Termostaatin hinta

PaulaPen

Autosta (Volvo) on vioittunut termostaatti. Merkkihuollon mukaan sen hinta on n. 180 euroa j erään toisen huollon mukaan 252 euroa. Autoja korjaavan sukulaisen mukaan termostaatteja saa n. 30-50 eurolla. Mikä selittää noin suuren hintaeron ?
Korjaaja sanoi, että ko. termostaatti pitää olla ns. 'oe-laatuinen ', mikä se sitten lieneekin...

12

997

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 454543

      Saa termostaatteja vaikka kympillä mutta ei se tarkoita että esim uudemmassa Volvossa on samanlainen termari kuin 80-luvun yksinkertaisessa autossa.

      Termarissa ei kannata säästellä, pahimmassa tapauksessa halpistermari jumittuu kiinni ja on helposti alumiininen kansi halki sitten ylikuumenemisesta ja moottori entinen. Ota suosiolla merkkihuollon termostaatti niin tulee varmasti oikeanlainen ja oikein asennettu. OE tarkoittaa alkuperäislaatua, paras tietenkin jos merkkihuollosta saa oikein alkuperäisosan.

    • OnSeIhmeJuttu

      Se asennus siinä maksaa.

      • PaulaPen

        Asennuksen hinta on n. 80 eur/h, aikaarvio 3-4 h, siis sen itse termostaatin lisäksi.


    • jälkimarkkinoinnista.hei

      Oletko ostanut joskus halvan mustesuihkutulostimen ja huomannut, että uudet mustesäiliöt siihen saattavat maksaa yhtä paljon kuin itse tulostin?

      Tiesithän, että uusien autojen myyntihinnat ovat vuosien mittaan laskeneet?

      Arvasitko jo, että huolloista otetaan se kate, mitä ei autoa myytäessä ole otettu?

      Premium-merkki - premium-hinnat, myös huoltaessa.

      • PaulaPen

        Kiitos muistutuksista !

        Mietin vain tuota termostaatin hintaeroa eri huoltofirmojen välillä. Sain nimittäin juuri äsken vielä pari tarjousta, toisessa termostaatin hinnaksi sanottiin EUR70,-.ja toisessa EUR 125,- ...että joku tässä huijaa vaan kuka, jos kerran hintahaitari on 70-250 euroa ?
        Ja koko homman (= termostaatti ja asennus) yhteishinta vaihtelee firmoittain 200 - 700 euron välillä ??? Ja kaikille, joilta pyysin tarjouksen, kerroin kyllä auton rekisterinumeron ja ajetut kilometrit.


      • niinSitäViedääNarussaJoo

        Onneksi asiakas ei voi itse valita mihin vie autonsa huollettavaksi.


      • 4565654
        PaulaPen kirjoitti:

        Kiitos muistutuksista !

        Mietin vain tuota termostaatin hintaeroa eri huoltofirmojen välillä. Sain nimittäin juuri äsken vielä pari tarjousta, toisessa termostaatin hinnaksi sanottiin EUR70,-.ja toisessa EUR 125,- ...että joku tässä huijaa vaan kuka, jos kerran hintahaitari on 70-250 euroa ?
        Ja koko homman (= termostaatti ja asennus) yhteishinta vaihtelee firmoittain 200 - 700 euron välillä ??? Ja kaikille, joilta pyysin tarjouksen, kerroin kyllä auton rekisterinumeron ja ajetut kilometrit.

        Osan suuret hintaerot kielii siitä ettei yleiskorjaamot tiedä mikä on oikea osa vaan arvotaan vähän erityyppisiä termostaatteja eri tarvikeluettelojen mukaan. Siksi luottaisin merkkihuoltoon varsinkin kun aloitusviestin mukaan ei ole edes kallein.


    • huijaustako

      Kuitenkin se alkuperäisvaraosa ja tarvikeosa tulevat samasta tehtaasta.
      Tästä oli kerran telkussa ohjelmakin.

      • jälkimarkkinoinnista.hei

        Selvennetään nyt, että voivat tulla samasta tehtaasta, mutta eivät välttämättä tule.

        Kaikki maailman turuilla ja toreilla myytävä tavara ei todellakaan ole samanlaatuista. Aivan luokatonta romua tuotetaan liukuhihnojen laakerit punaisina järjettömiä määriä täyttämään maailman kaatopaikkoja.

        Mikäli joku tuote on erityisen halpa, kannattaa suhtautua suurella varauksella.
        Välttämättä se ei ole romua, mutta todennäköisyydet sille ovat varsin suuret.


    • tunnotonrahtisika

      Osta Motonetista siihen termostaatti (rekkarininumeron perusteella) ja sano sille sukulaiselle että asentaa. Aikaa menee 10min- tunti riippuen minkä vuoden mallia volvosi on. Palkaksi tarjoat ruuan tai pullon kossua.

      • häräkirii

        En kyllä laittais motonetin sulaketta, kuin kepulaisten hanuriin!


    • Mikä_kon

      Ja vuosimalli?

      Vanha ketju, mutta: juuri vaihdoin d5244t4 itse, vartin homma. Volvolla tarjosivat varaosapakettia 200€ (kotelo, termari, anturi), Fixus 26€ pelkkä termari gates th35991, netistä sen saisi 14€. Alkuperäinen oli termari my08 autossa ja OBDmokkulalla ennen vaihtoa max lämmöt 70C, nyt 88-90C nätisti. Termarikotelon kansi aukesi siististi ja tiiviste pysyi ehjänä, vanhalla tiivisteellä nippuun eikä vuotoja. Koneen lämpö oli 60C aloittaessani homman, noin 2dl tuli ylävesiletkusta nestettä ja 2dl termarikotelon kantta avatessa, valutin nesteet pakasterasiaan. Älä avaa paisuntasäiliön korkkia termarin asennuksen aikana. Auton käytin asennuksen jälkeen lämpimäksi ja kun pois otetut nesteet puhtaat, suodatin irtoroskat pois ja paisariin takaisin.

      Pahin Volvon koneista lienee d5244t10, mihin joudut ostamaan koko mötikän ja huoltokin tekee töitä useamman tunnin sen asentamiseksi. TI-mieheltä voi olla kova homma

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1904
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1660
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1246
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      52
      1131
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      988
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      886
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      883
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      42
      837
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe