Alfa giulietta sai 3 tähteä viidestä törmäystesti

Fiiiattiii

18

459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AlfaOnAuto

      Tähdet riippuu liian paljon turvavarusteista. Esim Toyota saa niistä tähtiä, vaikka ne ei toimi kuin harvoissa olosuhteissa huonojen anturiensa vuoksi.

    • Giulia2017.1

      Testi keskittyi juuri 7 vuotta vanhoihin autoihin, silloin kyseiset saivat viisi tähteä, nyt vaatimukset ovat koventuneet ja auton tekniikka vanhentunut. Se oli tämän artikkelin viesti lukijalle. Siis taas, kannattaa lukea koko artikkeli loppuun ja vielä ymmärtää mitä on lukenut, joillekkin selvästi liian monimutkaista.

      • MitäVäliiVanhoilla

        Autot on aina rakennettu silloista törmäystestiä silmälläpitäen ja siksi vai osa onnistuu kun testausta muutetaan. Tämä on tullut ilmi kun Jenkkilässä autot ei pärjää Euroopassa ja päinvastoin.


    • Hupiavaanjuu

      Se nyt vaan on tosijuttu ettei uudet slfat ole nykyaikaisia vaan teknisesti vanhoja. Esim xenonit on lisävarusteena eikä ledejä saa edes lisövarusteena kun ne on jo vakiona esim uusissa autoissa monissakin jopa paljon halvemmissa. Esim a3 audissa on ledit vakiona ihan ajovaloina eikä mitään päiväajovaloja. Alfassa jopa penkinlämppärit on lisävarusteena. Miettikääs miten paljon alfalla arvo tippuu heti kun ajat liikkeestä ulos:) siinä vasta hupia löytyy

      • Puuhapatepentti

        Alfat on teknisesti 10 vuotta jäljessä kilpailijoita ja se näkyy juuri törmäystesteissä. Alfalla ajaa lähinä italiaa ihannoivat suomalaiset jotka haluaa autoiluunsa hieman ylimäärästä puuhaa.


      • Vanhatmosset

        Giulietta on jo todella vanha automalli. Joten eipä ihme


      • OnksSiinäWifiHehee

        Ai sekä kertoo teknisestä osaamisesta mitä varusteita on vakiona ja saatavana lisävarusteena? Voi hyvää päivää. Onko tingelintangelit tärkeämpiä kuin ajo ominaisuudet ja mukavuus jne...?


      • Alfisti
        Puuhapatepentti kirjoitti:

        Alfat on teknisesti 10 vuotta jäljessä kilpailijoita ja se näkyy juuri törmäystesteissä. Alfalla ajaa lähinä italiaa ihannoivat suomalaiset jotka haluaa autoiluunsa hieman ylimäärästä puuhaa.

        Uudet Alfa-mallit Giulia ja Stelvio ovat molemmat sekä teknisesti erittäin edistyksellisiä että turvallisia autoja:
        https://www.carkeys.co.uk/news/alfa-romeo-giulia-earns-five-star-safety-rating
        https://www.motorauthority.com/news/1113051_2017-alfa-romeo-giulia-scores-best-safety-rating-from-iihs

        Giulietta on jo vanha malli ja tulee korvaantumaan uudella 2019 alussa. Eiköhän tuokin saa sitten täydet viisi tähteä kuten Giuliakin.


      • pisteet_elektroniikasta
        Vanhatmosset kirjoitti:

        Giulietta on jo todella vanha automalli. Joten eipä ihme

        Kyse ei ole mallin vanhuudesta, vaan elektroniikkahilppeiden määrästä. Rakenteellinen turvallisuus on parasta A-luokkaa - sillähän 5 tähteä pari vuotta sitten irtosi, mutta VAKIONA ei ole kaiken maailman kaistavahtia, jalankulkijan tunnistusta ja automaattista jarrutusta yms.

        Tässä ei auta edes se, että noita olisi lisävarusteena, koska testiin valitaan aina sellainen malli, jonka arvioidaan suoriutuvan heikoimmin. Esim. joillekin valmistajille on tullut ikävänä yllärinä oikeanpuoleisella ohjauksella varustetun auton valinta testiin. Ei ole kaikkien autojen suunnittelussa alusta alkaen ollut tämä vaihtoehto mukana...

        Mallivalinnassa mennään jopa niin pitkälle, että moottoriksikin valitaan se, joka täyttää konetilan tehokkaimmin -> jää konepellin alle vähän tyhjää -> jalankulkijatörmäyksessä kehnompi tulos, kun nukke kopsahtaa periksiantamatonta lohkoa vasten.

        Jäihän joku Puntonkin versio nollaan tähteen, vaikka nämä taannoin olivat 3/4 tähden autoja. Siis silloin, kun pisteet annettiin yksinomaan törmäysturvallisuudesta. Nykyään tämä alkaa näköjään olla sivuseikka = tulos 0 tähteä, jos autosta ei turvavyömuistutinta ihmeempää elektroniikkaa löydy. Tässähän oli kyseessä just joku rajatuilla markkinoilla myytävä "neekerimalli".


      • Suomeksi 'ksenonit'.


    • ItalianIhme

      Ennemmin ajaa puntolla kuin toyotalla!

    • tähtimäärät

      Giulietta oli markkinoille tullessaan v. 2010 luokkansa turvallisin auto ja sai viisi tähteä.

      Samat max. kolme tähteä saa tänä päivänä kaikki muutkin sen ajan autot, jos niitä arvostellaan tämän päivän vaatimuksilla.

      • Alfffat

        Italialaiset autot on surmanloukkuja aina olleet.


      • JapanialainenPehmo
        Alfffat kirjoitti:

        Italialaiset autot on surmanloukkuja aina olleet.

        Perustele, kiitos!


      • De-facto
        JapanialainenPehmo kirjoitti:

        Perustele, kiitos!

        Fiat 600.


    • afdasfg

      ei se mikään fiatiun sisarmalli ole. Yrittäisit edes sivistää itseäsi, nyt paistaa täydellinen tietämättömyys

      • Spagettivehje

        Kyllä on. Giulietta on tehty fiat marean alustalle. Siinä on paljon samoja osia myös kuin uudessa fiat 500 mallissa. Upea peli.


    • Eihän sillä merkitystä ole, montako tähteä törmäystestistä saa, kun Kiulietta on niin ruma, ettei sitä kuitenkaan voi ostaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      118
      10293
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5030
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2211
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1924
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      993
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      991
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      977
    Aihe