Regina-säätiö ostaa Anjalan kartanon
Kauppakirja allekirjoitetaan keskiviikkona.
Jussi Lopperi
Regina-säätiö haluaa säilyttää Anjalan kartanon yleishyödyllisessä käytössä.
Regina-säätiö haluaa säilyttää Anjalan kartanon yleishyödyllisessä käytössä.
Senaatti-kiinteistöt on hyväksynyt Anjalan kartanon myynnin Regina-säätiölle. Kauppa on sovittu allekirjoitettavaksi 20.12.2017, säätiön hallituksen puheenjohtaja Rabbe-Holger Wrede kertoo tiedotteessa.
— Regina-säätiö on erittäin tyytyväinen siihen, että tämän kaupan avulla mahdollistetaan kolme tärkeää yleishyödyllistä asiaa. Ensinnäkin kauppa varmistaa, että kansallisellakin tasolla kulttuurihistoriallisesti tärkeä Anjalan kartano tulee jatkossa säilymään yleisölle osittain avoimena paikkana. Kauppa turvaa myös aiemmista rajoitteista vapaamman toiminnan Anjalan Nuorisokeskukselle, Wrede kertoo.
Lisäksi Anjalan Nuorisokeskuksen nuorisolle tarjotaan mahdollisuus monimuotoisen kulttuuritoiminnan hyödyntämiseen, kun Anjalan kartano asetetaan Ankkapurhan kulttuurisäätiön käyttöön.
Valtion omistuksessa oleva Anjalan kartanoa myytiin noin vuoden ajan. Ensimmäisen tarjouskierroksen jälkeen Senaatti-kiinteistöt neuvotteli kaupasta yksityisen ostajaehdokkaan kanssa, mutta tämä ei saanut rahoitusta kasaan kartanon ostoa varten.
Uusi myyntikierros alkoi kesäkuussa. Hintahaarukan arvioitiin tällöin asettuvan 400 000—500 000 euroon. Kartanon kauppaan kuuluu yhteensä kuusi rakennusta.
— Jos käyttösuunnitelma on oikein hyvä, hintatasoakin voidaan tarkastella suuntaa-antavana, Senaatti-kiinteistöjen myyntipäällikkö Kari Kervinen sanoi syyskuussa.
Silloin hän kuvaili ostajaehdokkaiden käyttösuunnitelmia todella hyvin harkituiksi.
Regina säätiö on paikallisesti toimiva yleishyödyllinen hyväntekeväisyyssäätiö. Se jatkaa Anjalassa toimineen Regina-koulun perinteitä.
Regina-koulu oli vuosina 1803—1931 Anjalan pitäjänkoulu, yksi ensimmäisistä koko Suomessa.
Se lakkautettiin vasta kansakoululaitoksen vakiintumisen myötä, ja hyväntekeväisyysperinnettä jatkamaan perustettiin Regina-säätiö.
Säätiö avustaa erityisesti lapsia, nuoria ja vanhuksia tai heidän kanssaan työtä tekeviä yhteisöjä.
Uutista täydennetty kello 19.15
Anjalan kartano ???
Kartanonkohtalo
0
272
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial291899Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1651870Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3731719Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2151229Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221148- 121111
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt81056- 2851015
- 821011
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks50991