U-18 Maajoukkue!

Kenen olisi pitänyt päästä maajoukkueeseen? Ja kenen mahdollisesti taas ei?
28824
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Allen,
Harjoittelee ahkerasti Japanissa.

Äänestä

Eiköhän ne siellä ole keiden pitää olla. Nyt vaan kovaa reeniä, että pärjätään maailmalla.

Äänestä

Nyt on pakko myöntää, että taitaa kaikissa joukkueissa olla sinne kuuluvat. Aika vähän on poikia U18 ja ei ole näkyvissäkään valoa tunnelin päässä.

Äänestä

Pääsy judoliiton maajoukkueeseen on judokan uran huipennus ja jokaisen elämäntehtävä. Not.

Äänestä
  • Allu ei päässy......

    Äänestä

Durbalista KAPTEENI! Ei sillä pikku hissukalla ole johtamisesta tietoakaan

Äänestä
  • Olisiko pitänyt olla sitten joku pissis?

    Äänestä

  • Pikku hissukka kuitenkin saa kaikki mukaan kaikkeen varsinkin kun kapteenina kaksi hyvää kaveria toinen hiljaisempi ja toinen äänekkäämpi niin KYLLÄ se toimii yhteishenki kuulema jo paljon parempi!

    Äänestä

  • Kapteeniksi valittiin kaksi toimeen tulevaa ihmistä joiden välit ovat hyvät ja se päätös oli hyvä aivan varmasti nousee u18 maajoukkuuen yhteishenki vielä kun kapteenit saisi enemmän päätös valtaa ja porukka lähtisi mukaan eikä ujostelisi

    Äänestä

  • Lätkäfaijat liekeissä.

    Äänestä

  • Kyllä kaivattaisiin kadetteihin Martin kaltaista kapteenia takaisin...

    Äänestä

  • Ai niin, ettei unohdettaisi ottaa bisseä välillä?

    Äänestä

  • U18 joukkueen kapteeni valinoiisa ei mitään järkeä. Yhteishengen noususta on turha unelmoida. kapteenit hissukoita eikä mitään kykyä heittäytyä saatika parantaa yhteishenkeä. Valtsua kaivattaisiin takaisin

    Äänestä

Hakkarainen maajoukkueessa isän suuren suun ansiosta !!! SUOMEN JUDOLIITTO❤️

Äänestä

Hakkarainen kisaa paljon, pärjäää hyvin ja ennen kaikkea treenaa hyvin. Pojalla on tulevaisuus edessään, ei suonkaan huonoin valinta.

Äänestä
  • Olisin odottanut, että ykkösjoukkueeseen olisi mahtuneet Tikkurilan pojat, Artur Kanevets ja Vili Pajari. Erittäin lupaavat -02 syntyneet, joille olosi tehnyt hyvää päästä hakemaan kokemusta EJU-kilpailuista.

    Äänestä

  • Millä tavalla kokemus eju kilpailuista tekisi arturille ja vilille hyvää? Saattaahan olla niin että haluavat mennä omaa tietään ulkona liiton talutusnuorasta joka on vielä aika kalliskin?

    Äänestä

  • Vili pajari on yksinkertaisesti yksi parhaimmista lupauksista judossa !

    Äänestä


  • Mitähyötyä kirjoitti:

    Millä tavalla kokemus eju kilpailuista tekisi arturille ja vilille hyvää? Saattaahan olla niin että haluavat mennä omaa tietään ulkona liiton talutusnuorasta joka on vielä aika kalliskin?

    Kysytkö tosissas, että millä tavalla kokemus kilpailuista tekisi hyvää?

    Kyllä pojat ovat jo sellaisessa iässä että osaavat käsitellä tappioita ja oppia niistä. Ei tuon ikäisiä nuoria tarvitse suojella epäonnistumisilta ja estää kilpailemista siihen asti kunnes mitali on varma. Lisäksi eju cuppien leirit ovat tärkeää harjoitusta, menivät kisat sitten kuinka penkin alle tahansa.

    En tietenkään pysty sanomaan poikien omasta halusta osallistua kisoihin, enkä osaa arvioida vanhempien lompakkojen paksuutta, mutta mielestäni lupaavat ja halukkaat junnut pitäisi ottaa jo ensimmäisen vuoden b-junnuina mukaan maajoukkueeseen, kuten vielä muutama vuosi sitten oli tapana.

    Äänestä

  • MitäHaittaa kirjoitti:

    Kysytkö tosissas, että millä tavalla kokemus kilpailuista tekisi hyvää?

    Kyllä pojat ovat jo sellaisessa iässä että osaavat käsitellä tappioita ja oppia niistä. Ei tuon ikäisiä nuoria tarvitse suojella epäonnistumisilta ja estää kilpailemista siihen asti kunnes mitali on varma. Lisäksi eju cuppien leirit ovat tärkeää harjoitusta, menivät kisat sitten kuinka penkin alle tahansa.

    En tietenkään pysty sanomaan poikien omasta halusta osallistua kisoihin, enkä osaa arvioida vanhempien lompakkojen paksuutta, mutta mielestäni lupaavat ja halukkaat junnut pitäisi ottaa jo ensimmäisen vuoden b-junnuina mukaan maajoukkueeseen, kuten vielä muutama vuosi sitten oli tapana.

    En kysy tosissani sitä, että millä tavalla kokemus kilpailuista tekisi hyvää?

    Kysyn tosissani sitä millä tavalla kokemus EJU-KILPAILUISTA tekisi hyvää näille kahdelle kaverille, jotka eivät tasaisesti edes skandinaavisella tai balttian tasolla. Ovat kyllä hyviä mutta eivät vielä parhaita.

    Mitä hyötyä heille olisi 1-maajoukkuepaikasta ja pääsystä näihin EJU-kisoihin?

    Äänestä

  • Mitä haittaa siitä on sinulle, jos joku menee EJU kilpailuihin? Jos ei mitään, kuuluuko asia sinulle, liitolle tai kenellekään muulle, kuin kilpailijalle itselleen?

    Äänestä

Fakta on aina fakta! Hakkaraisella ei ole minkäänlaista kokemusta maajoukkue systeemeistä eikä kaveri ole saavuttanutkaan oikein mitään sen kummoisenpaa. Djukaev ollu kolmisen vuotta 1 maajoukkueessa vahvoilla näytöillää mutta silti pistetään kapteeniksi joku toinen :/

Äänestä

Kapteenin on valinnut Otto, Teija ja Sami

Äänestä

Maajoukkueita ja kapteeneja...onko tämä ringettekeskustelu?

Äänestä

Riittäisiköhän jo

Äänestä

tässähä on olemassa liuta b-junnujen voittajatyyppeistä samurai-cupista. Siitä vaan harjottelemaa

T18-48 (2)
1. Pihla SALONEN Porin JS Fudoshin / 1-maajoukkue
T18-57 (3)
1. Enisa BALATKHANOVA Meido-Kan, H:ki / valmennusryhmä
T18-63 (9)
1. Katri RAVEALA Chikara, H:ki / 1-maajoukkue
T18 63 (6)
1. Tiia UUSITALO Tikkurilan Judokat, Vantaa / valmennusryhmä
P18-50 (5)
1. Joonas HAIKULAINEN Lappeenrannan Kamiza / ei missään
P18-55 (7)
1. Atte RANTALAINEN Mikkelin Judo / 2-maajoukkue
P18-60 (8)
1. Joonatan KUJANHAARA Chikara, H:ki / valmennusryhmä
P18-66 (13)
1. Turpal DJOUKAEV Hämeenlinnan JS / 1-maajoukkue
P18-73 (9)
1. Artur KANEVETS Tikkurilan Judokat, Vantaa / 2- maajoukkue
P18-81 (4)
1. Artjom MANTULIN Meido-Kan, H:ki / ei missään
P18 81 (3)
1. Joel NYMAN Bodonos, Kerava / ei missään

Samurai cupin voitot U18-ikäluokka:

1-maajoukkue = 3 voittoa
2-maajoukkue = 2 voittoa
valmennusryhmä = 3 voittoa
ei missään olevat = 3 voittoa

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Innostunutjudoisä kirjoitti:

Kenen olisi pitänyt päästä maajoukkueeseen? Ja kenen mahdollisesti taas ei?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu