Maatalous kannattaa erinomaisen hyvin

Navetta maksoi 1,7 miljoonaa euroa , tukea rakentamiseen tuli varmaan 50%.
Nyt kannattaisi laittaa tila myyntiin , nettoaisi aika hyvin.
Vaikka ei kai huonosti kannata navetta nytkään.
22516
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Tuli varmaan?

Äänestä

Investointituen viimeisen maksuerän jälkeen ei tilaa saa myydä viiteen vuoteen.

Investointituen ehtona on tilan toimntasuunnitelma eikä siinä pidä olla mukana tilan myyminen seuraavaan viiteen vuoteen sen jälkeen kun viimeinen maksuerä on tullut tilille.

Äänestä
  • Viidessä vuodessa 850000 euroa voittoa on aika hyvin.

    Äänestä

  • Kuka sulta ostaa navettas 850 000?

    Äänestä

  • Kiinteistöverookin mennee noin 2 0 000€ vuojesa.

    Äänestä

Maatalous kannattanu Suomessa korkeintaan kuin kannaksella, koska Pietarin läheisyyden takia ei tarttena tuottaha yli. Tprsäke vaatii nykypäivänä tukea uusimpaan komiaan hottiin ja kananmunissakin on 110 prosentin ylituotanto.

Äänestä

Kyllä Suomessa pitää olla omaa ruoantuotantoa. Tänäkin vuonna on maailmalla ollut erikoisia ilmastosta johtuvia häiriöitä. Kannattaa ostaa suomalaista ruokaa, jos on kiinnostunut sen laadusta. Meillä on maaperä kuitenkin puhtaampi kuin Keski-Euroopassa. Käsitykseni mukaan viljavarastoa on meillä reiluksi puoleksi vuodeksi. Mummoni kertoi, että kansalaissodan aikaan kotonani oli yksi viljasäkki jonka päällä hän istui päässävedestävässä sängyssä kun pyssymiehet tivasivat ruokaa. Se säkki säästyi, kaikki muu rosvottiin. Siitä jatkettiin elämää. Tämä on hyvä muistaa. Se aika voi palata.

Äänestä
  • Maatalous lopetettava heti, ruokaa saa kaupasta!

    Äänestä

  • Kunnon pula aika tekis kyllä hyvää... loppuis ny edes voi kaupasta...

    Äänestä

  • Kaikki tutkimukset näyttävät maidon kittaamisen sairastuttavan immeistä. Maito pois ja taloja köyhille. Yksi amerikkalainen sälli totesi minulle, että on se leinaa kumma miten siellä teillä ja täållä meillä ruokitaan enemmin lehmiä ja niiden isäntii kui hätää kärsivii ihmisii.

    Äänestä

  • cobatringzxc kirjoitti:

    Kaikki tutkimukset näyttävät maidon kittaamisen sairastuttavan immeistä. Maito pois ja taloja köyhille. Yksi amerikkalainen sälli totesi minulle, että on se leinaa kumma miten siellä teillä ja täållä meillä ruokitaan enemmin lehmiä ja niiden isäntii kui hätää kärsivii ihmisii.

    Laitaha linkkiä sanomisten tueks. luulis oleva helppoa kun kerran "kaikki tutkimukset" näyttää....

    Äänestä

  • Jopa tuskin julkaisee mielenterveys papereittensa tutkimuksia.

    Äänestä

  • innokkaasti kirjoitti:

    Jopa tuskin julkaisee mielenterveys papereittensa tutkimuksia.

    Mikä nisäkäs juo toisen nisäkkään maitoa aikuisenakin. Onko Alkionopiston viisaat kertonee.

    Äänestä

  • Mikä nisäkäs vetää olutta päivät kelan tuilla ?

    Äänestä

Kalliiks tulee geenivirheiden tukeminen.

Äänestä
  • Helsingissä se konkretisoituu. Hulvaton veroista elävä julkinen sektori.

    Äänestä

  • bktvajaa14prossaa kirjoitti:

    Helsingissä se konkretisoituu. Hulvaton veroista elävä julkinen sektori.

    Älä nyt, onhan sielä Suomen suurin sellun vienti satama!

    Äänestä

  • tsuhnamuna kirjoitti:

    Älä nyt, onhan sielä Suomen suurin sellun vienti satama!

    Mistä se sellu sinne satamaan tulee ?

    Äänestä

  • Vaan-- kirjoitti:

    Mistä se sellu sinne satamaan tulee ?

    Sellu tulee satamaan kiskoilla ja maataloustuet maanviljelijän tilille bitteinä valtion kassasta.

    Äänestä

  • Se sellu kauan siellä satamassa pysy eikä tuet tilillä :)

    Äänestä

Eikös ne kiskot pysy paikallaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


myyntiaikeita kirjoitti:

Navetta maksoi 1,7 miljoonaa euroa , tukea rakentamiseen tuli varmaan 50%.
Nyt kannattaisi laittaa tila myyntiin , nettoaisi aika hyvin.
Vaikka ei kai huonosti kannata navetta nytkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu