T-paidan tuunaaminen siististi ja sievästi

Mym_meli

En missään nimessä hae ohjeita t-paidan tuunaamisen tyyliin: "leikkaa hapsupaidaksi" tai muuta sellaista "leikkaa suiroiksi ja solmi" tai "leikkaa napapaidaksi" tai ihan vain "leikkaa hihat ja kaula-aukko pois ja siinä se".

Eli ongelmani on, että haluaisin noista muodottomista unisex-paidoista vähän siistimpiä t-paitoja itselleni. Pidän t-paitojen printeistä, mutten muodottomasta olemuksesta. Se, että vain leikkaisin niistä inhottavan kiristävän kaula-aukon pois ei ole minusta siisti ratkaisu, siinähän jää kangas epäsiistiksi ja purkautumaan - ja noin kaikissa löytämissäni 'tuunaa t-paitasi' ohjeissa vain neuvotaan tekemään, häh!

Eli miten esimerkiksi siistitään t-paidasta kaula-aukot ja hihat? Ja pikkuisen ehkä ommellaan paidan sivuja muotoon?
Joskus yritin omatoimisesti säveltää ja ostin sellaista mitälie kanttinauhaa ja ompelin leikatun kaula-aukon sen avulla uudestaan, mutta se jäi siitä inhottavan kovaksi, ei tullut hyvä...

4

2573

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neulova

      Teepaita on neulosta ja siksi sen tuunaaminen kudotusta kankaasta tehdyllä kanttinauhalla ei ole hyvä ajatus, kuten huomasit. Tarvitset joustavaa kanttinauhaa, esimerkiksi https://www.kankaita.com/joustava-kanttinauha.html
      Lisäksi ompeluun pitää käyttää joustavaa ommelta, joko jousto-ommelta, jos ompelukoneessa on sellainen, tai sitten siksakkia. Jos ompelet kanttinauhan paikalleen käsin, niin löysin pistoin, muuten ompeleet kiristävät kankaan venyessä puettaessa.

    • Mym_meli

      Ooh, kiitokset! Ostin nauhan silloin mistälie sekatavarakaupasta, eikä siellä oikein ollut vaihtoehtoja. Tarttee kokeilla tuollaisella joustavalla!
      Onkohan ompelukoneessani jousto-ommelta, täytyy tutkia... En mene takuuseen, se on kai aika simppeli malli.

      Lisää vinkkejä vaan tulemaan, jos on! Tai linkkejä ohjeisiin. :)

      Kiitos!

    • ompelemaan

      Olen ottanut ratkojalla kaula-aukon kaistaleen irti ja ommellut takaisin jousto-ompeleella, siististi onnistunut. Siksak löytynee, onnistuu silläkin. Trikoovinonauhaa sekin käy.
      Vinokaitaleen voi prässätä muotoon, jos käytät puuvillaista.
      Toisesta t-paidasta yhdistetty kappale helmaan, tai trikoota jos löytyy saman väristä.

      • Mym_meli

        Leikannut kaula-aukon irti ja sitten ommellut sen takaisin isompaan aukkoon? Kiinnostavaa, enpä tuollaistakaan ollut ajatellut.
        Sitten vain nauhoja metsästämään jahka jouluhulinat on ohi!

        Pidennetty helma, hmm, sellainen voisi olla kiva joihinkin paitoihin. Olisi kyllä kiinnostavaa nähdä, miltä sellainen näyttäisi.

        Kiitos!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      65
      2153
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1462
    3. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      62
      1275
    4. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      70
      1258
    5. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      115
      1135
    6. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      69
      970
    7. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      87
      968
    8. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      72
      929
    9. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      81
      870
    10. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      11
      835
    Aihe