Mihin perustuu tietokoneen muisti?

Millä periaatteella RAM-muistiin voidaan tallentaa tilapäisesti dataa? Millä periaatteella se sen pysyy säilyttämään niin kauan kun virta on päällä?
Entä SSD muisti? Perustuuko kumpikaan kondensaattoreihin mitenkään?
8209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat
  • Tuossa linkissä sanottiin että flash muisti säilyy virrattomana jopa 10 vuotta. Eikö muistikorteilla tai usb-tikuissa tiedostot säily tuon pitempään???

    Äänestä

  • onko_noin kirjoitti:

    Tuossa linkissä sanottiin että flash muisti säilyy virrattomana jopa 10 vuotta. Eikö muistikorteilla tai usb-tikuissa tiedostot säily tuon pitempään???

    Ei kannata unohtaa muistitikkua piirongin laatikkoon pitkäksi aikaa.

    Äänestä

  • Siinä Flash- muistissa on mosfet, jonka hilan lähellä on eristetty alue. Mosfetin edustaman bitin alkuarvo on aina 1. Kun halutaan kirjoittaa 0, hilalle tuodaan korkea jännite jolloin mosfetin kanava aukeaa ja osa kanavassa kulkevista "kuumista" elektroneista siirtyy eristetylle alueelle. Nyt kun mosfet tietoa luettaessa yritetään avata pienellä hilajännitteellä, eristetyllä alueella oleva sähkövaraus estää kanavaa aukeamasta jolloin saadaan selville että bitin arvo on 0. Kun halutaan kirjoittaa 1 niin hilalle kytketään 0V jolloin elektronit siirtyvät eristetyltä alueelta hilalle. Tuo elektronien siirtyminen eristeen läpi aiheuttaa tuhoa joka vähitellen pilaa muistin. Vähän sama kuin jos usein oikaistaan nurmikon yli niin siihen muodostuu polku.

    Äänestä

Tietokoneen muistissa on ferriittirenkaita, jotka voidaan magnetoida, jolloin toinen magnetointisuunta vastaa nollaa ja toinen ykköstä. On myös olemassa lasista tai kvartsista tehtyjä akustisia viivelinjoja, jotka toimivat siirtorekisterinä.
Massamuistina käytetään magneettinauhaa, johon voidaan tallentaa tietoa huomattavasti enemmän kuin ferriittirengasmuistiin. Data ja ohjelmat voidaan myös lävistää paperinauhalle tai pahvikorteille, joita voi kätevästi kuljettaa mukana.

Äänestä

Oletetaan että edessäsi maassa on metrin pituinen keppi. Kun sen toinen pää osoittaa sinusta katsoen oikealle ja toinen pää vasemmalle voidaan ajatella että sen tilan merkitys on nolla.
Kun kierrät keppiä 90 astetta siten, että kepin toinen pää osoittaa itseäsi, voidaan ajatella että sen tilan merkitys on ykkönen. Tätä yhtä keppiä voidaan kutsua myös esimerkiksi yhdeksi bitiksi, jolla voidaan ilmaista kaksi eri numeroa: 1 ja 0.
Oletetaan että olet asettanut eteesi 8 kpl samanlaisia metrin keppejä. Näillä kepeillä voit määritellä 255 eri asentoa esimerkiksi kaikki aakkoset isoina ja pieninä kirjaimina ja paljon, paljon muuta eli siis yhteensä ne 255 merkkiä. Tavallisen tietokoneen uumenissa on vähintään kolmea eri laatuista muistia: staattista, dynaamista ja magneettista. Kaikki nämä kolme toimivat eri tavalla mutta edellä mainittu periaate ykkösistä ja nollista pitää paikkansa. Eli näissä em. muisteissa on jokin elementti joka saa arvon 1 tai 0. Se miten se kirjoitetaan kyseiseen muistiin ja luetaan sekä vielä ylläpidetään eroaa toinen toisistaan.
Tätäkö tarkoitit kysymykselläsi?
Kysymyksesi on niin perustavaa laatua että olet kysymyksesi kanssa ihan väärässä paikassa. asiasta on kirjoitettu suomenkielisiä kirjoja vaikka kuinka ja koska omistat koneen niin netin syövereistä löytyy vastauksia vaikka kuinka eri artikkeleina. sinun pitää vain kirjoittaa tiedonhalusi oikeaan muotoon niin kyllä netti vastaa.
Mutta jos olet iältäsi alle 30:nen niin trollaat! Osoita ettet ole trolli!

Äänestä

Käytetäänkö tietsikan minkään tyypin muistissa kondensaattoreita varauksentallentajana?

Äänestä
  • Jos puhut dynaamisesta käyttömuistista (keskusmuisti, DRAM jne) niin ne perustuvat kapasitanssin varautumisominaisuuksiin kuten seli.seli.seli selitti

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MuistinToiminta kirjoitti:

Millä periaatteella RAM-muistiin voidaan tallentaa tilapäisesti dataa? Millä periaatteella se sen pysyy säilyttämään niin kauan kun virta on päällä?
Entä SSD muisti? Perustuuko kumpikaan kondensaattoreihin mitenkään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu