18 vuotias poikani näki painajaisen...

18 vuotias poikani kertoi nähneensä ahdistavan unen johon sitten heräsi. Hän kertoi että oli unessa keittänyt pannullisen kahvia, sitten hän oli ottanut kaapista kahvimukin joka oli ollutkin likainen. Hän kertoi että mukeja oli tiskipöytä täynnä ja lopulta keittiön pöytäkin oli aivan täynnä likaisia kahvimukeja. Hän ei siis löytänyt puhdasta mukia josta olisi voinut juoda keittämänsä kahvin. Hän kertoi että hän oli lopulta paniikissa ja heräsi siihen. Poikani suunnittelee muuttavansa kotoa opiskelupaikkakunnalle asumaan. Itse vain mietin että liittyykö uni tulevaan muutokseen??? Jos joku osa tulkita paremmin niin Kiitos etukäteen. Siis likaiset kahvimukit???

2

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kristalliboltsi

      Uni kertoo, että asia korjaantuu kun peset kahvimukit, että poikasi voi juoda kahvinsa puhtaasta mukista. Minäkin näkisin painajaisen jos mukit olisivat likaiset.
      Onneksi sellaista ei voi tapahtua, koska meillä on kirjoitettu tiskivuorot kalvolle tiskialtaan yläpuolelle.. Aamulla kun menen keittämään aamupuuron ja kahvit vaimolle ja itselleni niin huomaan altaan yläpuolella olevan tiskivuorot kalvon jossa lukee. Tänään minä ja huommena vaimoni. Helppoo mukit ovat aina puhtaat.
      Toimi samoin niin poikasi painajaiset loppuvat.

    • Pekkapoikatässä

      Kyllä tuo pojan muuttoon liittyy. Tottakai hänellä on epävarmuutta, miten hän selviää, kun kaikki asiat omassa kodissa on itse hoidettava, ei ole enää äiti ja isä auttamassa, niin kuin kotona. Kysymyksiä tuollaisessa muutossa omaan kotiin asumaan nuorella on aina paljon epävarmuutta ja tuo uni vain tuo esille niitä epävarmuuksia ja pelkojakin, että kuinka hän sitten selviää.

      Rohkaisua hän siis vain tarvitsee ja varmuutta siitä, että voi kysyä, jos tulee tilanne, että sormi menee jossain kohtaa suuhun, eikä tiedä, miten pitäisi joku asia hoitaa. Muuttoon ja mitä siihen kaikkeen liittyy, siinä on paljon kaikenlaista uutta ja monenlaisten asioiden hoitamista. Kaikki ruokatarpeetkin pitää itse kaupasta ostaa; riittääkö rahat kaikkeen, osaako hoitaa ja elää niin, että rahat riittävät jne jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      131
      5475
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      2062
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      141
      1515
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      111
      1350
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      105
      1346
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      190
      1143
    7. Huono grilli kokemus

      Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll
      Puolanka
      28
      1123
    8. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      49
      1117
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      67
      1028
    10. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      861
    Aihe