Avain Asumisoikeus Oy?

anonyymiasukas

Sain asuntotarjouksen Avain Asumisoikeus Oy:n asunnosta Helsingistä. Kun googlettelin tuolla firman nimellä, tuli nopeasti esiin pari foorumia, joissa oikein uraakalla haukuttiin tuota yhtiötä täydelliseksi kuppausyritykseksi jossa asukkaita rahastetaan, huolto ei pelaa, vastikkeet nousee kamalaa vauhtia yms yms.

Tuo kilpahaukunta oli niin kiivasta, että alkoi ihan epäilyttään. Mahtaako olla kyseessä jonkun yksittäisen talon asukkaat, vai onko koko yhtiö niin läpeneeäs ryssitty että kukaan asukas ei ole tyytyväinen? Onko täällä ketään, joka asuisi Avain Asumisoikeus Oy:n jossain asunnossa Helsingissä (tai muu PKS)?

Lukaisin noita kirjoituksia läpi, ja ilmeisesti yhtiöllä on 2-3 asuntokohdetta joissa on tarvetta laajemmalle remontille. Aiempi tapaus on ollut vuonna 2012-2013 ja nyt uudempi tänä vuonna. Jos auskkaat pistetään laajan remontin johdosta muualle asumaan, se ymmärrettävästi saa v-käyrät koholleen. Kaipaisin nyt ihan objektiivisia kokemuksia ennen kuin vastaan asuntotarjoukseen mitään. Löytyykö sellaisia?

11

2874

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Hyvä_Aso_sekin_on

        Mutta hei, tuo edellä kerrottu ja netissä löytyvä trollaus on ns. aso-mummon laaja-alaista panettelua kaikki tyynni! Samaa tuo onneton itsekäs ja narsistinen noita harjoittaa tällä foorumilla, kuten kaikki ajattelevat ihmiset vouvat todeta aika helposti!
        Tuo känkkäränkkä katkera vanhus on niin elämäänsä ja kaikkeen olemassa olevaan tyytymätön että saa kaikki muutkin asiat ja siten myös erilaiset asumisen muodot näyttämään aivan toivottomalta!


      • Neliövuokrien vertailu kertoo kaiken. Kyse on todellakin vuokrasta eikä mistään vastikkeesta.


    • avaimella

      Avaimen asunnossa asuttu nyt puolitoista vuotta. Ei kauheasti valittamista, huoltokin pelannut ok. Tähänkin taloon tulossa iso remppa joskus, mutta kylpyhuone onkin alkuperäinen niin kuluminen näkyy. Vuokravastike ei ehkä halvin, mutta ainakin tällä alueella isolle asunnolle hyvin kilpailukykyinen

    • Tipsumami

      Olen asunut Avaimen aso-asunnossa 15 vuotta ja muuten olen ollut tyytyväinen, mutta vuokra tosiaankin on noussut koko ajan. Nyt olenkin tosi onnellinen, kun saan muuttaa Hason uuteen aso-asuntoon keväällä 2019 ja vuokrakin on n. 350 € halvempi kuin tässä. Tähän nykyiseen on lisäksi tulossa iso remontti 2019-2020, jolloin joutuu muuttamaan pois n. 6 viikon ajaksi, niin säästyn tältäkin rumbalta.

    • Asuntovaillamutteityhmä

      Avaimen keskivuokra Helsingissä huitelee 14e/m2 tuntumassa ja vapaarahoitteinen hieman alle 16e/m2. Avaimen pitäisi toimi omakustannusperiaatteella ilman voittoa. Mitä luulette, onko puhtaat jauhot pussissa?

      • bghtyu

        Ei ole puhtaat jauhot pussissa. Kallis asumisoikeus avaimen asunnossa.


    • Proletaariko

      Avain ja Asokodit ovat kaksi kaikkein kalleinta asumisoikeusyhtiötä. Varsinkin Helsingissä näiden vastikkeet ovat ihan pilvissä. Kummatkin yhtiöt keräävät vastikkeissa varoja lähipiireilleen ja yhteistyökumppaneilleen. Oikeuttakin on käyty tyytymättömien asukkaiden kanssa ja se jos jokin kertoo mistä oikein on kyse. Jos ei noihin oo ihan pakko muuttaa, niin älkää muuttako!

      • Ihanokmeininki

        Vaikka toki on hintava, mutta olen ollut tyytyväinen.Varmaan on huonojakin kokemuksia ihmisillä on.Mutta en tietysti asu Helsingissä vaan Tuusulassa..


    • enhaluaongelmiin

      Sain kanssa tarjouksen ja asunnossa betoniseinästäkin oli paloja tippunut parvekkeelta. Asunnot ovat huonossa kunnossa, ainakin vanhemmat. Kysyin tietoja asunnosta ja en saanut vastauksia joten en mennyt katsomaankaan. Kyllä vastike on niin iso että minä ainakin olen asunnot unohtanut.

    • Anonyymi

      Vastailen vanhaan ketjuun, jos joku etsii kokemus tietoa AVAIN asunnoista.

      En suosittele kokemuksen rintaäänellä kenellekkään tätä yhtiötä. Vuokrat korkeat, ovat joskus saaneet huomautuksen ylihinnoittelusta.
      Palvelu muuttaa luonnettaan siinä vaiheessa kun haluat vaihtaa asuntoa pois heiltä. Missään eivät jousta, kaikessa yritetään rahastaa kohtuuttomasti.

      Hasoa suosittelen!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      175
      4674
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      204
      3382
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      117
      2926
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      156
      2922
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      2850
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      51
      2257
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2247
    8. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2025
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1965
    10. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      67
      1555
    Aihe