Onko minulla aortta?

huolissaanmahasta

Tänään olen päättänyt lukea netistä erästä asiaa, joka minua on vaivannut jo pitkään. Nimittäin tunnen aina silloin tällöin alavatsassa, kun siellä sykkii. Hakutulosten perustella minulla saattaisi olla aortta. Olen järkyttynyt ja paniikissa. En osaa sanoa, kuinka kauan tätä sykkimistä on tapahtunut vatsassa, mutta sanoisinko noin kuukauden. Tiedän, että minun pitäisi käydä heti sairaalassa tutkimuksissa vai? Haluan kuitenkin viettää joulunajan aluksi rauhassa, jonka jälkeen sitten voisin mennä sairaalaan. Pelkään kuitenkin, että jotain yllättäen tapahtuu. Entä jos kuolen? Ei se ole sopivaa juuri nyt. Odotanko asiaa vielä pari päivää? Auttakaa!

3

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huolissaanpäästä

      Älä odota, hakeudu välittömasti psykiatriseen hoitoon. Tuollaista ei kirjoita muu kuin pahasti sairas ihminen.

      • RandomWalker

        Kyllä on törkeän epäasiallinen kommentti, etkä edes perustele.

        Aloittajalla on kyllä aortta ja niin pitääkin olla. Hän varmaankin tarkoittaa aortan laajentumaa, joka puhjetessaan on hengenvaarallinen. Kerrot alavatsalla sykkivän, joten se ei minusta vaikuta aorttaoireelta. Jos mitään selitystä ei löydy, voi syy ollakin psyykkinen ja etenkin jos tähän on joku mielekäs syy.
        Mutta kovasti vaivaa ja on tullut äkkiä tai melko äkisti eikä mene ohi, niin käy lääkärillä tarkistuttamassa. Näillä tiedoilla netitse on vaikea sanoa enempää.


    • koivunikkari

      Kyllä sinullakin on aortta kuten meillä kaikilla on. se sijaitsee kylläkin sydämessä ja on eräs verisuoni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2726
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1174
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      969
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      60
      940
    5. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      907
    6. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      76
      858
    7. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      805
    8. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      99
      802
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      708
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      684
    Aihe