Kotisunin myynti on lottovoitto Panostajan omistajille
Panostaja ilmoitti 19.12.2017, että yhtiö myy KotiSun Groupin CapManin hallinnoimalle rahastolle. Panostajan osuus kauppahinnasta on arviolta noin 40,7 miljoonaa euroa, Panostaja kirjaa 33 miljoonan euron myyntivoiton ennen veroja. Kauppa pyritään toteuttamaan 31.1.2018 mennessä.
Vaikutukset Panostajan lukuihin
- Olemme ennustaneet, että Panostajan liikevaihto ilman Kotisunia on 190 M€ vuonna 2018
- Liikevoiton ennustamme olevan 9,0 M€ ilman Kotisunia
- Osakekohtaisen tuloksen ennustamme olevan 0,13 euroa
- Kotisunin myynti laskee Panostajan nettovelkaa 55,8 M€:sta 15,1 M€:oon.
- Oma pääoma nousee 57,3 M€:oon. Osakekohtainen oma pääoma nousee 1,7 euroon.
- Kauppahinnasta tuloutuu voittoa 0,50 euroa per osake.
Ennakoimme, että Panostaja palaa takaisin osinkoyhtiöksi ja osinko nousee 0,10 euron tasolle. On mahdollista, että yhtiökokous nostaa hallituksen esittämää 0,04 euron osinkoa jo 1.2.2018 yhtiökokouksessa. Ennakoimme osakekurssin kehittyvän positiivisesti vuoden 2018 aikana.
Sijoittaja.fi
OSTA Panostaja
3
354
Vastaukset
- kannustaja
Capmanin omistajana olen tyytyväinen kauppaan. Kotisun on vasta pääsemässä vauhtiin.
- ap4343
Panostajan osinko % tulee nousemaan varmasti noin 9-10% tasolle tämän myynnin johdosta. Keväällä viimeistään noustaan.
- Anaalysia
Henri Elo: Panostaja (19.12.2017)
Sijoituskirjailija (Tuoton arvoitus ratkeaa), Kauppalehden blogisti ja pörssikolumnisti, KivaaTekemista.fi / LikeFinland.com -yrittäjä
Valitsen vuoden 2018 osakevalinnaksi tamperelaisen sijoitusyhtiö Panostajan, joka on myös isoin oma osakesijoitukseni. Tein valinnan jo ennen tiistaita, jolloin Panostaja ilmoitti myyvänsä tytäryhtiö KotiSunin CapManin rahastolle.
Olen seurannut Panostajaa vuosia ja osake hinnoitellaan yhä lähes sille tasolle kuin se oli 1-2 vuotta sitten, jolloin yhtiön kehitystä jarrutti kolme selvästi tappiollista tytäryhtiötä.
Nyt yksi näistä eli konepajayhtiö Takoma on mennyt konkurssiin. Kaksi muuta, teollisuuden lämpökäsittelylaitteita ja -palveluita toimittava Heatmasters ja hammasklinikka ja lisensointiyhtiö Megaklinikka, ovat parantaneet kannattavuuttaan.
Panostajan kurssi oli tiistaina 19.12. KotiSun-kaupan ilmoittamisen jälkeen noin 1 euron eli markkina-arvo oli 52,5 miljoonaa euroa.
Olen laskenut Panostajan tytäryhtiöiden arvoja P/EBIT-kertoimella (hinta/liiketulos) 10, edellisen kerran Kauppalehden blogissa 11.9.17. Panostaja julkaisi marras-lokakuun tilikautensa tuloksen viime viikolla.
Viimeisen 12 kuukauden liikevoitoista laskettuna paino- ja markkinointitalo Granon arvo olisi 63 miljoonaa euroa – ja Panostajan osuus siitä omistuksen suhteessa 33 miljoonaa. Pienempien voitollisten KL-Varaosien, Selogin ja Helakeskuksen arvo Panostajalle olisi yhteensä 18 miljoonaa. KotiSun-myynnistä Panostaja saanee 41 miljoonaa euroa, josta voittoa 33 miljoonaa.
Pelkästään näiden viiden tytäryhtiön arvo, mukaan lukien KotiSunin myyntihinta, olisi Panostajalle 92 miljoonaa euroa. Kun summasta vähennetään emoyhtiön nettovelat noin 10 miljoonaa, arvoa jää 82 miljoonaa euroa, joka on selvästi isompi kuin Panostajan arvo pörssissä.
Panostajan osakekurssi on omistusten summan näkökulmasta mielestäni edullinen, vaikka niin sanottu sijoitusyhtiöalennus huomioitaisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.37313371Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju514260S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1094083Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu364030Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko633877- 853324
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta643208- 1053192
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1443155Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1602881