Olen aina rakastanut joulua Komea kuusi ostetaan ja koko koti laitetaan joulukuntoon jo monia päiviä ennen joulua-se juhlan odotushan se on parasta.Nykyisin kinkku paistetaan päivällä edellispäivänä,nuorena se kypsyi yön aatto aamuksi. Pullat ja tortut on leivottu ja lahjat paketoitu aikaa sitten.
Tähän asti kaikki ok,ei rampata hautausmaalla ja suku on ollut kaukana.Ollaan läheisten kesken. Tälläisia jouluja on takan kymmeniä.
Nyt koin erilaisen joulun ns. LÄHEISTEN KESKEN,,oli turhan paljon "läheisiä" ei ne olleet mitään läheisiä,tiesin ja tunsiin kyllä,,, sukuun tulleet lasten avioliiton kautta-ei meillä mitään tunnesiteitä ole.Joulupöytä oli ylen runsas,ihan ok,mutta sitä kehuttiin
kuin on hienoja juustoja ja kaloja,oli ,tottakai laatikot ja kinkut kera kalkkunat.
Ei vaan ymmärrä mitä joulupöydän tunnelmanaiheita on näiden ruokien kehuminen,kun niitä me kaikki koolla olleet voimme ostaa milloin vain.
Lahjapakettien määrä oli valtava ,oli aika krääsää,,,,vaikutti siltä keiden olisi pitänyt saada jäi melkein ilman,,,surullisia kasvoja näkyi.Kyllä lapset sai,kyllä.
Liikaa väkeä,kiirettä koko päivän (osa oli kai illalla maistanut myöhään ja lahjat he paketoivat joten kuten ,kun pukin piti jo tulla,)
Ensi jouluna emme osallistu tuohon jouluu.Sitä vanhanakin oppii ja viisastuu.
Siinäpä ei läheisiltä ehtinyt tuntua kukaan. Olisivat halunneet laulaa joululauluja ,mutta lahjapakettisekasotkun keskellä ei varmaan enää olisi tuonut tunnelmaa. Ei laulettu-tunnelmaa ei siihen kenelläkään ollut.
Jouluihminen
Ulkokultaista
0
179
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j761099- 42804
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden229672Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.34522- 45518
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga48504Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️74490- 23478
Ihan pikku vinkki
Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin52419- 18414