Ei auta siedätys täälläkään eikä myrkytykset

Katso.ma.18.12.klo20.00

https://yle.fi/aihe/artikkeli/2017/12/15/husn-linden-myontaa-sisailma-on-meille-kiistamatta-suuri-ongelma

"""”Meillä on HUS:ssa vanhaa rakennuskantaa todella paljon, ja monessa rakennuksessa esiintyy erilaisia ja eriasteisia sisäilmaongelmia. Se on meille kiistämättä suuri ongelma”, Lindén sanoo.

”Tämän ongelman vakavuutta lisää se, että homesairaus on altistuksen suhteen kumulatiivinen. Eli jos on altistunut Kätilöopistolla, se ei pyyhkiydy elimistöstä, vaan on siellä jo pohjalla. Sitten jo pienetkin lisäaltistukset – esimerkiksi Naistenklinikalla – aiheuttavat kohtuuttoman suuria oireita”, Hyksin infektiosairauksien klinikan eläkkeellä oleva ylilääkäri, emeritusprofessori Ville Valtonen sanoo.

Kätilöt kertovat MOT:lle, että lähes päivittäin joku heistä viedään Naistenklinikalta päivystyspoliklinikalle vakavien sisäilmaoireiden takia – jotkut ambulanssilla."""

4

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lääkäri2

      Onhan se mukavuustekijä että sisäilma on hyvälaatuista, kuten Sainiokin sanoi. Ihminen vaikuttaa ympäristönsä kanssa, esim. liian kuiva tai kuumakin sisäilma on ikävän tuntuista, toki samaten jos sisäilma haisee, muistan itsekin virkamiesruotsia suorittaessani yliopiston homeisessa kellarissa että se oli epämiellyttävää kun siellä haisi homeelle. Mutta ei se ketään sairastuta. Samaten on epämukavaa jos autossa on liian kuuma kun aurinko paistaa eikä ole ilmastointia. Samaten melu on epämukavuustekijä siinä missä paha hajukin. Mutta huonolaatuinen sisäilma ei sairastuta ketään. Huonot vanhat sairaalat jonkun mukaan aiheuttavat kuolemia koska hoitoa ei voida akuuttitilanteissa optimoida jos esim. kuolemansairas potilas on jossain käytävällä nurkan takana eikä isossa huoneessa jossa vakavasti sairaita seurantapotilaita pidetään, jonne lääkäri menee tarvittaessa ja löytää potilaan helposti heti. Ei ne potilaatkaan sisäilman huonolaatuisuuden takia kuole ja sairaammat saavat happimaskilla puhdasta happea eli eivät edes haista sitä hometta.

    • Tässä.faktaa.MOT

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      24
      2645
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      40
      2312
    3. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1298
    4. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      299
      1221
    5. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      976
    6. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      957
    7. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      75
      852
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      72
      826
    9. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      175
      793
    10. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      93
      762
    Aihe