Ee tarvihe aena hössöttee pyhhiin merkissä. Ee ne pyhät aena kummosia oo. Oon ite hommanna jos mitä, ee kummempata juhlistusta. Tok kynttilä ja valoja. Minä annan lahjan, ite suan vanahalta ystävältä, en kottoo.
Ootettaa kevättä tuas.
Hyvvee aikoo ite kullekkii !
7
70
Vastaukset
- Pillooo
Kainuulaisten jälkeen savolaiset ovat vittumaisimpia ihmisiä.
- Näinniimännöö
Elä tuollai. Männöö tämä näinnii, elämä.
- henrjii
Joo rupiaa lanttuloora senverran kyrsimähän notta
kiälipitkällä orotellahan päivien pirentymistä
https://www.youtube.com/watch?v=iyhEQMZeRFo&list=RDiyhEQMZeRFo - jösse-jolkottelija
Yhtään tuntia en tarvinu laiskotella. Pikkusta puuhaa ulkovarastossa riitti. Ilma oli lauha. Radiosta kuuntelin jouluhömppää. Tavallisia arkisia ruokia syön koko vuoden.
Osaan kokata marketinelin tarvikkeista mitä vaan. Pitkästyn paikallaanolosta.
Viina maittoi aikaisemmin liiankin hyvin. Eukkokin lähti nuoruuden ihastuksensa luokse asumaan ehkä sen viinan takia. Nyt vaan lääkkeeksi.
Mikä siinä onkin että arkipäivät ovat mieluisampia kuin paskan tärkeet pyhäpäivät. Onneks tulivat järkiinsä päivittäiskauppojen aukioloajoista. - Näinniimännöö
Kahtelin tuota Suomee ilimasta käsin telekusta. Välillä kävin lumia kolloomassa ja pyykkiä hoitelemassa. Vähä valoja poltellaa ja pien alkopehmennys, sittä iltasämpylät ja muata.
- pirremiinapa
Rauhallinen joulu oli. Mies tuotiin joiuluksi kotiin, sain kinuttua kotihoidolta apua miehen hygienia hoitoon aamulla.
Syötiin tavalliset joulusapuskat kaksistaan.
Lapset pistäytyi ja aikuiset lapsenlapsetkin, nuorten kanssa on aina mukava raatata, kuunella heidän tulevaisuuden haaveitaan, esim. lääkäri opintoihin pyfkimisestä, sitku lukio on käyty, siis haaveita vasta.., mutta vakaa aikomus tulla neurokirugiksi, njaa sen näkee ken elää..
Siinä se meidän joulu.Vuosi sitten jouluna minäkin otin miehen kotiin, sen jälkeen kolmen kuukauden kuluttua hän nukkui pois, molemmat jalat amputoituna.
Ei hän enää kauan jaksanut istua geriatria tuolissakaan, paaritaksi hänet kuljetti,silloin oli vielä toinen jalka jäljellä.
Tykkäsi kuitenkin syödä jouluruokia,
Kun toinenkin jalka meni kuolioon ja amputoitiin niin tiesin että se on menoa.
Vein kynttilöitä haudoille, siellä he nukkuvat pojan kanssa vierekkäin.
Tytön perhe tuli eteläsuomesta, oli huonoa onnea, kaikki sairastuivat kuumeeseen paitsi tytär. Minullakin on nyt kuumeinen olo, kai tauti tarttui.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2762043Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131798- 1351283
Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1181280Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1351195- 83817
- 174796
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä176769Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala426700- 52592