On vaikea kuvitella jonkun muun puolueen kykenevän toimimaan niin härskisti, kuin keskusta, joka kehuu talouden nousun olevan hallituksen ansiota.
Keskusta on käsittämätön
17
139
Vastaukset
Sen sijaan on helppo kuvitella puolueita, jotka väittävät talouden laskun olevan hallituksen syytä.
- S24uomlaineN
Ymmärrän , että teitä kepulaisia tuo totuus sattuu.
Tuo vastauksesi on ihan tasan tarkkaan keskustalaista "harjausta". Sellaista välttelyä ja vastuun "ohjaamista" epämääräiseen "välitilaan". Se mahdollistaa sellaisen keskustalaisen "rusinat pullasta" mentaliteetin.
S24uomlaineN kirjoitti:
Ymmärrän , että teitä kepulaisia tuo totuus sattuu.
Niin heitä sattuukin, joskin kivun määrä riippuu siitä, kumman totuuden kohteena tai sanojina kulloinkin ovat.
- KauKesk_
Voisihan tuon selvän talouden voimakkaan nousun, sanoa olevan hallituksen "syytä".
Eikä niinkään "ansiota", sen voisi vasuritkin sulattaa paremmin, kun yksinkertaisia kuulema ovat, ja haluavat aina muita syyllistää.
Vai mitä Pysty ? KauKesk_ kirjoitti:
Voisihan tuon selvän talouden voimakkaan nousun, sanoa olevan hallituksen "syytä".
Eikä niinkään "ansiota", sen voisi vasuritkin sulattaa paremmin, kun yksinkertaisia kuulema ovat, ja haluavat aina muita syyllistää.
Vai mitä Pysty ?Vaikka noinkin, mutta pointtini on, että kaikki puolueet löytävät syylliset ja ansioituneet vuorollaan sen mukaan, istuvatko hallituksessa vai eivät.
- Faktaapukkaa_
Kannatuksen romahdus laittaa epätoivoisiin tekoihin. Ei siinä se kummempaa.
- Komeatolppa
http://www.vaalikone.fi/eduskunta2015/tulos/0/11
Sitä rataa, että on siinä nyt vähän mahdollista tolpan laskeakkin, mutta tuskin kuitenkaan sitä tekee. Kun puolue ylivoimaisesti suurin, niin toki saatte vasemmisto itkua antaa tullakkin.
Mutta tilanne ei muutu toisia herjaamalla, pitää itse tehdä itsensä takia jotain. Komeatolppa kirjoitti:
http://www.vaalikone.fi/eduskunta2015/tulos/0/11
Sitä rataa, että on siinä nyt vähän mahdollista tolpan laskeakkin, mutta tuskin kuitenkaan sitä tekee. Kun puolue ylivoimaisesti suurin, niin toki saatte vasemmisto itkua antaa tullakkin.
Mutta tilanne ei muutu toisia herjaamalla, pitää itse tehdä itsensä takia jotain.Vanhoja sulavia tolppiahan se pankkomajuri tuijottelee, valitettavasti nuo sulavat tolpat ovat aiheuttaneet meille muille suuret laskut ja korjattavia kohteita, joita on odotettavissa runsaasti lisää, jos nuo vanhella hillotolpalla ratkasatavat eivät ymmärrä lopettaa tihutöitään.
- oipoii
Ei kauaa tarvitse vasemmiston olla oppositiossa kun maa jo alkaa kehittyä kaikilla keskeisillä mittareilla. Kahteen edelliseen hallitukseen verrattuna onkin melkein mahdoton epäonnistua, eikä olisi ollut enää varaakaan. Kiitos Sipilä ja Orpo taustajoukkoineen.
- Kepulestakakkaa
Kepu on tuhonnut Suomen maaseudun ja maatalouden. Sossukokkareetkin jää toiseksi Kepulle talonpojan tappolinjapolitiikassa.
- Faktaapukkaa_
Kepulla on pitkät perinteet valehtelemisesta.
- Milla-kisu
Oikeasti, vittu mitä paskaa tuo artikkeli, täynnä asiavirheitä! Toimittaja luulee, että pelkkä työnhaku riittää! Kun ei riitä.
Joku vastasikin hänelle näin kommentointiosiossa:
"Näin kirjoittaa porvarilehden hyvällä palkalla pilalle hemmoteltu toimittaja, joka ei suostu ymmärtämään, että pelkkä aktiivisuus ei riitä, vaan työttömän on oltava myös töissä saadakseen työttömyyskorvauksen.
Suomen henkisestä ilmastosta kertoo enemmän se, että toimittajasta, jonka tehtävänä olisi olla yhteiskuntakriittinen, on tullut hallituksen äänitorvi, nahjus ja populistinen buudeli." - Olis.kirveellä.töitä
Pelkästään ideologisista syistä, ovat kokoomulainen kepupääministeri ja pikkupaska Orpo tuhonneet hyvinvointivaltion, ja lisää tulee idologiasoten kanssa.
- kepu.osaa.hoitaa.hommat
Kepu on pääministeripuolue ja siten tietenkin vastuussa siitä miten valtion talous ja työllisyys on sinä aikana kehittynyt.
Tottakai hallituspuolueet ovat vastuussa,
Käsittämätöntä on se , miten hienosti entinen Talvivaarakin saatiin tuottamaan.
Hatunnosto Sipilälle!- Kärkihankkeita
Hallituksen vastuu työllisyydestä on huvittavaa höpinää. Luvattiin satoja tuhansia uusia työpaikkoja, mutta yhtäkään työpaikkaa eivät ole työttömille toimittaneet. Työpaikoista valehdelleet poliitkot ja puolueet tulee saattaa katteettomista puheista vastuuseen, eli heidät tulee erottaa.
Joko Talvi-kuopan tuotto on niin vankasti plussalla, että kaikki siihen syydetyt miljardit voidaan palauttaa veronmaksajille?
- Eemil_von_Negut
Olenkin useaan kertaan kysynyt, että jos näin on, niin kaipa laman aiheuttajaksi voidaan nimetä kepu ja Vanhasmatti?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa2603408Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard382460Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,3322191SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän812056Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.321961Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava1091943Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --471832Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue331539Särkyneelle sydämelle
Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂301510Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1251401