On muuten melkoinen tonttula Suonenjoki..muulloinkin kun joulun alla. Kylän ainoat kuppilat kerää samat juopot ja samat karaokelaulajat ilta toisensa jälkeen. Tästä näkee että ei paljon porukat vaihdu. Kylä on niin sisäänlämpiävä..sukua joka toinen keskenään..ehkä sukurutsaus. Näin myös vanhemmat ihmiset kertoneet esim Vehvilän suunta jotain mainitakseni. Viittaan 1900 luvun alkupuoleen..
TonttuTohveli
9
2057
Vastaukset
Ka niihhän tuo tahttoo olla vähä jokkaesella pienellä paekkakunnalla jotta samoja sukuja sinne on asettunna aekonnaa asummaa ja ne on keskennään männeet naemissiin ja suanneet lapsija. Ee se mikkää ihme oo jos on vähä sissällämppiivvöö se meeninki:D:D Nykysin alakkaavat jo asukkaattii olla sevverran ijäkkäetä jotta ee ennee se pirttiviljelyskkää ota oekkee luonnistuvakssee:D:D:D
- Ottaaesiinliina
Ulkona karaoken jälkeen näin nurkan takana vilahtavan jonkun valtavan vehkeen. Sitten sieltä näkyi jonkun käsi. Tuota olen useankin yön tykönäni pohtinut, että mita mina nainakaan pimeassa, vai nainko vain nakuja?
Kyllähän sitä pimeässä noita nakuja saikahtaa, nurkan takana suuri vehje kun vilkahtaa. En ikuna enaa mene karaokeen laulamaan, ellei ole esiliina mukana. - kasisbaar
Kasibaarissahan niitä on, sinnepä siis
- Uteliasuutta
Mitäs Tonttu Tohveli vehvilän suunnasta tietää vai ootko sieltä ITSE 😃😃😃
- 269877
On kyllä tosi p ka paikkakunta lähtekää jotka voitte.
- Tooveli
Niin on sisäänlämpiävä, että edunvalvonnassakaan ei valvota alaisten tekemisiä katsotaan vain sormien läpi ?? Valvonta ? Eikö tuolta jouda muutkin pois kun vain tämä "marttakerholainen"
- Hyihelvata
Kaikki pienet käpykylät ovat niin sisäänpäinlämpiäviä, että Huhhuh. Kaikki uusi tai erilainen ihmetyttää ja kauhistuttaa. Ainoa harrastus on kyylätä muita ihmisiä pälyillen.
- 8barrrr
Kasbaaariin... ööööörrriiseee...........jeee
- outojajuttuja
Kumma kun mikään asia ei muutu vaikka siitä kirjoittaa nettiin tai tulee somepöhinä. Maailma on vain radallaan vaikka sitä miten ihmettelisi ja siihen aikaansa tuhlaisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk695494Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit6153571SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit842939Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2872769"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –961830Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6601760Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4861441Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re241401Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti141371Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?
Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .183948