Onpahan taas ollut rautavaaralaisilla fb-sivustoilla tekstiä.
Kielenkäyttö on ollut viime päivinä sellaista, että ...
Ennen vanhaan sanottiin tuollaisesta kielenkäytöstä lapsille, että täytyy pestä suu saippualla.
Vaikuttaa siltä, että osa ei todellakaan tiedä taustoja asioille, mistä keskustelevat. Toiset tietävät tai heidän pitäisi rautavaaralaisina tietää, mutta joko on aktiivista unohtamista tai ihan vain asioiden vääristelyä.
Toivoa sopii, että ainakin tahallinen vääristely lopetetaan ja jos ei tiedä, ottaa ainakin selvää, mistä on kysymys.
Joka tapauksessa surullista luettavaa on ollut viime aikainen keskustelu, jonka laukaisi lukion lopettamisen uhka.
Rautavaara ja facebook
7
1654
Vastaukset
- eimielenpahoittamista
Edelleen fb-keskusteluista.
Itse olen "tullista tulleita ja tullista menneitä" useammassakin paikassa. Tuota sanontaa "tullista tulleita" käytetään tietääkseni Oulussa ja tullilla tarkoitettanee siis Limingantullia. Taidettiinpa tuo tuolla keskustelussa mainita.
Tuosta sanonnasta en nyt kyllä olisi ollut loukkaantunut, jos sitä on käytetty minusta joskus. Saatettu käyttää - en muista.
Paljon pahemmalta kuulosta sanonnat kuten "tästä ihmisestä on päästävä eroon keinolla millä tahansa" tai "kaikille kuntaan muuttaville on järjestettävä kurssi, jotta osaavat asua ja elää täällä". Arvatkaapa, missä kunnassa tällaisia lausahduksia on kuultu. Vastaan: Rautavaaralla
Kunnan mollaamisesta vähän! Näitä "tullista tulleita ja tullista lähteinä" on syytetty paikkakunnan mollaamisesta. Katsokoon nämä ikänsä paikkakunnalla asuneet peiliin ja syyttäköön itse siitä. Hehän ne yleensä ovat painostamassa ihmisiä pois sieltä - varsinkin "tullista tulleita" ja joskus jopa alkuperäisiä paikkakuntalaisia. Kyllä nuo yllä mainitut lausahduksetkin ovat alkuperäisiltä paikkakunnalla asuvilta kuultu tai heidän kirjoittamiaan.
Ei nyt pitäisi niin kauheasti mieltänsä pahoittaa ja "ottaa hernettä nenäänsä" maininnasta "tullista tulleet". - Oleee
Hieno homma. Kunta perustaa someen oman facebook-sivuston.
- Digiman
Eipä ole saanut sitäkään aikaiseksi.... Eli pelkkää puhetta niinkuin kaikki muukin.
- Ikäväkokemus
Asuin nuoruudessani yhdenkesän Rautavaaralla, ja ilomielin lähdin pois. Ystäviä ei löytynyt. Jos jonkun kanssa alkoi puhumaan sai vastaukseksi epämääräistä örinää. Jos meikäläisen ikäisiä ihmisiä (silloin n 23v) yritti lähetyä, miespuolisilta kuuli heti missä on suorin tie Kuopioon ja sitä tietä tietä "hevonvittuun." Onnellinen olen kun sieltä selvisin hengissä. Kaunis luonto ja upeat maisemat jäävät hyödyntämättä näiden "rajaseudun rambojen" ansiosta.
- Esimiestaidotkohdalleen
Hyvä ja asiansa osaava esimies ei ojenna alaistaan eikä anna alaiselleen negatiivista palautetta fb:ssä eikä muutenkaan julkisesti vaan kahden kesken.
- historiatoistuu
Olipahan näytelmä eilenillalla lyhyen aikaa fb:ssä.
Kertoi aika paljon. - NäinOnMennytJaMenee
No, niin! Nythän tuo sivusto palautui takaisin fb:hen. Kuka sen eilen illalla alunperin laittoikaan?
Kunnia hänelle, kenelle kunnia kuuluu!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110934
- 525220
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452433- 302133
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131701Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421544Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892