Ei auta siedätys täälläkään eikä myrkytykset

Katso.ma.18.12.klo20.00

https://yle.fi/aihe/artikkeli/2017/12/15/husn-linden-myontaa-sisailma-on-meille-kiistamatta-suuri-ongelma

"""”Meillä on HUS:ssa vanhaa rakennuskantaa todella paljon, ja monessa rakennuksessa esiintyy erilaisia ja eriasteisia sisäilmaongelmia. Se on meille kiistämättä suuri ongelma”, Lindén sanoo.

”Tämän ongelman vakavuutta lisää se, että homesairaus on altistuksen suhteen kumulatiivinen. Eli jos on altistunut Kätilöopistolla, se ei pyyhkiydy elimistöstä, vaan on siellä jo pohjalla. Sitten jo pienetkin lisäaltistukset – esimerkiksi Naistenklinikalla – aiheuttavat kohtuuttoman suuria oireita”, Hyksin infektiosairauksien klinikan eläkkeellä oleva ylilääkäri, emeritusprofessori Ville Valtonen sanoo.

Kätilöt kertovat MOT:lle, että lähes päivittäin joku heistä viedään Naistenklinikalta päivystyspoliklinikalle vakavien sisäilmaoireiden takia – jotkut ambulanssilla."""

4

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lääkäri2

      Onhan se mukavuustekijä että sisäilma on hyvälaatuista, kuten Sainiokin sanoi. Ihminen vaikuttaa ympäristönsä kanssa, esim. liian kuiva tai kuumakin sisäilma on ikävän tuntuista, toki samaten jos sisäilma haisee, muistan itsekin virkamiesruotsia suorittaessani yliopiston homeisessa kellarissa että se oli epämiellyttävää kun siellä haisi homeelle. Mutta ei se ketään sairastuta. Samaten on epämukavaa jos autossa on liian kuuma kun aurinko paistaa eikä ole ilmastointia. Samaten melu on epämukavuustekijä siinä missä paha hajukin. Mutta huonolaatuinen sisäilma ei sairastuta ketään. Huonot vanhat sairaalat jonkun mukaan aiheuttavat kuolemia koska hoitoa ei voida akuuttitilanteissa optimoida jos esim. kuolemansairas potilas on jossain käytävällä nurkan takana eikä isossa huoneessa jossa vakavasti sairaita seurantapotilaita pidetään, jonne lääkäri menee tarvittaessa ja löytää potilaan helposti heti. Ei ne potilaatkaan sisäilman huonolaatuisuuden takia kuole ja sairaammat saavat happimaskilla puhdasta happea eli eivät edes haista sitä hometta.

    • Tässä.faktaa.MOT

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      19
      4953
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      529
      2560
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      148
      2139
    4. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      19
      2132
    5. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      19
      1745
    6. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1624
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      146
      1525
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      113
      1131
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      126
      903
    10. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      40
      869
    Aihe