Kun ensi kerran kohtasin ja näin käsivarret, häkellyin omista tuntemuksistani. Kumma juttu. Ja se hänen karvaisuutensa edelleen sykähdyttää. Olenkohan abnorm?

      • japanitar

        koska ainakin karvaisilla käsivarsilla kumma vaikutus naissukupolven edustajiin..ja onhan niitä silloin muuallakin..


      • kuulla.
        japanitar kirjoitti:

        koska ainakin karvaisilla käsivarsilla kumma vaikutus naissukupolven edustajiin..ja onhan niitä silloin muuallakin..

        On totta totisesti muuallakin...


    • Pirre*

      ne kaksi rintakarvaa, joita hän varjelee kuin omaisuutta, olen monta kertaa yrittänyt salaa nyppästä ne pois :))

      • mitään

        miestä ole?


      • miehesi.Saattaisin mekkaloida melkoisesti,jos sen toteuttaisit.
        jk.anna hänen nauttia omaisuudestaan,jookosta.

        ps.minäkin olen ajatellut.että menen ihonsiirtoleikkaukseen.Vaihtaisin päälaelle jotain luonnonkiharaa vaikka tosta vattan a ei kun yläpuolelta,ja samalla silikoonia korvien välliin,ettei kävellessä niin hölskyis se neste.


      • Pirre*
        mitään kirjoitti:

        miestä ole?

        oikkeen mie oun tulukinna..:)


      • Pirre*
        emw34 kirjoitti:

        miehesi.Saattaisin mekkaloida melkoisesti,jos sen toteuttaisit.
        jk.anna hänen nauttia omaisuudestaan,jookosta.

        ps.minäkin olen ajatellut.että menen ihonsiirtoleikkaukseen.Vaihtaisin päälaelle jotain luonnonkiharaa vaikka tosta vattan a ei kun yläpuolelta,ja samalla silikoonia korvien välliin,ettei kävellessä niin hölskyis se neste.

        en luovuta ennenkuin mies on kynitty :).

        Mistäs sinä niin ollaksesi olet, niistä kiharoistasiko (",)?


      • Pirre* kirjoitti:

        en luovuta ennenkuin mies on kynitty :).

        Mistäs sinä niin ollaksesi olet, niistä kiharoistasiko (",)?

        ei ne kiharat,mutta olis hyvä tekari sille silikonille.Olen nyk.niin kova porkkakäveliä, että pelkään sen sen nesteen valuvan sinne alakertaan ja aivot varmaan sitten sinne jonnekin polven alapuoleen.Miltäs se kuulostais jos vaikka vaimo käskis välillä käyttää niita polven alapuolia siihen ns.ajatteluun,ei olis kovin coolia.


      • Pirre*
        emw34 kirjoitti:

        ei ne kiharat,mutta olis hyvä tekari sille silikonille.Olen nyk.niin kova porkkakäveliä, että pelkään sen sen nesteen valuvan sinne alakertaan ja aivot varmaan sitten sinne jonnekin polven alapuoleen.Miltäs se kuulostais jos vaikka vaimo käskis välillä käyttää niita polven alapuolia siihen ns.ajatteluun,ei olis kovin coolia.

        vaimoihmiset nimeenomaan väitetä, että te miehet ajattelettekin niillä alemmilla aivolohkoilla?


      • Pirre* kirjoitti:

        vaimoihmiset nimeenomaan väitetä, että te miehet ajattelettekin niillä alemmilla aivolohkoilla?

        kun pelkään niden nykyisen olinpaikan siirtyvän aivan sinne ruohonjuuritasolle jalkapojan nahan päälle.

        Se silikooni estäis sen nesteen valumasta sinne aivojeni sijaintipaikkaan ja osin jo näin on tapahtunutkin,koska vessa-asioita tuntuu olevan enempi kuin lääkäri määrää.
        Olisin kyllä jo hankkinut oikean Hestenssin sängyn ja nukkunut pää alaspäin,mutta uuteen ei oo varaa ja kirppareilta en ole niitä löytänyt.
        Tämä tämän kestävyydestä ja meen ottamaan unta kaaliin,jos luoja suo.Oikein hyvvää yötä kaikille yön sankareille,jotka itseänne säästämättä varmaan valvotte minunkin unta.Että kiitosta vaan jo etukäteen.


    • tytsi

      Mun mielestä kalju mies on seksikäs.Ja kun on parta,hyvin hoidettu,se on kiva.
      Muulla karvoituksella ei ole väliä,ei kiinnosta,ei säväytä.

      Itse taistelen näitten iän tuomien karvojen kanssa,pinseteille on käyttöä.Kokeilin vahapoistoakin kasvoihin,hieman kivulias juttu,karvat kasvaa taas!

      • japanitar

        kasvaa sitten entistä nopeammin..sama juttu säärissä, jolla karvoja..Mikä lienee, mutta miehellä pitää olla sänki...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7929
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      31
      3126
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      382
      2198
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1760
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      147
      1583
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1421
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1229
    8. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1228
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1152
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1112
    Aihe