Ainahan se on niin ollut, kun kaupunkista joku muuttaa maaseudulle alkaa se oman tontin aitaus kieltomerkkien ja valvontakameroiden laitto. Toki ymmärrän jos sairasta kyttäämistä joku harrastaa niin sen on loputtava, tai jos jotakin varastetaan, itsellä ei olle onneksi mitään kultaesineitä varastonhyllylle jäänyt että voin nukkua yöni rauhassa, näin talvella ei kasva mitkäät kasvit eikä muutkaat hedelmät ettei tarvitse niitäkään vartioida. Ainut asia on että maaseudulla on ollut tapana hakea joulukuusi metsästä joku luvatta joku luvan kanssa. Kyllä sitä ihmiset sitten muutuvat mallikansalaisiksi kun paikkakuntaa muutavat, pieni tarkistus edelliseen ns elämään kertoo paljon ihmisestä ja tavasta elää yhteiskunnassa. On tämä some hieno asia tänne voi kirjoittaa kaikenlaista, jopa jalanjäljistä metsässä, tai oudoista autoista jotka rikkovat maalaiskylän rauhan. Sehän on niin, kun on suuna päänä kokoajan pääsee esille ja saa huomiota eikä sairastu mökkihöperö tautiin,.
Näin se on aina ollut
3
328
Vastaukset
- Määrvuorepeikko
Ottakaa nyt niit tenoxii ja rauhoittukaa ei kukaan tuu varastaa teijä aarteitanne, mut laitakaa ny varmuudeks kaivo lukkoo joku voi viel vaik kust sinne yö aikkaa. Nii ja kameroit ja valoi piha täytee, piikilankaa ko vetää tonti ympäril varoiks nii ei rovot pääse viemää perintö pokasahaa lukitust liiterist. Mut suurinmat rosvot on teijä kavereitanne, ei kai ne kavereiltansa mitää vie.
- Aivoruoska
Kolhantienvarrelta varastettu lukitusta varastosta merkkityökaluja, eikös se polkupyörällä liikkeellä oleva ulkolaistaustainen opiskelija kiertänyt viimeviikolla kaikkissa taloissa, olikohan paikkojen tutkija....... vai oikea opiskelia. Jos on varaa ostaa merkkityökaluja niin ei olisi pöllönpi sioitus valvontakameraankaan ...he
- niemenky
st1:llä osattiin kertoa,että noi "merkkikalut" oli todellisuudessa pääosin tokmannin alelaarin aarteita
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2075250Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813726SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt673613Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers223558SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun443170Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062370SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412356Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?312204Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762150Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922089