Volkswagen passat 2.0 fsi 200tkm farmari

Niisseo

Tuollainen auto tähtäimessä. Jakohihna juuri vaihdettu. Tarkastaako ne samalla sen nokka-akseleiden välissä pyörivän ketjun kunnon? Eikö niitä oo mennyt poikki? Sitten jotain höpinää kuulin vw- huollossa töissä vuosikymmeniä olleelta, että öljypohjaan kertyy vettä ja plaaplaaplaa ja moottori ei voitele kylmänä ja plaaplaaplaa ja nuo on periaatteessa kaikki kiinnileikanneita??
En oikein ymmärtänyt mitä se selitti. Eli periaatteessa voidaan deletoida koko alkuteksti ja kysyn vain tyyppivikakohteet ko autossa?

Ja minkäverran saa lisäillä öljyä 15 tkm välein? Jos vedetty pitkällä huoltovälillä, niin sellaiset voi hylätä?

Takana parilla avensiksella, eli 1 ja 2 koppasella autolla vajaa 300 tkm yhteensä. Vikoja ei vaan ole juuri ollut. Startti tais mennä toiseen. Nyt tosin tässä alkanu öljy maistumaan ja vaihdelaatikon epäilen tulevan tiensä päähän., joten vaihtoehtona passat tai lisää avensista. Tarkoitus autolla ajaa min 100 tkm.

6

12348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TSI2012

      vw kannattaa unohtaa heti alkuun, ja tarkoittaa siis kaikkia vw autoja. älä sekaannu niihin. moottorit ja vaihteistot eivät kestä edes 30tkm ajoa ja korit ruostuu uskomattoman nopeasti nykyisistä vw autoista. tuossakin passatissa varmaan jo mones moottori menossa ja värivahalla fiksattu myyntikuntoon ja ruosteet peitelty spray maalilla.

    • Tyytyväinenpassatkuski

      En ole aivan varma millaisella moottorilla ja minkä vuotinen katsomasi auto oli ... mutta oletan kyseessä mahdollisesti olevan saman moottorin kuin minulla, koska mainitsit jakoremmin ja sen nokkien välissä olevan ketjun.

      Itsellä ollut useita passatteja nyt vähän yli 7 vuotta ajossa nykyinen passat variant 3C vm2007 2.0 TFSI (moottorikoodi BWA) manuaali vaihteistolla ja kilometrejä on tullut omassa ajosani 165000 km. Yhteensä on ajettu 195 tkm.
      2007 tai uudempi on hyvä, koska siihen käy haluttaessa myös E10. Tosin itsen olen ajanut valtaosan E5 polttoaineella.

      Koneeseen tehty jakoremmi 90 tkm välein ja vaihdelaatikkoöljyt on vaihdettu 100tkm kohdalla. Muutoin huollot ja öljynvaihdot on tehty 15 000 km välein. Tuon long life hömpötys lopetettiin heti minulle tullessa juurikin ylipitkällä huoltovälillä öljyyn kertyvästä kosteudesta johtuvien ongelmien välttämiseksi. Minulla päivittäinen yhdensuuntainen ajo on noin 30km, josta isompaa tietä (mi 80 kmh) on noj 2/3 osaa, eli ehtii moottori lämmetä kunnolla ja käydä riittävästi juurikin tuon kosteuden hallitsemiseksi ja akun toiminnan varmistamiseksi. Hyvin toimii ilman ongelmia myös talvella.

      Voitelun heikkouteen kylmänä en ota kantaa, mutta ainakin öljynpaineet ovat olleet mitattaessa kohdallaan. Kannattaa käyttää kunnon öljyjä ja unohtaa pitköt huoltovälit.

      Tuo nokkien välinen ketju on näissä FSI ja TFSI koneissa ikävä ominaisuus ja sen kuntoa ei tarkasteta kuin erikseen pyydettäessä, koska se ei kuulu huolto ohjelmiin.
      Minulla ainut ei suunniteltu remppa tähän mennessä oli juuri tuo nokka-akselien välinen ketju kiristimineen kun mittarissa oli 155 tkm. Kannattaa reagoida ko ketjun ääniin, jos ei rapina hiljene pian startin jälkeen., koska ko ketjun pettämisen seurauksena on käytännössä aina useiden tuhansien moottorivaurio. Jos ketju ja kiristin on kunnossa niin ei juuri ääntele startissa muutamaa sekuntia pidempää tsi ei ollenkaan.

      Öljynkulutus on ollut koko minulla oloajan samaa luokkaa, eikä ole muuttunut oleellisesti ja on noin 0,5-1 dl / 1000km. Kannattaa kurkata öljyn taso ajoittain, ette aja matalalla öljyntasolla turhan kauaa. Itse tarkistan 1500-2000km välein.

      Maalipinta vaikuttaisi olevan aika ohut. Kiveniskut on syytä paikata minimissään joka kevät, ettei olemattoman ohut sinkki jää yksinään peltiö suojaamaan.
      Minulla ei ole tarkempaa teknistä taustatietoa ole, mutta omasta autostani olen huomannut, että jos maalipintaan tulleen kuprun puhkaisee, niin alla ei ole ruostetta, vaan valkoista pölyä. Lienee nyky automaalit niin herkkiä, että pääsee vesi heti läpi heti jos pinnassa on pienikin vika ja sinkki alkaa puskea hapettumiselta näyttävän reaktion kautta maalia irti
      Paikkaan 1-2krt vuodessa kiveniskut paikkamaalilla ja vahaan pinnan kuntoon. Isohko vaiva tuo onmutta ruostetta ei ole tullut.

      Ainahan autot on yksilöitä, mutta itse pidän ajotuntumasta ha perheen kuljetuksessa tilojensa ja 147 kw koneen ja manuaalilaatikon takia on ollut luotettava käyttöpeli, jolla pääsee ohikin tarvittaessa, eikä ole ollut laatikko huolia.

    • Anonyymi

      2.0 FSI hihnalla on viimeisiä parhaita VAG koneita mitä tulee mahdollisiin kalliisiin koneongelmiin. Lähes kaikkiin VAG konsernin TSI tai TSFI koneisiin kannattaa suhtautua varauksella ja selvittää perinpohjin mahdollisten ketju- ja/tai öljynsyöntiongelmien korjauksen korjauskulut sekä vastuut ennen ostopäätöstä!

    • Anonyymi

      Mun singon tähtäimessä on myös tuollainen. Perustin romiksen, jossa pilkomme VW:t singolla ja dynamiitilla. Tällä tavoin pääsemme eroon ongelmajätteestä eri hauskalla tavalla, 2 kärpästä yhellä iskulla 😁. Nyt oikein innolla odottaa koko viikonlopun, että tulee maanantai ja pääsee taas tähtäilemään.

    • Anonyymi

      Osta Avensis VAG autot on paskoja kokemusta Jetta TDI Octavia 2.0 FSI Audi A4 1.8 tfsi ei positiivista kerrottavaa

    • Anonyymi

      Mikä voi olla vikana, itsellä -06 passatti 2.0 bensa. Käy tyhjäkäyntiä niinkuin ketju rapisis.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      177
      16252
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3775
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      138
      3061
    4. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      27
      1784
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1514
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      55
      1471
    7. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      159
      1407
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1314
    9. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1274
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1101
    Aihe