HEH, steineropettaja teki kunnon kusetuksen!

Michelangelo12

Tietääkö joku mistä koulusta kysymys?


https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005500777.html

Steinerkoulun opettajalla oli reippaasti sairauspoissaoloja: Rehtori laittoi yksityisetsivät perään – raportti yllätti

Käräjäoikeus piti raskauttavana sitä, että opettajalla oli vastuullinen rooli apulaisrehtorina, ja siitä huolimatta hän jätti kertomatta koululle roolistaan ravintolan omistajana. Kuvituskuva.
Käräjäoikeus piti raskauttavana sitä, että opettajalla oli vastuullinen rooli apulaisrehtorina, ja siitä huolimatta hän jätti kertomatta koululle roolistaan ravintolan omistajana. Kuvituskuva. (KUVA: Colourbox)
Julkaistu: 22.12. 20:33


KYTTÄYSKEIKKA Yksityisetsivät seurasivat opettajaa ravintolaan, jossa tämän epäiltiin työskentelevän sairauslomiensa aikana.
Steinerkoulu turvautui epätavanomaiseen keinoon alettuaan epäillä, että heidän opettajansa työskentelee toisaalla sairauspoissaolojensa aikana.

Naisopettajalla oli puolessa vuodessa yli 40 sairauspoissaoloa, joten koulu palkkasi yksityisetsivät selvittämään, mistä oikein oli kyse.

Koulun rehtorille tuli yllätyksenä, että nainen omisti ravintolan. Niinpä yksityisetsivät kävivät ravintolassa kahtena päivänä tarkkailemassa, oliko nainen siellä – ja olihan hän.

Yksityisetsivien raportin mukaan nainen ei vaikuttanut sairaalta: Hän avusti kassalla, oli pirteän ja iloisen oloinen ja tarjoili toisille etsivistä kakkupalan.

Tämän kuultuaan koulu päätti purkaa aiemmin apulaisrehtorinakin toimineen opettajan työsuhteen.

Vei potkut oikeuteen
Opettaja riitautti potkut käräjäoikeudessa. Hän kiisti työskennelleensä ravintolassa poissaolopäivinään ja vetosi muun muassa siihen, ettei edes osannut käyttää kassakonetta.

Käräjäoikeus katsoi kokonaisarviossaan, ettei opettajan työsuhteen päättämiselle ollut työsopimuslain mukaisia erittäin painavia syitä.

Kuitenkin: käräjäoikeus piti raskauttavana sitä, että opettajalla oli vastuullinen rooli apulaisrehtorina, ja siitä huolimatta hän jätti kertomatta koululle roolistaan ravintolan omistajana. Se katsottiin lojaliteettivelvollisuuden rikkomiseksi ja täten työsuhteen irtisanomiselle oli painava syy.

Käräjäoikeus velvoitti koulun korvaamaan opettajalle irtisanomisajan palkan neljältä kuukaudelta, eli noin 13 000 euroa, ja saman verran korvauksena työsuhteen perusteettomasta purkamisesta.

Opettaja valitti päätöksestä Helsingin hovioikeuteen. Ennen kuin hovi ehti ottaa asiaa käsittelyyn, osapuolet ilmoittivat sopineensa asian. Hovioikeus ilmoitti asiasta tänään.
Miika Viljakainen

Irtisanominen ja purkaminen
Oikeus katsoi siis asiassa, että koululla oli syy opettajan työsuhteen irtisanomiseen, muttei purkamiseen.
Työsuhde päättyy tavallisesti irtisanomiseen. Tällöin työsopimukseen kuuluu irtisanomisaika.
Purkaminen on rajumpi tapa päättää työsopimus. Tällöin työsuhde päättyy välittömästi ilman irtisanomisaikaa.

4

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valtionapu

      Katohan, tuossa leirissäkin on kaksinaamaisuutta. Kun esittävät niin hyvää ja puhtoista. On tullut kyllä aiemminkin vastaan kaksinaamainen steinerkoulun "omistaja". Hänenkin jälkensä päättyivät - valitettavasti vaan ei lyhyeen. Aika moni joutui kitumaan pitkään.

      • minämäärääään

        MINÄ MÄÄRÄÄN talossa ja puutarhassa! Älkää tulko omilla rahoilla ostetulle tontille, tai viemme lapsenne kellariin piiloon! Tyttäreni, jonka lapsi tulee steinerkouluun avittaa minua lapsen viennissä piiloon. Steinerkoulun eskariope on ystävämme ja suojelee perhettämme kaikelta! VEDÄMME AINA YHTÄ KÖYTTÄ STEINERKOULU, STEINERKOULU KAIKKEMME! Ei huonoille IHMISILLE! Kukaan ei poistu tästä huoneesta ennekuin annan luvan. Olen hallituksen puheenjohtaja!


    • kungpao

      Voin lyödä pääni pantiksi, että vanhemmat tämänkin tapauksen maksumiehiksi joutuivat.

      • pitkänokka

        Valitettavasti steinerkouluissa näyttää olevan näitä hyväkkäitä, jotka parveilevat koulujen käytävillä ja pitävät valheellisia puheitaan koulujen juhlissa. "Kun minun poikani...kun minun poikani.... komeita poikia niistä tuli... minä...minä,,,
        Miksi valta annetaan tuollaisille henkilöille, jotka eivät näe kuin oman sädekehänsä. Ja toki omeinen lahjakkaiden ja komeiden lasten sädekehät. Muut täysin toisarvoisia, sellaisia, joita voidaa käyttä hyväksi oman sädekehän kiillotukseen.

        ja jo kolmannessa polvessa tulee ensi syksynä, jos mummo lasketaan poika koukluun. Katsokaa nyt miten lahjakas kouluttautunut äiti pitkällä nokallaan varustettuna. Samanlainebn lipevä henkilö on kuin päjehu-muori.

        "Meidän koulumme" : lastentarhanopetttaja,jonka eskarissa poikani on, ei tee lastensuojeluilmoituksia meistä. olemme sitä valittua kansaa. Ensi syksynä tulen johtokuntaan,. minä pitkänokka pitkä'lle kouluttautunut henkilö.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      5020
    2. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      47
      3332
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      100
      3240
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2473
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      32
      2384
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      2029
    7. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      17
      1773
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1716
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1649
    10. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      182
      1648
    Aihe