Negatiivien skannauslaite

Negaxtiivinen

Markkinoilla näyttäisi olevan muutamalla kympillä skannereita, joilla voi digitoida vanhoja filminegatiiveja ja dioja. Onko kokemuksia minkälaista jälkeä näillä saa aikaan?

10

633

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lidlistä ostin tuollaisen ja jälki oli aivan uskomattoman surkeaa.

      • Sontaa_hyvinkin

        Miksi ostit halvinta mitä löytyy?
        Kuinka monta kertaa halvin tuote miltä tahansa alalta on ollut hyvä tai edes siedettävän hyvä?
        Ne tapaukset lienevät melko harvinaisia.
        Itsekään en voi kertoa ensimmäistäkään esimerkkiä sellaisesta.


      • Sontaa_hyvinkin kirjoitti:

        Miksi ostit halvinta mitä löytyy?
        Kuinka monta kertaa halvin tuote miltä tahansa alalta on ollut hyvä tai edes siedettävän hyvä?
        Ne tapaukset lienevät melko harvinaisia.
        Itsekään en voi kertoa ensimmäistäkään esimerkkiä sellaisesta.

        Ostin kokeeksi. Odotukset eivät olleet korkealla, mutta meni pahasti riman ali. Lidlissä on palautusoikeus,joten mitään riskiä ei ole.


    • Millaista erottelua luvataan? Millaisen ohjelman saa niiden kuvien käsittelyyn? Millainen on kennon dynamiikka? Mitä faktoja on esillä?

      Onko kyse suuresta määrästä dioja/negoja? JOs ei niin hommaa makrolinssi kameraasi, tee jäykkään mustaan pahviin negan(dian kokoinen reitä, laita valo takapuolelle ja kuvaa makrolla nuo negat/diat ja saat varmuudella hyvää jälkeä kunhat värikuvissa pidät huolen valkotasapainosta.

      On m yös hyvä hommata kunnon jalka jossa kameran saa katsomaan alaspäin koska siten se negan/dian asettelu lienee helpointa.

      Makrosta on muutakin hyötyä ja saat kuvat hyvällä erottelulla.

      Olen kuvannut tuolla systeemillä tosin ilman sitä reikää monta albumia suvun kuvia ja jakanut muille sukulaisille jolloin jokaisella on vanhat kuvat aina katsottavissaan vaikka ne albumit ovatkin minun hoteissani.

    • feafs
    • djiashudfyu

      Ei kannata hankkia pieniä pikaskannereita. Tulee vain paha moeli.

    • ohi.kulkija

      Lidlistä minäkin ostin ja ihan hyb´vää jölkee tulee, 35 mm filmistä tulee hyvää kuvaa 40 tuuman telkkariin. Paljon parempaa kun ottais kameralla postikorttikoosta.

      Mutta parasta njälkee tulee kirjaston vehkeillä, niitähän on monessa kirjastossa ja lainaavat toisesta kirjastotakin.

      • Et ihan näköjään ole selvillä noista asioista. Veikkaan ettei telkkusi pysty esittämään kuin täysHD kuvaa eli noin 2 Mpix erottelun. Jos kuvaat dian tai negan oikealla kameralla ja hyvällä makrolinssillä niin erottelu on jotain 10 ja 36 Mpix välillä riippuen ihan sen dian/negan erottelusta. Monitoori/TV ei ole se paras keino päätellä sitä onko skannaus onnistunut vai ei. Kokeile vaatimattomasti ja tulosta A3 kuva ja katso siitä! Jos se on terävä niin voit jo hieman onnitella itseäsi!


      • JGutenberg

        Siinä postikorttikoossa ei välttämättä ole kuin pari megapikkelssiä jäljellä.


    • Vanhempikirvesmiäs

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      164
      2579
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      839
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      727
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      701
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      668
    Aihe