Poikani (5½v) sanoi viime kesänä näin, kun näki kissan syövän linnun: “Kissa kissa ajaa takaa syö lintu... kissa lyö tuhma kissa... kissa lintu lintu rypistys lyödä suuhun... lintu hyvä kissa ajaa takaa syö punainen vaiva kissa syö lintu”.
Tuhma Lintu.
Äiti Vain.
32231
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
mikä poikaasi vaivaa kun ei osaa puhua oikein?
Teillä taitaa olla apina talossa?
Tuo lause on nimittäin kopioitu kirjasta "Koko - Puhuva Gorilla" joka kertoo USA:laisesta Koko-projektista, eli kun kahdelle gorillalle opetettiin/opetetaan ameslania (USA:n viittomakieltä).
Kyseinen lause on tyypillinen Kokon tuottama viittomasarja jossa esiintyy myös sellaisia käsitteitä joilla ei välttämättä ole mitään tekemistä itse tapahtuman/asian kanssa, mutta joille Koko on antanut oman merkityksensä, kuten tässä "rypistys" tarkoittaa kurittamista.
Ja tämän kyseisen viittomsarjan siis on Michaelin, eli Miken, Kokon kumppanin aikaansaannos, ei suinkaan Kokon.
Mike näki ikkunasta kuinka kissa pyydysti linnun, ja kiiruhti selittämään asiaa lähimmälle ihmis-seuralaiselle viittomilla.