Ihmettelen kovasti näin Itä-Suomalaisena muuttajana sitä, kun moni täällä Eurajoella on kateellisia, ei suvaitsevia ja sisäänpäinlämpeneviä. Todella mustasukkaisiakin vielä omasta naisestaan, vaikkei nainen olisi edes mikään kovinkaan ihmeellisen näköinen. Tutkimusten mukaan ainakin joka kolmas nainen on harrastanut tai haaveissa harrastaa sitä useamman miehen kanssa samaan aikaan. Miksei voida olla suvaitsevaisia. Jumalakin sanoo, että rakkaus on juuri se kantava voima. Lähimmäisestä pitää aina pitää huolta ja olla auttava, jos itsellä vain voimavarat ja rahkeet riittävät! Miksi suurin osa yrittää näytellä jotain parempaa mitä on? Omaavat valtavan määrän velkaa ja alla muutama 50-100te:n arvoinen auto. Ei mielestäni mitään järkeä moisessa. Se on eri asia, jos jollain oikeasti on sitä pätäkkää, niin voi ostaa mitä vain ilman velkaa. Aika moni eurajokelainen vielä aika töykeä ns. pökö. Eivät omaa liikenteessä mitään käytöstapoja. Ohituskaistoilla lisätään vauhtia, siten, että joutuu ajamaan 120 et pääsee ohi. Siviilipoliisit olisi hyviä härnäämään näitä toopeja, niin saataisiin heiltä kortti otettua pois. Muutenkin tuollaiset ihmiset joutaisivat mielisairaalaan hoitoon, sillä, eivät he voi olla mitenkään täysissä järsissään. Ei terve ihminen lisää kaasua, jos joku ajaa ohi. Moni lisää, vaikka auto tulisi vastaan eli ei olla ohituskaistalla. Ei edes välitetä toisen hengestä mitenkään. Moiset tyypit tulisi laittaa vankilaan miettimään tekosiansa.
eurajokilaiset
hullujenhuonekunta
9635
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Meneepä eurajokilaisilla homppeleilla pasmat kaakkoon, kun tuon lukee.
Alkuperäisen Eurajokilaisen tunnistaa juuri kateudesta. Eivät myöskään ole kovin luotettavia, antavat kyllä vääriä valoja kuin vettä vain.
Eiköhän nää ole ihan yleisiä piirteitä kaikis pikkukylis.
Kateellisuutta on kaikkialla!
Onpa sulla huonoja kokemuksia eurajokisista!
Itäsuomalaiset naiset, varsinkin venakot, aaahhh
Kateus vie kalatkin vedestä!
Kateellisuutta täälläkin kylässä näyttää todella riittävän!
Tarvitsee olla todella kateellinen että saa kyläläisiltä lisänimen: Eurajoen kateellisin mies.
Paheneeko kateus iän myötä? Entäs periytyykö kateus? Siinä pohdittavaa. Kun kadehtii toisia silmittömästi ja käräyttelee yms., niin oma firma onkin yllättäen negatiivisella omavaraisuusasteella (julkinen tieto), kun voimavarat on suunnattu toisten kyttäämiseen.
Kannattaisi keskittyä vain omaan tekemiseen ja olla rehellinen!