Lehti julkaisi mainion jutun tiedusteluuun liittyen. Ja lupasi uusia juttuja samasta aiheesta. Eipä ole näkynyt. Kävikö niin, että päätoimittajan suu tukittiin ja kynä otettiin pois, jotta työpaikka säilyi? Tämähän on selvä merkki, että Hesari myöntää nyt itsekin, että se teki laittomuuksia ja suuria tyhmyyksiä, kun jutun julkaisi. Olisi selvintä se tunnustaa tai julkaista ne luvatut jutut.
Hesari petti meidät
sanavapaa
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Helsingin Sanomat julkaisi seuraavalla viikolla useita laajoja juttuja tiedustelutoiminnasta ja sen salaamisesta. Muu media ei repinyt enää näistä kirjoituksista isoja otsikoita. Yksityiskohtainen ja aiemmin salaisena pysynyt tieto oli jo aloitusartikkelissa.
HS ei voi tehdä jatkojuttuja, kun tietokone ja arkisto on viety ja toimittaja on 24/7 Supon syynissä, verkkovalvonnassa ja kuuntelussa ilman oikeuslaitoksen myöntämiä valtuuksia, kun niitä ei tarvita sen vuoksi kun virnomaisilla on oma harkintavalta tehdä kotietsintöjä, kuunteluja, verkkovalvontaa, vakoilua sen mukaan kun itsestä tuntuu. Suomen laki kun tottelee lainlaatijan mielialoja ja mukautuu aina tarpeen mukaan.