--- ja laulaa (ulvoo!) tavalla josta en nauti seinän takana!?
Kai se raukka yksinäisyyttään ja eroahdistustaan tuntien yksinoloaan yrittää katkaista.
Ymmärrän senkin toisaalta, mutta miksi hankkia eläin jos sen kanssa ollaan vain ne muutamat tunnit illasta jne. kun omistajat ovat kotona!?
Jos on varaa ylläpitää koira oman mukavuutensa takia mutta jätetään naapurit huomioimatta on väärä tapa pitää kotieläintä kuten koiraa!
Katsokaa video se on täyttä totta ja ihmeellinen sinänsä!
https://www.youtube.com/watch?v=jj6RxOf596Y
Eläimet ovat ihania parhaimmillaan kuten ed. sivustolla saamme nähdä muutenkin.
Kai se raukka yksinäisyyttään ja eroahdistustaan tuntien yksinoloaan yrittää katkaista.
Ymmärrän senkin toisaalta, mutta miksi hankkia eläin jos sen kanssa ollaan vain ne muutamat tunnit illasta jne. kun omistajat ovat kotona!?
Jos on varaa ylläpitää koira oman mukavuutensa takia mutta jätetään naapurit huomioimatta on väärä tapa pitää kotieläintä kuten koiraa!
Katsokaa video se on täyttä totta ja ihmeellinen sinänsä!
https://www.youtube.com/watch?v=jj6RxOf596Y
Eläimet ovat ihania parhaimmillaan kuten ed. sivustolla saamme nähdä muutenkin.
Vastaukset 12
Vanhimmat
No jos se sinua häiritsee niin älä katso niitä videoita Youtubesta
Harmihan se on naapurin ja koiran kannalta, kun yksin joutuu olemaan. Miten tämän tilanteen voisi mielestäsi ratkaista? Useimpien meistä on kuitenkin käytävä töissä, ja toisaalta rakkaasta perheenjäsenestä ei voi luopua. Elämäntilanteet muuttuvat. Onhan koira voitu ottaa esim. parisuhteessa, jossa toinen on ollut kotona tai vuorotöissä niin, ettei koiran ole tarvinnut olla montaa tuntia yksin kotona. Eron jälkeen koira joutuukin sitten olemaan 9-10 h yksin. Hankala tilanne. Joillakin asuvat eläinrakkaat sukulaiset tai ystävät lähellä, jolloin he voivat auttaa, mutta läheskään kaikilla asiat eivät ole niin hyvin. Useillahan koira nimenomaan helpottaa yksinäisyyttä.
Niinpä niin... asiallinen kananotto, mutta kukapa ja millä keinoin saataisiin myös näiden monien häirikkökoirien yksinäisyyttä lieventämään!
Häiriköinti oli se ihmisen tai vaikka eläimen aiheuttamaa naapurustolle koskee aikalailla samat säännöt ja sanktiot.
Kotieläimen kohtelua ja olosuhteita voidaan myös tarkastella lainsäädännön kautta, eläimen oikeudet ovat suojeltuja yhtälailla. Asiaa voidaan tarkastella myös eläinsuojelun kannalta jos ei muu auta, on eläimen pito mahdollista kieltää yms.
Riippuen eläimestä, asiat ovat erityyppisiä ratkaisuja.
Jos on hankittu koira, voiko sen päätehtävä olla suurimman osan valveajastamme naapureiden riesana ja meluongelman aiheuttajana?
Miettikää koiraihmiset tätä, onko aikanne koiralle ja muille eläimille alkuunkaan riittävä, ja jos ei ele ja eläin joutuu pakosta olemaan teljettynä asuntoihin kuin vankina!
Ja lasten iloksi ja seuraksi ja vanhemmuuden korvaajaksi ei koiraa pidä hankkia, joilla myös oikeus vanhempien huomioon ja hoivaan vielä suurempaa!
"Niinpä niin... asiallinen kananotto, mutta kukapa ja millä keinoin saataisiin myös näiden monien häirikkökoirien yksinäisyyttä lieventämään!"
Anna sille internet, siellä voi vapaasti räksyttää. Kysy vaikka simolta
Kyllä, häirikkökoirat kuten mummot ovat samaa rotua, rakkeja omalla tavallaan ja tasolla joka paikassa räksyttämässä turhaan!
Ja aina asian vierestä, miksiköhän?
Hei aso-känkkäränkkä (se sama) muistahan vuodenvaihde käsillä, siis vie hurttasi pois paukkeesta jos mielitte suojella eläintänne!
https://www.is.fi/lemmikit/art-2000005504447.html
Kiitämme.
Kiitätte? Ei helvata SIMOJA on useampia. Yhdessäkin olisi ihan riittävästi kestämistä.
Toisaalta olinkin ihmetellyt miten yksi ja sama pystyy roikkumaan s24 palstalla Joulut ja Uudetvuodet valittaen sitä samaa itkuvirttä Lyytisestä ja muista kaupungin pahoista virkamiesmummoista
Asomummo ja sen e-ukko ottakaa ne lääkkeet, mutta vain ohjeenmukaiset ja jättäkää vahvat alkoholijuomat viimein kaupan hyllylle ja keskittykää omaan ongelmaiseen elämänne uudelleen järjestelyihin raukat! Viekää koiranne ulos ja siivotkaa kuten ihmiset niiden jätökset samoin sisällä asossa ja ulkona heti rappujen vieressä, ja muuallakin!
Kalja ei ole lääke se vaan pitkittää tuota olotilaanne joka jatkunut ja jota täällä puratte joka käänteessä ja asiassa missä hyvänsä!
Opettele häirikköparin osapuoli ("mummo" tms.) mm. sanat joulu ja uusivuosi eivät ole erisnimiä tai sanoja joita ei siis isolla alkukirjaimella kirjoiteta!
Vain Simo jos on henkilöä tarkoittava isolla kirjaimella jne.! Menikö tämäkään tajuntaanne?
Yhdysvaltalaisen Michiganin yliopiston viime vuonna julkaisema tutkimus osoittaa, että
kielioppivirheistä huomauttelevat ihmiset ovat mänttejä.
https://tekniikanmaailma.fi/kielioppivirheista-huomauttelevista-ihmisista-paljastui-yhteinen-piirre-ovat-mantteja/
Hienoa, mutta mitä tutkimukset kertovat ns." mummo-e.ukkojen" ja sen kaltaisten henkilöiden sielunelämästä joita tälläkin palstalla esiintyy useita tai sitten vaan kaksi?
Häiritsevästä joka asiaan ja aiheeseen puuttumisesta on kysymys, ja näin oman aloitekyvyn puutteesta asialliseen kommunikointiin jos ei itse kykenisikään tekemään avauksia joista olisi hyötyä muillekin.
Etkö voisi koettaa ottaa koiran päivähoitoon.