Löytyykö netistä mitään hyvää historiallista kuva
arkistoa,jossa ois kuvia 100-200 vuoden takaa ?
Vanhat valokuvat.. onks kellään tietoa
14
12294
Vastaukset
- aarteita
Vaikea on löytää valokuvia 200 v. takaa. Sanoisinpa, että olsi se aikamoinen sensaatio.
Otappa selvää joutessasi, koska valokuvaus keksittiin. Suomessa se yleistyi 1800-luvun loppupuolella, jolloin valokuvaamoja alkoi olla useissa keskuksissa ympäri maaan. Itselläni on valokuvia 1880-luvulta ja sitä ennen ns. ferrotypia-kuva, yksi kpl.
Eipä tulisi mieleenikään panna niitä nettiin.
Sanoisin että olisi aika sensaatio, jos joku esittelisi 200 v. vanhan valokuvan.- Krisse47
Huomasin itsekin että tuo vuosi skaala meni vähän pitkäksi. Tarkoitankin 1900 luvun molemmin puolin olevia.
Aika todennäköistä etää sellaisia ei löydy, muutakuin ihmisten omista arkistoista. - upa
Krisse47 kirjoitti:
Huomasin itsekin että tuo vuosi skaala meni vähän pitkäksi. Tarkoitankin 1900 luvun molemmin puolin olevia.
Aika todennäköistä etää sellaisia ei löydy, muutakuin ihmisten omista arkistoista.Käviskö nämä kuvat
http://www.nba.fi/fi/tuhat_tuntematonta - Krisse47
upa kirjoitti:
Käviskö nämä kuvat
http://www.nba.fi/fi/tuhat_tuntematontaKiitos linkistä,upa.
Vaikuttaa tosi mielenkiintoiselta. - Mumma
Krisse47 kirjoitti:
Kiitos linkistä,upa.
Vaikuttaa tosi mielenkiintoiselta.Minkälaista kuvaa etsit? Kotisivuillani on muutama wanha walokuva henkilöistä, joita en tunne. Lisää muita kuvia on vielä laittamatta esille.
http://www.ateljeerionneli.fi/mumma/kotisivut.htm - Krisse47
Mumma kirjoitti:
Minkälaista kuvaa etsit? Kotisivuillani on muutama wanha walokuva henkilöistä, joita en tunne. Lisää muita kuvia on vielä laittamatta esille.
http://www.ateljeerionneli.fi/mumma/kotisivut.htmja kauniisti esillä. Kiinnostaa henkilö-,paikka-ja ryhmäkuvat,joista vähän näkee millaista se edellisten sukupolvien elämä oli.
- Mumma
Krisse47 kirjoitti:
ja kauniisti esillä. Kiinnostaa henkilö-,paikka-ja ryhmäkuvat,joista vähän näkee millaista se edellisten sukupolvien elämä oli.
Kiitos Krisse! Joko olet tutkinut Signe Branderin wanhat walokuvat netti-Hesarista? Niissä on ajan patinaa.
http://www.helsinginsanomat.fi/ - Krisse47
Mumma kirjoitti:
Kiitos Krisse! Joko olet tutkinut Signe Branderin wanhat walokuvat netti-Hesarista? Niissä on ajan patinaa.
http://www.helsinginsanomat.fi/Kävin katsomassa, kuvaavat tosihyvin vuosisadan alun elämää ja pukeutumista.
Kiitos vinkistä. - Krisse47
Krisse47 kirjoitti:
Kävin katsomassa, kuvaavat tosihyvin vuosisadan alun elämää ja pukeutumista.
Kiitos vinkistä.Paljon hyviä vinkkejä sain, niin sivuston kuin mailinkin kautta. Oli ihan mukava tutustua kuva materiaaliin joka on vuosipolvien takaa, sillä yksi kuva kertoo enemmän kuin sata sanaa.
Kiitos kaikille vastanneille. - Mumma
Krisse47 kirjoitti:
Paljon hyviä vinkkejä sain, niin sivuston kuin mailinkin kautta. Oli ihan mukava tutustua kuva materiaaliin joka on vuosipolvien takaa, sillä yksi kuva kertoo enemmän kuin sata sanaa.
Kiitos kaikille vastanneille.Olet varmaan jo löytänyt Vaskivakan wanhat walokuvat.
http://vaskivakka.net/ - Mumma
Mumma kirjoitti:
Olet varmaan jo löytänyt Vaskivakan wanhat walokuvat.
http://vaskivakka.net/... KARK-kuva-arkistossa on paljon vanhoja valokuvia eri aiheista.
http://www.yksityisetkeskusarkistot.fi/kark/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr3183588- 1062250
- 911483
Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si231482Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!751268Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman421245- 521135
- 471114
Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t461051IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika431012