Mitä tapahtui Volvo-vanhuksen vaihteistolle?

Vanhassa vara pahempi?

Pitkään uskollisesti palvelleelle Volvo 240 DL:lle sattui tänään outoja. Kiihdyttäessäni ja ollessani vaihtamassa kakkoselta kolmoselle koko vaihteisto meni ihan holtittomaksi, tuntui ihan kuin nivel olisi muljahtanut pois paikoiltaan. Mallissa on viisi vaihdetta (vm. 1985), eikä vaihteisto ole koskaan oireillut mitenkään.

Vian ilmenemisen jälkeen ajelin kakkosella ruuhkassa puolisen kilometriä ja parkkeerasin kärryn sopivaan paikkaan. Mitään erityisiä ääniä tai hajuja en huomannut, enkä mitään muuta kummallista kuin holtittoman vaihdekepin. Kytkin tuntui pelaavan. Pimeässä ja kiireessä en ryhtynyt tarkemmin tutkimaan vikaa, vaan jätin kärryn parkkiin, mutta viimeistään viikonloppuna aion tsekata homman.

Osaako joku valistaa, mistä on kyse. Selviänkö liikkeelle normaaleilla työkaluilla, hinautanko korjaamolle vai romuttamolle?

8

2738

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tai sitten ei

      Siis vaihteetko ei enää vaihdu, mut keppi menee mihin asentoon vaan? Auto tarvis saada montun päälle, sit näkis onko pohjassa oleva sokkatappi lähteny muille maille.

    • Vanhassa vara pahempi

      Joo, kakkonen jäi päälle. Vaihdekepin siirrolla ei ole mitään vaikutusta, vaan se muljahtelee holtittomasti puolelta toiselle, myös sellaisiin asentoihin joihin se ei normaalisti taivu.

      • se paska

        paalattavaksi.


      • Vanha
        se paska kirjoitti:

        paalattavaksi.

        Miksi? Ajettu vasta 270 000km, aion painaa 500 000:n rajan rikki. Palmen aikaan osattiin tehdä autoja. Oli nääs suomipoika kiristämässä mutteria.

        Kertaakaan ei ole tarvinnut esimerkiksi öljyä lisätä vaihtovälin aikana.


    • vanaja

    • T5 

      Sulla luultavasti irtosi se kuusiokoloruuvi joka pitää vaihdekepin ja tangon välistä tapppia paikoillaan. Ja sen jälkeen tappi lähtee irti ja vaihteet on hukassa.

      • epe62

        On samaa mieltä ku ei sitä oikein ajamalla hajalle sua, itelläni samanlainen. Nosturille vaan ja sieltä se näkkyy....


    • Volvisti

      Ei siinä sitten vaihdekaavio prakannut? Kävi kerran niin saksanpojan tekemässä '99 kansanautossa, tulin kantatielle ja aloin kiihdyttää niin eipä menneet vaihteet sisään ja keppi heilui ympäriinsä lötkönä. Pysähdyin seuraavaan risteykseen, poltin tupakin ja ajoin huoltoon. Ei kallis keikka, uus muoviosa vaan sisään ja taas kulki ennen seuraavaa vikaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      15
      1720
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      140
      1702
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      292
      1319
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1098
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1086
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      130
      972
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      915
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      905
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      888
    Aihe