Prismassa hyllyt kuin Venäjällä

Tuleeko noille joulu yllätyksenä vai mikä on kun ei osata tuotteita tilailla tarpeeksi ja laittaa niitä hyllyihin. Tänään jo iltaseiskan jälkeen oli hiton moni tuote loppunut, esim. joulun laatikkoruokien laarit aivan tyhjänä, sama linja jatkui maitohyllyllä. No täytyy käydä uusi kauppakierros huomenna, mutta ei Prismaan.

13

589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niilopukki

      Kannattaa hakea joulueväät keskustan liikkeistä. Hyvä olla ajoissa liikkeellä välttää useimmiten ruuhkat ja saa mitä tarvitsee. Laatikoita löytyi ainakin tänään keskustan uudesta kaupasta. Kinkkuja oli sylissä aika monella kassajonossa, joten niitäkin tuntui olevan. Itse ostan kaikki jouluruoat jo huomenna.

    • KaikkeaRiittää

      Kuka on niin uusavuton että ostaa laatikkoruokia jouluksi valmiina kaupasta? Olisi hirveä joulu jos niiden varassa joutuisi olemaan mutta jokainenhan tekee tavallaan ja saattaahan olla muutamia ettei paremmasta edes tiedä.

      Kaupoista Prismaa myöten kyllä kaikkia saa mutta ehkä iltaa myöten saattaa jossain sellaisissa mistä on kova menekki hyllyt tyhjetä. Yleensähän sekin nykyään on merkki siitä että kauppa käy kun hyllyt alkaa tyhjenee eikä ehditä täyttää, toki voi tietysit suuren menekin vuoksi loppuakin. Tuota ongelmaa tuskin tulee kauppaan jota nimimerkki "niilopukki" tarkoittaa, tosin kuulin että kuusaan keskustassa menekin vuoksi jostain oli puutetta hyllyiltä mutta kauppiaat kyllä saa homman hoitoon.

    • Köyhäkauppa

      Nyt on sitten juomahyllyt tyhjänä...…..

      • OletKöyhäAsiakas

        Jep. Se on semmosta. Mitä sitte? Maailmassa tapahtuu asioita eikä kaikki mene aina niin kuin vässykät haluaa. Joskus pitkäaikaiken kuivuus saa vedenkin loppumaan kaivosta myös Suomessa, mutta siitä et voi syyttää S-ryhmää. Kerroppa miten kauppojen olisi pitänyt varautua kuuman sään aiheuttamaan kysyntähuippuun! Jos osaat ennustaa säitä paremmin kuin kaupat ja juomatehtaat, niin osta ennakkoon itse omaan varastoosi.


      • onseässäniinihanakauppa

        mikä ässän mannekiini olet.


    • kotkanmalliin

      Kesät ja loma-ajat Kouvolassa viettävänä on minunkin nyt pakko todeta tähän.
      Kyllä Kouvolan Prisman taso on parissa vuodessa laskenut todella paljon ja tämä tason lasku ei koske vain tuotte valikoimia, vaan se näkyy ja sen kokee myös palvelussa.
      Paikalliset ovat kertoneet, että nämä uudet toimintamallit on tulleet kylkiäisinä Kotkan Prismasta, josta myös uudet päälliköt on tänne Kouvolaan siirtyneet.
      Onneksi tuo Lidl petraa koko ajan niin tarjonnan, kuin valikoimienkin osalta ja hintakorivertailussahan Lidl on ollut edullisin jo viimeiset parivuotta.

      • NoÄläMenePrismaa

        Kerroppa tarkemmin miten Prisman valikoima on heikentynyt.

        Lidl on ollut aina halvempi eikä vain viimeiset pari vuotta.

        Lidlin valikoima ei tule koskaan yltämään isojen kauppojen tasolle eikä Lild sitä yritä saavuttaakaan. Prisma on edelleen paras isoista kaupoista, eikä sitä voi verrata Lidliin.


      • prismafani

        Yllätys sinänsä kun duopoli jyrää Suomessa. S-ryhmä ja kesko halpuuttavamalla ja myyvällä tuotteet tappiolla tappavat tarvittaessa kilpailijat. Parhailla paikoille heidän kauppansa.

        Lidlistä saa laadukkaita tuotteita mitä ei saa muualta suomessa, eikä vain elintarvikkeita. Lidl ei pääse parhaille paikoille pystyttämään kauppaa, koska tontti usein keskon tai s-ryhmän omistama tai jompikumpi ei halua lidliä naapuriin.


    • Tyhjänsaapyytämäti

      Katsoin Prisman nettikaupasta erästä tuotetta. Webin mukaan hyllyssä. Kävelin osastoa ympäri, ja päätin sitten kysyä myyjältä. (kyseessä on 5cmx5cm paketti, joten sitä ei välttis ihan heti silmä huomaa).

      Myyjä räpläsi pöytänsä takan jotakin. Katsoi minua kysymykseni jälkeen kuin tyhmää ja sanoi "en mä ainakaan ole sellaisia täällä nähnyt" Vastasin, että "nettikaupassa luki, että löytyy hyllystä Kouvolan Prismasta" Myyjä vastaa: "jaa-a" ja jatkaa räpläämistään.

      Tilasin Veikon koneen nettikaupasta.

    • syrjäkyläläin

      Miksihän Sokos ostanut liiketilaa Veturista. K-market siellä on mutta en ole mitään yleisöryntäystä siellä nähnyt. Ehkä katekaan ole kovin hyvä.
      Prismassa hyvää on paikoitushalli. En sieltä koskaan syrjäkylälle ruokatarvikkeita osta. Totuus on se että -konserni kasvaa ja kasvaa...

      • Sokos ostanut liiketilaa Veturista??? Nyt en oikein usko.


    • Siis eihän myyjät nykyään tilaa yhtään mitään vaan kaikki tilaukset on automatisoitu eli tilausjärjestelmä tilaa itsekseen.

    • onmitäononon

      Vaattet siellä no, on mitä on, ei niinkuin ennen.
      vähän muukin tuote halpaketjua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2837
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      357
      2603
    3. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      56
      2355
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2214
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      25
      1743
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1639
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1526
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1449
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1405
    10. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1359
    Aihe