e-pillereiden lopetus->akne

Kysyisin sellasta rakkaat kanssakeskustelijat, että onko kellään tullut samanlaisia oireita pillereiden lopettamisen jälkeen kun mulla. Mä lopetin vuosi sitten Diane Novat, ja n. puolen vuoden päästä mulla lähti TODELLA paljon hiuksia (enimmäkseen ohimolta) parin kuukauden ajan. Ovat vasta nyt alkanu kasvaan takasin. Sitten siitä parin kk:n päästä alkoi iho huononemaan niin, että nyt on tosi tulehtunut akne. Mulla oli n. 8vuotta sitten akne, mikä hoidettiin pois Roaccutanilla, ja ei ollut mitään iho-ongelmia sen jälkeen, paitsi nyt, kun pillerit lopetin. No hain ne kyllä äkkiä takasin, ja nyt joudun taas syömään Roaccutania vastaavan kuurin, kun iho on niin pahana..
51070
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olen käyttänyt Diane Novaa n. 8 v. ja nyt on toinen lopetusyritys menossa. Oireet on ihan samat kuin sulla, ensin tuntuu että hiukset lähtee loputkin ja kampaajakin kysyi että onko mulla joku sairaus, joka aiheuttaa tämän...
No, iho oireilee vielä siedettävästi, mutta tiedän mitä on tulossa. Viimeksi jaksoin ihomuu-
toksia puoli vuotta, mutta kun tilanne ei muuttunut oli pakko ottaa pillerit takaisin.
Minulla ei ole ollut pahaa aknea oikeastaan missään elämäni vaiheessa, tavallinen sekaiho.
Diane Nova on sekoittanut elimistön hormoonit varsin perusteellisesti!

Äänestä
  • Hyvä kuulla että tätä on tapahtunut muillekkin, koska kun kävin alkuvuodesta terveyskeskuslääkärillä pyytämässä Dianet takaisin pahentuneen ihon ja päänahan ongelmien takia, niin lääkäri sanoi päin naamaa että ei se pillereiden lopettamisesta johtunut. Sanoin hänelle että en yksinkertaisesti keksi muuta syytä oireisiini, niin lopulta lääkäri myönsi, että hiusten lähtö on "osittain" johtuva pillereiden lopettamisesta. Hiuksia lähti vielä sillä lailla kummallisesti ohimolta, aivan kuten miehillä ikääntyessään. Perehdyin vähän paremmin tuohon Diane Novaan, niin sehän on ns. antiandrogeeni-valmiste, eli torjuu luontaisia mieshormoneja, esim. karvankasvu hidastuu, iho paranee, ja hiukset voivat tuuheta ja kasvaa nopeammin.

    Olisikohan minulle käynyt niin että kun lopetin pillerit, niin nämä vaikutukset alkoivat ikäänkuin päinvastaisina, eli iho huononi ja hiukset alkoivat lähteä (aivan kuin miehillä)?

    Olisikohan apua sellaisesta, että kunhan ihoni paranee, niin vaihtaisi pillerimerkkiä, ettei saman laisia oireita tulisi tulevaisuudessa niiden lopettamista?

    Äänestä

  • miuku kirjoitti:

    Hyvä kuulla että tätä on tapahtunut muillekkin, koska kun kävin alkuvuodesta terveyskeskuslääkärillä pyytämässä Dianet takaisin pahentuneen ihon ja päänahan ongelmien takia, niin lääkäri sanoi päin naamaa että ei se pillereiden lopettamisesta johtunut. Sanoin hänelle että en yksinkertaisesti keksi muuta syytä oireisiini, niin lopulta lääkäri myönsi, että hiusten lähtö on "osittain" johtuva pillereiden lopettamisesta. Hiuksia lähti vielä sillä lailla kummallisesti ohimolta, aivan kuten miehillä ikääntyessään. Perehdyin vähän paremmin tuohon Diane Novaan, niin sehän on ns. antiandrogeeni-valmiste, eli torjuu luontaisia mieshormoneja, esim. karvankasvu hidastuu, iho paranee, ja hiukset voivat tuuheta ja kasvaa nopeammin.

    Olisikohan minulle käynyt niin että kun lopetin pillerit, niin nämä vaikutukset alkoivat ikäänkuin päinvastaisina, eli iho huononi ja hiukset alkoivat lähteä (aivan kuin miehillä)?

    Olisikohan apua sellaisesta, että kunhan ihoni paranee, niin vaihtaisi pillerimerkkiä, ettei saman laisia oireita tulisi tulevaisuudessa niiden lopettamista?

    Hei miuku!

    Tuttu juttu myös minulle tuo ihon huononeminen pillereiden lopettamisen myötä. En kuitenkaan aloittanut pillereiden syöntiä uudelleen vaan kävin kosmetologilla ihon puhdistuksessa, mikä saikin sitten ihoni tulehduksen hellittämään. Kolmivaihepillereiden kanssa ei tullut iho-ongelmia niiden lopettamisen jälkeen. Kannattaa siis ehkä kokeilla toista merkkiä!

    Äänestä

  • Söin pillereitä kolme vuotta. Mulla on aina ollut todella hyvä iho mutta kun lopetin pilsut sain kamalan akne ongelman. Naamani oli kauhean näköinen, samoin selkä ja kaula. Hormonit sekosivat. Ostin apteekista kalaöljyä jota nautin 6 milliä päivässä, ostin myös Wicnelact nimistä kasvovettä apteekista joka on tarkoitettu aknen hoitoon. Muutin myös ruokavaliota rasvattomammaksi. Nyt naamassa ei ole enää finnejä eikä kaulassa. Sen sijaan selässä on vieläkin ja paljon tulehtuneita finnejä. Pääosia on ettei ne kuitenkaan enää näy.

    Äänestä

  • Täti kirjoitti:

    Söin pillereitä kolme vuotta. Mulla on aina ollut todella hyvä iho mutta kun lopetin pilsut sain kamalan akne ongelman. Naamani oli kauhean näköinen, samoin selkä ja kaula. Hormonit sekosivat. Ostin apteekista kalaöljyä jota nautin 6 milliä päivässä, ostin myös Wicnelact nimistä kasvovettä apteekista joka on tarkoitettu aknen hoitoon. Muutin myös ruokavaliota rasvattomammaksi. Nyt naamassa ei ole enää finnejä eikä kaulassa. Sen sijaan selässä on vieläkin ja paljon tulehtuneita finnejä. Pääosia on ettei ne kuitenkaan enää näy.

    Olen kuullut ennekin että tuo kalaöljy auttaisi. Ja nimen omaan kalaöljy, eikä suinkaan kalanmaksaöljy, sillä eikös kalanmaksaöljyssä ole A-vitamiinia, ja en missään nimessä saisi saada kehoon lisää A-vitamiinia, koska tällä hetkellä on isotretinoiini kuuri päällä, ja se on A-vitamiinijohdannainen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miuku kirjoitti:

Kysyisin sellasta rakkaat kanssakeskustelijat, että onko kellään tullut samanlaisia oireita pillereiden lopettamisen jälkeen kun mulla. Mä lopetin vuosi sitten Diane Novat, ja n. puolen vuoden päästä mulla lähti TODELLA paljon hiuksia (enimmäkseen ohimolta) parin kuukauden ajan. Ovat vasta nyt alkanu kasvaan takasin. Sitten siitä parin kk:n päästä alkoi iho huononemaan niin, että nyt on tosi tulehtunut akne. Mulla oli n. 8vuotta sitten akne, mikä hoidettiin pois Roaccutanilla, ja ei ollut mitään iho-ongelmia sen jälkeen, paitsi nyt, kun pillerit lopetin. No hain ne kyllä äkkiä takasin, ja nyt joudun taas syömään Roaccutania vastaavan kuurin, kun iho on niin pahana..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu