Helmikuussa olisi mahdollisuus lähteä viikon reissulle. Katselin, että Dubaissa ja Madeiralla olisi suurinpiirtein yhtä lämmintä silloin, mutta ei onneksi mitään huippuhelteitä.
Mutta kumpaankohan paikkaan sitä lähtisi? Olisko täällä kokemusta, kumpiko olisi mukavampi. Hyvässä kunnossa oleva pariskunta ollaan, jos sen väliä.
Dubai vaiko Madeira
14
362
Vastaukset
- Tanli
Jos ette pidä päivittäisistä sadekuuroista, niin suosittelen ilman muuta Dubaista .
- mademan
Katsopa juutuubista videoita. Katso myös koska ne on tehty,että on tätä aikaa.
Olen nyt Madeiralla enkä vaihtais Dubain hintatasoon,maastoon, glitteriin tai edes hiekkaan (ja helteeseen?).
Mutta jokainen löytäköön itselleen sen parhaan,toivottavasti.
Suorat lennot tänne helmikuussa voi olla aika tiukasssa mutta monet lentää tänne Lissabonin kautta,mennen tullen.Muitakin reittejä riittää.
Lentohakukoneet teillä lienee hallussa.Matkalaukuista veloitetaan nykyään ylimääräistä jossain muodossa,kai joka lentoyhtiössä.Maksu niistä vaihtelee riippuen mitä kautta ja milloin maksun suorittaa.Tuon laitoin siksi,jos joku ei ole lennellyt vähään aikaan.
Kysy lisää jos joku asia askarruttaa Madeiran taholla. - My.Opinion
Minun mielipide on selvä, Madeiralle!
Ei hiekat (roskainen aavikko?), rannalla makaaminen (ihon palaminen) ja helle kiinnosta.
Pilvenpiirtäjät voi katsoa netistä. - Rouvali
Ei näitä kohdetta voi verrata, ovat niin erilaiset. Mutta totuus on, että aurinkoisempi ja lämpimämpi on Dubai helmikuussa. Madeira keväällä ja pitkälle syksyyn upea lomapaikka.
- Aktiivi_lomalainen
Dubaissa ei taida voida puhua luonnosta. Eikös se ole pelkkää hiekkaa. Onko edes siistiä, kuten joku tuossa edellä epäili. Onko siellä puistoja?
Pelkkä lämpö ei riitä, jos ei ole muuta tekemistä kuin grillata itseään rannalla. - täysinerilaisia
Madeira jos haluat nähdä maisemia ja kokea aidon kohteen historioineen päivineen! Dubai on täynnä hiekka-aavikkoa, muualta kopioituja pilvenpiirtäjiä, jättisuuria ostoskeskuksia, kalliita ravintoloita yms. Dubaissa on puistoja kuten uusi Miracle garden, mutta ne kaikki puistot ovat sinne luotuja eli vähemmän on aitoa ja alkuperäistä. Vanha kaupunginosa kyllä löytyy ja erittäin vanhan näköisiä veneitä (liekö edes turvallisia ne). Itse menisin Madeiralle koska se on aidompi kohde ja vihreämpi. Nämä ovat keskenään todella erilaisia kohteita ja riippuu mistä itse pidät, esim. biletykseen ja osteluun voisi sopia paremmin Dubai, historiasta kiinnostuneelle tai luontomatkaajalle Madeira maisemineen. Dubain suunnilla olisi muitakin mielenkiintoisempia ja aidompia kohteita esim. Oman, Kuwait
- joskus.kotona.paras
Well...kun tuo kysymys esitetään Madeiran palstalla,niin ihan etukäteen voi päätellä mihin suuntaan vaaka heilahtaa.
Lienetkö kysynyt mielipidettä Dubain (tai vastaava)-palstalta.Siellä on vaaka toisessa asennossa varsinkin,jos vastaajat eivät tiedä juuri mitään Madeirasta.
Nänä kaksi mainittua paikkaa ovat todella,todella erilaisia. - Keittiötyttönen
Dubaista löytyy puistoja, upeita sellaisia, että silmät suurina alussa turisti niitä katselee. Aavikoita löytyy ja upeita pilvenpiirtäjiä. Mahtavia tekojärven rantoja sekä upeita meren rantoja. Kyllä ne kannattaa katsastaa, jos vaikka olisikin mieleinen paikka.
- Kjvjvhcyhfhgxtx
Heitin vastaavan kysymyksen Dubain sivulle ja hyviä vastauksia tuli sieltäkin.
Ehkä kerran voisi Dubaissa käydä ällistelemässä tekolampeja ym. Rannalla en tykkää grillata,
enkä kaupoissa lorvia.
Aktiivisena liikkujana ja luontoihmisenä taitaa Madeira houkutella enemmän. - mahdotonko_yhtälö
Moniin, Madeiran matka on plakkarissa ja lähtö on helmikuun alussa ja otta rypyssä mietitään millaista vaatetta sinne tarttis ottaa, kun kesähän siellä on, mutta sateisiinkin varmaan tarttis varautua ja vuoriston kylmyyteen jne eikä pakaasit sais painaa juuri mitään.
- Pukeutumisstrategia
Ei se tuulta pitävä takki paljon paina, senhän voi ottaa päällistakiksi jo täällä lähtiessä, väliin sitten jokin pitkähihainen, jota voit käyttää siellä vuorillakin tarvittaessa. (1kk ennuste Etelä-Suomeen on lauhaa, ensi viikolla hieman pakkasta).
Koneeseen sellainen päällipaita että sen voi ottaa pois helposti viimeistään lentokentällä perillä.
Painoa tulee lähinna kengistä jos tarvitsee erilaisia kenkiä.
- tilsin_talsin
Kengistä pitikin kysymään, että pärjääkö niillä patikkapoluilla tavallisilla lenkkareilla vai tarviiko olla oikein vaelluskengät (jotka paina kapaasissa aikalailla)
- PicoRuivo
Riippuu hieman patikasta.
Karkeapohjaiset lenkkarit riittää monella "turisti"levadalla, märkyys paikoin ongelma.
Toki nilkkatuellinen eli talvilenkkarimalli voisi olla turvallisempi.
Achada do Teixeirasta Pico Ruivolle on melkein koko matkan kivetty polku, siellä riittää peruslenkkarit, kunhan varoo parin varjopaikan jäisiä kohtia ja portaissa huipulle mennessä ettei kompastu, toki talvella välillä voi olla lunta tai loskaakin.
Riscon putoukselle riittää myös peruslenkkarit. 25 Fontesille varottava lähinnä kompastelua ja nilkkoja. Balcoesilla pärjää kaikilla matalapohjaisilla kävelykengillä, jos kosteus ei haittaa. - Omia.rakkoja.muistellen
Lenkkareilla pärjää hyvin kunhan ne on "sisäänajetut" eli muotoutuneet kävelemällä omaan kavioon eivätkä hierrä .
Vinkki: suomen kaupoista saa vaellus-sukkia ihan halvallakin. Niissä on vahvistettu kantapää ja etuosa.
Kantapään kautta oppii arvostamaan kenkiä, jotka ei hierrä ja sukkia, jotka estää hiertämistä.
Rakkojen parantelu kestää lomalla ihan liian kauan. Menee hyvää aikaa hukkaan.
Rakkojen syntyä voi estää ETUKÄTEEN laittamalla laastaria sopiviin jalan riskikohtiin ennen kävelyä.
Toinen parempi keino on laittaa kahdet sukat päällekkäin jalkaan.
Toiset niistä voi olla vaikka sukkahousut tai niitten alaosat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13310609
- 525100
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html432301Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1062103- 282006
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131631Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411452Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291134Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331081Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54997