Kokemuksia muuttovalmiista hirsitaloista

Koditon

Tervehdys!

Pohdimme muuttovalmiin lamellihirsitalon hankintaa. Oma osaaminen ja aika eivät riitä rakentamiseen, joten yhä yleistyvät muuttovalmiit talot kuulostavat konseptina hyvältä.

Kuulisinkin mielelläni, minkä valmistajien malleja teille on tullut ja miten projekti on sujunut. Mitä kannattaa talomallia valitessa ottaa huomioon? Kustannuksetkin kiinnostaisivat, mutta ehkäpä asiasta voi tarvittaessa jatkaa meilitse, jos kiinnostavia projekteja kirjoittajilla on ollut. Todennäköisesti puolitoistakerroksinen talo olisi kaavamääräysten, tilankäytön ja kustannusten kannalta loogisin valinta.

Perheessämme on kaksi ala-asteikäistä lasta ja me vanhemmat. Asumme Keski-Uudellamaalla ja tälle suunnalle olisi myös tarkoitus uusi koti saada.

Pohdin myös seuraavia asioita:

- usein hirsikerrat jäävät ensimmäisen kerroksen katonrajaan ja toinen kerros mennän hirsipaneelilla. Toivoisin kuitenkin, että talossamme hirttä olisi alhaalta ylös. Onko tästä kokemuksia tai mielipiteitä?

- nykyisessä rintamamiestalossamme on kellari ja korkea sokkeli. Kellaria ei tulisi, mutta symppaan ajatusta alapohjasta, jossa ilma vaihtuu. Maanvarainen laatta ei kuulosta yhtä houkuttavalta. Onko muilla toteutettu muuttovalmista taloa muuten kuin maanvaraisella laatalla?

- nykyisessä talossamme on painovoimainen ilmanvaihto sen hyvine ja huonoine puolineen. Koska koneellinen ilmanvaihto on suht pakollinen hirsitalossakin, kysyisin, kuinka äänettömäksi sen saa? Mitään taustahuminaa en kotiini kaipaile, joten tuleeko ilmanvaihdosta aina ääntä vai onko se toteutettavissa äänettömästi esim. makuuhuoneissa?

- 1,5-kerroksisissa taloissa edullisin ratkaisu on ymmärtääkseni ns. putkiullakko, jossa matalammat sivutilat jäävät seinien taa ns. sivuvinteiksi. Itse haluaisin koko yläkerran käyttöön reunasta reunaan mataline säilytystiloineenkin. Onko muilla tällaisia ratkaisuja?

Toivoisin toki, että tästä keskustelusta ei tulisi väittelyä liimahirrestä tai hirsitalojen energiatehottomuudesta. Niitä keskustelujakin varmasti haluaville löytyy. Mukavaa loppuvuotta ja alkavaa uutta vuotta itse kullekin asumismuodosta ja talon materiaalista riippumatta ;)

1

658

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fipuhefu

      Muuttovalmiista ei kokemusta, mutta mökki on pyöröhirsinen ja jos joskus muuttaisi/rakentaisi, varmasti olisi hirsinen. Ihan oma tunnelma hirressä! Teidän tapauksessa vertailisin eri talopakettien ominaisuuksia ja valitsisin tunnetun, luotettavan toimittajan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1869
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      162
      1844
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      363
      1639
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      150
      1237
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      215
      1199
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1138
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1071
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1019
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1005
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      82
      991
    Aihe