Uula 00 Valkoinen sävy?

Uulaa

Tarkoitus olisi huonekalua maalata Uulalla (Ovi- ja ikkunamaali). Onko sävyttämätön valkoinen 'kirkkaanvalkoinen' (niin että peittää huonosti) vai enemmän 'luonnonvalkoinen' niin että sitä voi käyttää sävyttämättömänä?

2

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pytystämittaaja

      Anteeksi että kommentoin antamatta suoraa vastausta. Kyllä puhtaanvalkoinen peittää hyvin jos maali on tehty sellaiseksi, eli jos siihen on laitettu tarpeeksi titaanidioksidia. Isot maalitehtaat ovat vähentäneet sen määrää kustannussyistä, itse en Uulan tuotetta ole testannut mutta tuohan selviää helposti jos otat pienen purkin ja kokeilet sillä?

    • Uulaa

      Ostin kuitenkin 1001 Pouta sävyä jossa tippa mustaa seassa. Tummaan lipastoon sai sitäkin neljä kertaa laittaa että olin täysin tyytyväinen peittoon (pensselillä maalasin), kolmekin olisi varmaan riittänyt mutta kun ei kiire ollut . Näyttää hienosti toimivan yhteen 1512 Naava sävyn kanssa. Naava on isommalla pinnalla vaaleampi kuin mitä värilastussa, johonkin maalausprojektiin pitää kokeilla 1518 Laava sävyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1210
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1137
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      688
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe