Teräsvene ympärivuoden mökkinä

Teräsvene

Onko kokemusta hollantilaistyyppisen teräsveneen ympärivuotisesta käytöstä. Suunnittelin sellaista omaan mökkirantaan etelä-Suomeen kakkosmökiksi ja veneilyyn. Rannassa on sähköt, joten lämmitys yms. Onnistuu. Kaipaako tuollainen pumppua mereen veden auki pitämiseksi, vai meneekö myös jäissä? Miten usein täytyy telakoida, hiekkapuhaltaa ja maalata ja missä hintaluokassa toimenpide on n. 10 metrisessä veneessä?

Veneessä ei ole tarkoitus pärjätä pakkasilla, ainakaan kovilla, mutta peruslämpö siellä saisi olla.

Järkeä ei tässä tietenkään ole, mutta onko ylipäätään toteuttamiskelpoinen idea.

3

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teräsvene

      Nostetaas ylös

    • teräsERKKI

      Alus pitää olla jäävahvistettu joten perus hollantilainen ei tule kysymykseen, vai voitko olla sähköistä 100% varma ajatellen pumppua, et voi valitettavasti. Jos alus on jää vahvistettu onnistuu hyvin ja usein ovat lämpöeristettyjä, lämpö lasein. Helpoiten löydät valmiin tai aihion vanhasta viranomais aluksesta tai hinaajasta sisustat mieleiseksi saat jopa luksus tasoa jos kaipaat. Tässä hyvä esimerkki työ juhta muutettu huvi alukseksi, voi kulkea jäissä ja lähteä toiselle puolen maailmaa, kun alkaa vituttamaan Suomen paska ilmapiiri.

      https://www.youtube.com/watch?v=b9lhASJwo2U

      Ja tämä oli vaan esimerkki, näitä aluksia löytyy n.10 metrin luokassa Suomesta ja Ruottista ainakin. Esim. Sirkka Helena http://www.ships.fi/ hyvä kuntoinen aihio...

    • Aika helppo on laittaa gsm-hälytin tuohon samaan sähköön, ja saa ilmoituksen, jos sähköt menee pumpulta. Tai riistakamera, mikä lähettää kuvan vaikka kerran päivässä sulasta vedestä. Parin sadan vehkeitä.
      Mä en kyllä tuota jäävahvistuksen tarvetta etelän jäissä seisovassa veneessä nyt ihan faktana ottaisi. Teräspaatti saunalla varustettuna, kyllähän se olis kiinnostava!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      39
      3369
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2615
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2584
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1826
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1556
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1321
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      279
      1278
    8. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1239
    9. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      108
      1168
    10. Kosulan Keisari karviossa

      Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo
      Tuusniemi
      24
      1156
    Aihe