Tukholma Arlanda & 40min vaihto.

Matkustelija-alokas

Olisi SAS:n lento ja vaihto Arlandassa. Tulen Italiasta - 40min. pys & vaihto Arlandassa - jatkuu Helsinki-Vantaalle. Liikennöivä yhtiö kummallakin lennolla on Scandinavian Airlines ja jatkolento lähtee samasta terminaalista johon tupsahdan. Heidän sivuiltaan tilasin lipun ja tämmöisen SAS järjesti itse. Ensimmäistä kertaa pitää vaihtaa..

Miten tuo vaihto yleensä toimii tuolla ja kerkeääkö tuossa ajassa vaihtaa? Pitääkö mennä lähtöselvitysten kautta, meneekö matkatavarat lentoyhtiön toimesta toiseen (saman yhtiön) koneeseen vai pitääkö ne käydä noutaan?

4

4670

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10xreissu_vuodessa

      Jos jatkolento on kirjoitettu samalle lipulle (kuten tässä), niin itse menet suoraan jatkolennon portille ja tavarat siirtyvät automaattisesti jatkolennolle. Et siis mene exitista ulos vaan seuraat transfer flights -kylttejä.
      40min on tiukka vaihto, mutta ei mahdoton ja kasvattaa riskiä, että matkatavarat jää koneesta. Kannattaisi varata aina noin 2h siirtymisiin, jotta pikku myöhästymiset eivät pilaa koko hommaa. Kannattaa myös aina katsoa varsinkin isoilla kentillä, että lähteekö jatkolento samasta terminaalista vai pitääkö vaihtaa kenties bussilla terminaalia.

    • ARN-HEL

      Minimivaihtoaika ARN schengen->schengen lennoilla on 35 min. Jatkolento voi lähtä vaikka viereiseltä portilta, maksimissaan kävelyä 10 min. Tollasessa vaihdossa mitää 2 tunnin pelivaraa tarvi laskea kun Hesan lentoja lähtee tyyliin tunnin välein, niin kotiin pääsee kyllä nopeasti jos omalta lennolta myöhästyy, jos nyt ei ole se illan viiminen lento kyseessä.

    • SK-ARN

      Jos matkatavarat myöhästyy, mitä epäilen suuresti, ei niistä tarvitse huolestua. Ne tuodaan sulle kotiin tai haluamaasi osoitteeseen 1-2 vrk myöhemmin.

    • Matkustelija-alokas

      Kiitos neuvoista ja opastuksista teille, helpotti mieltä. Hyvät joulut!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      93
      1769
    2. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      485
      1349
    3. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      88
      1183
    4. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      47
      1110
    5. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      72
      1108
    6. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      186
      1093
    7. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      927
    8. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      9
      771
    9. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      65
      705
    10. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      176
      701
    Aihe