Verovinkki loppuvuodelle

Entisenä Huittislaisena muistan miten monet kuuluivat kirkkoon, vaikka ei uskotto koko puljuun. On järjetöntä maksaa kirkollisveroa kun kirkko myötäilee aina kansan mielipidettä, oli sitten kysymys homoista tai muusta vastaavasta asiasta.

Laskin, että säästän nykytuloillani noin 650 euroa vuodessa kun en kuulu kirkkoon. Sillä rahalla saa jo ostaa monenlaisia asioita kun se ei mene kirkon pohjattomaan kassaan.

Eroa siksi kirkosta vielä tänä vuonna, niin säästät melkoisen summan rahaa.
15123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kiitos vinkistä. Erosin äsken kirkosta. En tarvitse leipäpappeja kun en edes koskaan käy kirkossa.

Äänestä

Mulle on aivan sama vaikka maksankin kirkolle yli 800€ vuodessa vaikka en sen palveluita kovinkaan paljon käytä. Eli jouluaamun kirkko maksaa minulle sen hieman yli 800€ mutta mitä pienistä kun ei pienetkään minusta.

Äänestä
  • Sulla on sitten oikein helvetin kallis jouluaamu. Itse käytän tuon rahan aina johonkin matkaan. Jokainen saa kuulua kirkkoon ja maksaa siitä paskasta mitä haluaa.

    Järjen kanssa sillä ei ole mitään tekemistä. Jos joku haluaa laittaa rahansa papin valheille, niin siitä vaan.

    Äänestä

Mutta en ole kaltaisesi tyypillinen taliaivo joka tuomitsee toisten tekemiset. Laita sinä rahat matkaan, minä sijoitan ihan helvetin kalliiseen jouluaamuun.

Äänestä

Itse olen eronnut jo 15 vuotta sitten kirkosta. Nykyään se on helppoa kuin heinänteko. Entistä suurempi joukko kansasta ei enää kuulu kirkkoon. Samoin pakkokasteet vähenevät vauhdilla.

Äänestä

Aloittajan entinen paikkakunta vaihtuu aina sen mukaan mihin se tätä potaskaansa monistaa. Että semmoinen huittislainen.

Äänestä
  • Itse ainakin olen Huittislainen, enkä tiedä onko aloittaja entinen Huittisten asukas. Hyvä vinkki oli sitten feikkiä tai ei.

    Äänestä

Hyvä vinkki. Erosin eilen kuten moni muukin Suomalainen. Nyt säästyy tämän vuoden kirkollisvero.

Äänestä
  • Viime vuodenvaihteessakin erosit "eilen". Missäs vaiheessa liityit takaisin?

    Äänestä

Eroa ammattiliitosta. Ammattiliittojen maksut menevät suoraan paksujen, satujuttuja kertovien ay-pamppujen lompakkoihin. Siinä säästät sikana.
Jos haluat säästää vielä enemmän niin lopeta kunnallis- ja tuloverojen maksaminen. Ne menee vain kusettaa ien poliitikkojen palkkojen nostoon. Siinä säästät ihan törkeästi.

Äänestä
  • Ja kun kalossinkuva on takapuolessa, sitten kyllä itketään pääluottamusmiehelle mutta se on myöhäistä.

    Äänestä

  • No byhyy, yhyy, nyyh, sniif, sniif, byää.

    Äänestä

Kannattaa erota jos et ole vielä eronnut. Tee se ennen vuodenvaihdetta, niin säästät paljon rahaa!!!

Äänestä

Laskin, että omilla tuloillani säästän noin 8720 euroa vuodessa, kun eroan kirkosta ja jätän kirkollisveron maksamatta. Vaikka ei puhuta suurista summista niin onhan tuollekin silti jotain käyttöä. Mielummin lahjoitan senkin SPR:n ulkomaanapuun kuin elätän leipäpappeja. SPR:llä raha menee johonkin oikeasti tärkeään, kuten hädänalaisille Irakin pakolaisille tai pakolaisleireille Eurooppaan pyrkiville Libyassa. Näin saa ainakin paremman joulumielen synkkyyden keskellä.

Äänestä

Poliittisilta ryhmittymiltä vaikutti seurakunnan vaaleissakin esiintyneet
ehdokaslistat joten lienee samaa vallanhimoa mitä kunnallisellakin puo-
lella ja molemmilla verovaroin kustannetuilla instituutioilla menee huo-
nosti kun syödään yli varojen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pappionjuoppo kirjoitti:

Entisenä Huittislaisena muistan miten monet kuuluivat kirkkoon, vaikka ei uskotto koko puljuun. On järjetöntä maksaa kirkollisveroa kun kirkko myötäilee aina kansan mielipidettä, oli sitten kysymys homoista tai muusta vastaavasta asiasta.

Laskin, että säästän nykytuloillani noin 650 euroa vuodessa kun en kuulu kirkkoon. Sillä rahalla saa jo ostaa monenlaisia asioita kun se ei mene kirkon pohjattomaan kassaan.

Eroa siksi kirkosta vielä tänä vuonna, niin säästät melkoisen summan rahaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu