Olen aina rakastanut joulua Komea kuusi ostetaan ja koko koti laitetaan joulukuntoon jo monia päiviä ennen joulua-se juhlan odotushan se on parasta.Nykyisin kinkku paistetaan päivällä edellispäivänä,nuorena se kypsyi yön aatto aamuksi. Pullat ja tortut on leivottu ja lahjat paketoitu aikaa sitten.
Tähän asti kaikki ok,ei rampata hautausmaalla ja suku on ollut kaukana.Ollaan läheisten kesken. Tälläisia jouluja on takan kymmeniä.
Nyt koin erilaisen joulun ns. LÄHEISTEN KESKEN,,oli turhan paljon "läheisiä" ei ne olleet mitään läheisiä,tiesin ja tunsiin kyllä,,, sukuun tulleet lasten avioliiton kautta-ei meillä mitään tunnesiteitä ole.Joulupöytä oli ylen runsas,ihan ok,mutta sitä kehuttiin
kuin on hienoja juustoja ja kaloja,oli ,tottakai laatikot ja kinkut kera kalkkunat.
Ei vaan ymmärrä mitä joulupöydän tunnelmanaiheita on näiden ruokien kehuminen,kun niitä me kaikki koolla olleet voimme ostaa milloin vain.
Lahjapakettien määrä oli valtava ,oli aika krääsää,,,,vaikutti siltä keiden olisi pitänyt saada jäi melkein ilman,,,surullisia kasvoja näkyi.Kyllä lapset sai,kyllä.
Liikaa väkeä,kiirettä koko päivän (osa oli kai illalla maistanut myöhään ja lahjat he paketoivat joten kuten ,kun pukin piti jo tulla,)
Ensi jouluna emme osallistu tuohon jouluu.Sitä vanhanakin oppii ja viisastuu.
Siinäpä ei läheisiltä ehtinyt tuntua kukaan. Olisivat halunneet laulaa joululauluja ,mutta lahjapakettisekasotkun keskellä ei varmaan enää olisi tuonut tunnelmaa. Ei laulettu-tunnelmaa ei siihen kenelläkään ollut.
Jouluihminen
Ulkokultaista
0
131
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html424243Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2424052Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1353158Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat183102Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis653014Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos732755Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien982483Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana1202145- 452045
- 241790